17:55 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
15620

Endise luureohvitseri Sergei Skripali Salisbury mõrvakatse uurimine meenutab keskpärase sisuga näidendit.

Villem Rooda, endine sõjaväeluure kõrgemast ohvitserist analüütik

Endine GRU sõjaväeluureteenistuse vanemohvitser, pensionär Villem Rooda pakub asjatundlikke nõuandeid tulevasele spioonitrilleri "Kreml Skripali vastu" stsenaristile. 

Endise Vene sõjaväeluure ohvitseri Sergei Skripali ja tema tütre Julia laineid löönud mõrvakatse lugu on jõudmas lõpule. Vähesed faktid upuvad arvamuste, oletuste, vastuoluliste avalduste ja naeruväärsete süüdistuste merre.

Tõenäosus, et tõde üldse kunagi päevavalgust näeb, kahaneb silmnähtavalt. Seega on aeg kirjutada stsenaarium ja vändata spioonimärul ning lasta see ekraanidele enne, kui potentsiaalsed piletiostjad unustavad, kellest ja millest seal räägitakse.

Siinkohal ootavad tulevase stsenaariumi autorit ees suured raskused vähegi usaldusväärsete detailide osas, mis pidanuks olema iga enesest lugupidava detektiivikirjaniku vaimutoit. Briti ajakirjanduses ja ametlikes materjalides pole midagi peale vastuolude ja arusaamatute avalduste. Professionaalid paneb see muigama, avalikkuses tekitavad pelgalt hämmeldust.

Ja mida peaks tegema stsenarist? See uskumatu lugu ei ole ilmselt mõeldud kriitilise ega mõtleva vaataja jaoks. Kui ikkagi leiduks filmikompanii, mis tahaks uhkeldada trilleriga "Novitšoki seiklused Inglismaal", ei maksaks tal suurtele kassatuludele loota. Võrreldes professionaalsete konsultantide toel vändatud spioonifilmidega jääb idee endise spiooni mõrvamise katsest keemiarelva pihustamisega tema kodu ukselingile kahe polkovniku poolt kindlalt vaeslapse rolli. Tõsi küll. kui lavastada film komöödiana, siis mingit tulu ta tõenäoliselt tooks.

Meie aga räägime tõsisest filmist, mis ei tohiks mingil juhul naeruvääristada nii lugupeetud riigi nagu Ühendkuningriik valitsust või salateenistusi. Nii lugupeetud, et nende lasutud "highly likely tegid seda venelased" oli kümnetele riikidele piisav Venemaa diplomaatide väljasaatmiseks ja igasugu jama ajamiseks.

Londoni poolt on oma vea tunnistamine täiesti võimatu, sest kõik, kes talle vastu tulid, tunneksid end petetuina ja keegi ei usuks enam kunagi tema "highly likely-t". Tulevane stsenarist peaks mõistma oma vastutust Lääne demokraatia ja vaatajaskonna ees.

Iroonia ja sarkasm on üsna sobivad

Ma võin talle anda professionaalset nõu, millele kõigepealt tähelepanu pöörata, et lisada sellele loole vähemalt usaldusväärsuse mulje. 

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Владимир Астапкович

Esimene soovitus. Kui hüpoteetiline autor hakkab kõhklema, kas see lugu ette võtta või mitte, oleks parem keelduda.

Kui aga rahavajadus terve mõistuse maha surub (tavaliselt see nii on), siis tööd stsenaariumi kallal tuleks alustada sellest, et sõnastada selge vastus küsimusele, mille vaataja kindlasti esitab: kellele ja milleks oli seda tapmiskatset ja inimese salaja surma mõistmist vaja?

Tulevane vaataja ei usu Putini ja Kremli "puhast kurjust" kui tulevaste "põrguväravatee" kehastust, juhul kui ta on üle seitsme aasta vana — me ei tee ju multifilmi.

"Kurikaelte" motivatsiooni ja isiksuste üle tuleb pikalt ja tõsiselt juurelda. Kuid mul pole muid veenvaid versioone mõrva võimalikest korraldajatest peale Briti eriteenistuste enda agentide.

Nüüd ohvrist, kes peaks välja nägema ohtlik ja ajama peale surmahirmu, õigustades suuri kulutusi tema likvideerimise korraldamiseks. Kõikidest teadmistest kuivaks imetud, Venemaale kahjutu ja Ühendkuningriigile teabeallikana täiesti ammendatud endine ametnik — Sergei Skripal. 

Сергей Скрипаль в зале суда, архивное фото
© AP Photo / MISHA JAPARIDZE
Sergei Skripal kohtusaalis

Milleks teda tappa? Ja veel demonstratiivselt, eksootilise, ekspertidele hästi tuntud omaduste ja päritoluga mürkaine abil.

Tulevase linateose vene antikangelastel peaks olema tugevamaid argumente, et Venemaa presidendivalimiste eelõhtul üritada hukata juba niigi karistatud riigireeturit uduse Albioni territooriumil Salisburys, kus on tasemel arstiabi ja alati valvsad luureteenistused, ning kus tegeldakse aktiivselt mürkainetega.

See tähendab, et missiooni ebaedu oht on äärmiselt suur, panused ülikõrged, ebaõnnestumise (ja veelgi rohkem õnnestumise) tagajärjed seevastu äärmiselt tõsised. Tulevane filmivaataja peab kurjategijate võimuiha ja professionaalsust uskuma jääma, ta ei tohi neid naeruväärseteks idiootideks pidada.

Olgu selleks pealegi hullunud Venemaa kurjuse kehastaja

Stsenaristil saab raske olema. Ekraanide antagonistid peavad aukartust ja hirmu esile kutsuma. Kui kõrge tasemega eriteenistus, milliseks mina (ja minu endised potentsiaalsed vastased) Venemaa sõjaväeluuret peame, otsustaks millegipärast kedagi kõrvaldada, ei teeks ta seda mingil juhil paigas ja jõududega, mida ametlik London talle süüks paneb. 

Briti meedia pajatas puhastajatest Skripalide asjus, illustreeriv foto
© Sputnik / Алекс Макнотон

Igal juhul tuleb stsenaariumis ametlikku versiooni "kohendada", et vaatajaskond filmi vähemalt lõpuni vaataks. Näiteks ei võtaks ma üldse Moskvat "peamise lurjuse" rolli, sest "mõrvakatse" osutus hoopis kasulikumaks Londonile kui "Venemaa kurjamitele". Paraku peab tulevases stsenaariumis ilmselt Venemaa kuriteo vaieldamatu süüdlane olema.

On veel kinokunstis mitte eriti uudne, kuid igihaljas GRU sügavuses tegutsevate hullumeelsete vandenõulaste versioon.

Tulevases filmis oleks õigem jääda Venemaa sõjaväeluure endise nime juurde — see on mõjuvam ja tõhusam, sest Suurbritannia valitsus on oma aegunud teatmikele toetudes just seda, juba 2010. a. kasutuselt kõrvaldatud vana brändi – GRU — laialdaselt reklaaminud.

Versiooni kohaselt otsustasid salasepitsejad omal algatusel ja mõttetu kurjuse ajendil mürgitada kogu planeedi – kasutades selleks prantsuse parfüümipudelitest pritsimise meetodit.

Tulevase filmi tootja saak lisaraha teenida pikkade läbirääkimiste teel erinevate parfüümitootjatega.

Tõsist kassatükki sellisest trillerist ilmselt ei saa

Paraku on juba otsustatud, et filmi ei vändata komöödiana, vaid tõsise põnevikuna, mis oleks võimalikult lähedal Briti valitsuse ametlikule versioonile, nii-öelda "tegelikkuses aset leidnud sündmuste ainetel".

Teiseks on raske ettegi kujutada, et kõikjale tungiv "julm Putini režiim", mille kirjeldus kuulus tulevase filmide loomuliku tausta juurde, võiks lubada mingitel vandenõulastel tekitada olulist poliitilist ja majanduslikku kahju kogu riigile ja Venemaa presidendile isiklikult. Vaataja ei usu seda, vajame teist versiooni. 

Erilist tähelepanu tuleks pöörata üksikasjadele ja detailidele

Tulevases stsenaariumis ei peaks kurjategijad mingil juhul olema nende kahe mehe sarnased, keda Briti uurijad maailmale näitasid. Väga sageli ei pööra spioontrillerite loojad tähelepanu detailidele ja nüanssidele, mis viitavad kohe amatöörile või võltsingule.

Näiteks välismaal toimuvate operatsioonide ettevalmistamisel kontrollivad nii "endine" GRU kui ka kõik teised tõsised luureagentuurid hoolikalt viimsetki pisiasja tulevaste täideviijate dokumentides.

Isegi kõige väiksem viga ei saa märkamatuks jääda ja asjaolu, et väidetavate spioonide Petrovi ja Boširovi sama 65. seeria passide numbrid on praktiliselt identsed, lõppedes numbritega 294 ja 297, ei oleks lihtsalt saanud märkamata jääda.

Seepärast ei saa ka nende kahe Skripale tappa üritanud isiku, keda London "sõjaväeluurajateks" nimetas, passid mitte kuidagi GRU-st pärineda. Väidetavate sõjaväeluure superagentide dokumentidega on selge segadus. Mõistagi ei näe nad ise üldse eriväljaõppe saanud sõjaväelaste moodi välja.

Ühendkuningriigi võimud ei pruugi sellistele üksikasjadele tähelepanu pöörata, kuid stsenarist lihtsalt peab teadma, et GRU eriüksuses teenivat polkovnikut ei ole võimalik välismaale erimissioonile saata.

Teda tunnevad nägupidi paljud inimesed, kes pärast oma teenistuse lõppu mööda riiki laiali sõitsid ja mõned võib-olla hoopiski välismaale elama lahkusid. See tähendab, et teda võidakse hõlpsasti ära tunda ja kõige ebasoodsamas olukorras identifitseerida. Nii et tulevikus tuleks stsenaariumides vältida rumalaid "polkovnikute paljastamise" nüansse.

Parfüümi reklaamiga saab teenida

Parfüümipudeli idee, mida "Novitšoki" transpordiks väidetavalt kasutati, ei sobi üldse. Stsenaariumis tuleks sellest täielikult loobuda (kuigi loomulikult on produtsent selle vastu — reklaami müümine võib tuua head raha). 

Eksperdina pean ütlema, et mürkaine, mida britid "Novitšokiks" ristisid, ei ole parfüüm, mida saab igasse pakendisse valada. Tegelikkuses seda ainet praktiliselt ei toodetud ja tema katsepartiid pakiti spetsiaalsetesse 1 ja 5 grammistesse kolbidesse, mis meenutasid jämedaid pastakaid.

Stsenaariumis võime eeldada, et mõned sellised kolvid olid "kurjamite" poolt kuidagi ära peidetud. Kuid mahuti sisu ümbervalamine lõhnaõlipudelisse, isegi kui viimane oleks selle tarbeks kohandatud, on midagi täiesti ebareaalset.

See oleks asjaosalise elule ja tervisele ohtlik ning ääretult riskantne ka operatsiooni õnnestumise seisukohalt — tolliametnikud lasevad niisuguseid pakendeid sageli avada. Seda enam oleksid nad seda teinud, nähes naiste parfüümi meesterahva pagasis.

Kui stsenaariumi autor tahab seda tõesti tõepärasena müüa, tuleks sellest episoodist loobuda.

Veelgi salapärasemalt kõlab avaldus, et mürkainega pudeli kasutamisel, niiöelda selle sihtotstarbel, ei pritsinud täideviija (ma arvan, et selleks oleks võinud olla mõni efektne blondiin või isegi kaks blondiini, et kurjamite arv Londoni ametliku versiooniga kattuks) pudelit tühjaks, vaid jättis osa gaasist alles.

Tänapäevane vaataja pole nii eluvõõras, et mitte mõelda sellele, kui palju gramm sellist ainet maksta võiks. Ja tal on õigus. See maksab väga palju ja seda lihtsalt ära visata, eriti sellises silmatorkavas pakendis ja otse tee ääres — väljaõppinud luuraja jaoks on see täiesti mõeldamatu tegevus.

Tulevases filmis, kui see tõesti peaks ilmavalgust nägema, peaksid kurjategijad (idee kahest blondiinist on minu arvates päris hea) viskama täiesti tühja ampulli kas jõkke või lõkkesse.

Seda loomulikult vaid juhul, kui stsenaariumi autor hakkab nõudma süžee lõpuni arendamist koos "Novitšoki" pudelikese ja selle sisu jälgedega ukse käepidemel, kurikaelte hotellitoas ja ohvri autos.

Vaenlaste kuvandi kallal tuleb veel tööd teha

Sellega on samuti tõsiseid probleeme.

Näiteks tuleks erilist tähelepanu pöörata Salisbury mõrvatööle saabunud luurajate käitumisele.

USA kehtestas kolmapäeval Venemaale järjekordsed sanktsioonid - seekord seoses närvimürgi kasutamisega Suurbritannias ehk nõndanimetatud Skripalide juhtumiga
© Sputnik / Алексей Филиппов

Milline vaataja usuks, et spetsialistid, kes väidetavad mürgitamise ülesannet täitma saabusid, mitte ainult lendasid otse Moskvast koos kohale, vaid kõndisid kahekaupa mööda linna, reisisid ühistranspordis ja ajasid kohvikulaua taga juttu.

Nad pidid ju teadma, et raudteejaamades, lennujaamas, piiri ületamisel ja veel paljudes muudes kohtades on videokaamerad.

Kordan, et tulevase filmi peategelased ei tohi vaatajaskonnas "maalt ja hobusega" saabunud lihtsameelsete muljet jätta, sest tegu ei ole komöödiaga, vaid tõsielusündmustel põhineva põnevikuga.

Eksperdina teen ettepaneku ka stsenaariumi mitte mainida kolmandat isikut, kelle britid väidetavalt tuvastasid.

Vaataja võib kahtluse alla seada ka kogenud luurajatest polkovnikute paari saatmise arveid klaarima eks-luurajast reeturiga, kel polnud enam mingit väärtust. Kuid kolme spetsialisti saatmisesse ei usu enam keegi, isegi kui tegu oleks kindralitega.

Kokkuvõtteks pean tulevasele stsenaristile veel kord teatama, et tema õlgadele langeb peaaegu võimatu missioon muuta brittide ametlikult levitatav naeruväärne versioon Salisbury mõrvakatsest arvestatavaks kassamagnetiks.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)

Samal teemal

Avalikustati Skripalide mürgitamises kahtlustatavad venelased
Tagid:
polkovnik, filmikunst, Novitšok, film, filmirežissöör, filmivõtted, stsenaarium, NKVD, GUGŠ, Scotland Yard, GRU, kindralstaap, KGB, FSB, Ruslan Boširov, Skripal, Julia Skripal, Sergei Skripal, Aleksandr Petrov, Porton Down, Salisbury, London, Inglismaa, Suurbritannia, Moskva, Venemaa

Peamised teemad