08:25 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
5110

Poola endine kaitseminister ja rabavate mõtete autor Antoni Macierewicz andis suurepärase intervjuu, rääkides oma visioonist riigi ees seisvate väljakutsete lahendamisel.

Irina Alksnis, RIA Novosti.

Tema sõnul moodustavad Saksamaa ja Venemaa liidu, millega nad kavatsevad " Kesk-Euroopa, sealhulgas Poola, igaveseks ajaks oma majanduslikust ja poliitilisest võimust sõltuvaks muuta. Macierewiczi väitel on peamiseks meetodiks "silmuse ümber Varssavi kaela paigutamisel" Nord Stream 2. 

Endine minister näeb väljapääsuna äärmiselt keerulisest olukorrast ja Poola iseseisvuse säilimise ainsa garantiina Nord Stream 2 gaasijuhtme käivitamise vältimist ja ulatuslikku koostööd Ameerika Ühendriikidega, mis tähendab tavakeeles Ameerika sõjaväebaaside paigutamist riigi territooriumile.

Härra Macierewiczi eraldi "kummardus" on aga suunatud George Sorose ja tema Open Society Foundationi poole, mis Poola mõlemat Poola välispoliitilist ideed toetab.

Intervjuu on huvitav selle poolest, et siin avalduvad ilmekalt Poola poliitilised ja riiklikud ambitsioonid.

Ühelt poolt on tegu sooviga säilitada riigi suveräänsus suurte, palju võimsamate ja hirmu tekitavate naabrite kõrval, teiselt poolt — valmisolek saada meretaguse "isanda" vasalliks.

Ühelt poolt süüdistatakse Moskvat Kesk-Euroopa lämmatamises Saksamaale mineva gaasijuhtme abil ja teiselt poolt — ignoreeritakse püüdlikult fakti, et hoopis Bulgaaria tekitas Venemaale piisavalt peavalu, keeldudes USA nõudel alternatiivse tarnemarsruudi paigaldamisest. 

Ühelt poolt näeme järjekindlat Poola riiklike ja rahvuse huvide rõhutamist, kuid teisalt – jumaldatakse Sorose fondi, mille näol on tegu ühe globalistide olulisema tööriistaga, mille abil regulaarselt erinevate riikide suveräänsust purustatakse (sealhulgas nii Poola enda, kui isegi Ameerika Ühendriikide).

Asi ei ole üldse selles, et Poola eliit igatseks oma kunagist suurriiki ja ammust võimsust ühel või teisel kujul taastada, kasutades ära praegust segaduste ja maailma poliitsüsteemi ümberkorraldamise perioodi. See on täiesti normaalne ja ootuspärane.

Sarnaseid lootusi hellitavad paljud riigid, kus nähakse võimalust praegu toimuvailt protsessidelt kasu lõigata ja olukorda enda kasuks kujundada. Lisaks peategelaste, nagu Saksamaa (ja Venemaa, mis siin salata), tegelevad sellega ka üsnagi ootamatud osapooled. Viimastel kuudel on antud vallas aktiivsust näidanud isegi Kreeka, kes näis juba ammu kõigi poolt maha kantud olevat.

Poola probleemide põhjus seisneb tõsiasjas, et riigi eliit üritab järjekordselt hammustada tükki, mis tema suu jaoks selgelt liiga suur on, minnes lisaks tülli ka oma mõjukate naabritega.

Kukkus naerust kummuli. Poola president kritiseeris nalja pärast Trumpi >>

See on eriti kummaline, arvestades, et naabruses on olemas näide Ida-Euroopa riigist, mis ühendab üsnagi edukalt oma demonstratiivset suveräänset ja isegi revanšistlikku poliitikat, säilitades samal ajal suhteliselt head suhted maailma kõigi suurvõimudega. Jutt on mõistagi Ungarist.

Tema sõltumatud seisukohad paljudes küsimustes — alates migratsioonist kuni koostööni Venemaaga – koos euroopa peavoolu eirava riikliku arvamuse valjuhäälse kuulutamisega, ärritavad mõistagi Euroopa tähtsamaid pealinnu. Samas mitte sellisel määral, et Budapesti tõelise surve alla seada.

Varssavil seevastu õnnestus oma suhteid Berliiniga väga paljudes küsimustes põhjalikult rikkuda, mille krooniks on Teise maailmasõja kahjude hüvitamise nõuded. Viimati tõstatasid Poola võimud selle küsimuse möödunud nädalal. 

Poolakad tahtsid sakslastelt raha saada — Berliin maksma ei hakka >>

Pole üllatav, et praeguses olukorras võivad Poolat lähitulevikus suure tõenäosusega ees oodata tõsised majanduslikud ja poliitilised jõuvõtted vana Euroopa poolt, keda ärritavad nii Poola eliidi põhjendamatult pretensioonikad ambitsioonid kui nende täiesti küündimatu käitumine.

Võttes arvesse ajaloolisi kogemusi, ei tasu Berliini poolt loota "mõistvat ja andestavat suhtumist" – sakslaste näol ei ole tegu "Vene avatud hingedega".

Tõsi on, et pan Macierewiczi meeleheitlikud püüdlused end ameeriklaste jõulises embuses kahe peamise "Euroopa koletise" haardesse langemisest päästa, ei eristu kuigivõrd tema praeguste võimul olevate kolleegide üldisest tegevuskavast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Politoloog "Fort Trumpist": Poola valitsus tunneb halvasti ajalugu
"Fort Trump": USA presidendile pakutakse Poolas omanimelist sõjaväebaasi
Poola telekanal vallandas töötaja Duda ja Trumpi foto pärast
Tagid:
sõltumatus, Nord Stream 2, suveräänsus, ambitsioonid, gaas, iseseisvus, NATO, Varssavi, Poola, Brüssel, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad