14:36 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Analüütika
lühendatud link
19912

Loomulikult on uus lihtsalt hästi unustatud vana. Kuid siiski jääb teise põlvkonna briti tank, mida iganes sellega ka ei tehta, teise põlvkonna tankiks. "Armata "hävitaja" ei ole veel sündinud.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Meie vastus Chamberlainile või pigem vastus "Uralvagonzavodile". Ühendkuningriik tutvustas uue tanki "Black Night" prototüüpi, mis töötati välja Challenger 2 baasil. Lääne ajakirjanduse sõnul ei ole see masin kehvem kui Vene tank Armata (T-14).

Tegelikult asuti saarel oma Challenger 2 ajakohastamise kallal tööle just Venemaa uue tanki tõttu, mis avaldas kõigile muljet ja lõi maailmas laineid.

Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad >>

ELi ja Ameerika sõjaväeeksperdid võrdlesid Armatat väsimatult NATO parimate tankidega, sealhulgas kuulsate Abramsitega, jõudes iga kord pettumust valmistavate järeldusteni.

Venemaa tankil on parem juhtimissüsteem, parem meeskonna turvalisus (inimesi tornis lihtsalt ei ole, see on aga lahingus ohtlikem asupaik), tõhusam relvastus ja manööverdusvõime.

T-14 nimetati maailma kõige kaasaegsemaks lahingtankiks ja hakati talle aktiivselt võrdset vastast välja töötama.

Kuid tegevus piirdus vaid vananenud pargi moderniseerimisega, seda ka Suurbritannias. Esimesed Challenger 2 tankid tulid konveierilt veerand sajandit tagasi, samal ajal kui Armata on põhimõtteliselt uus tank.

Londonist saabuva info põhjal kavatsevad arendajad oma masina öist võimekust parandada. Kuid midagi põhimõttelist ei muutu: tema kahur ja paljud muud elemendid jäävad samaks. Mis ei võimalda tal lahingus Vene T-14 midagi teha.

Sellest hoolimata nimetas Briti ajakirjandus juba oma "uudistoote" või õigemini tema prototüübi "Armata tapjaks." Tagasihoidlikkuses Londoni fantaseerijaid just süüdistada ei saa. Reaalse projekti asemel on taas paljasõnaline propaganda.

Kas NATO peaks "Armatat" kartma? >>

Challenger 2, mida temaga ka ei tehtaks, jääb alati teise põlvkonna tankiks, samas kui Armata kuulub juba neljandasse. Muide, niisugune märkimisväärse sõjalise tähtsusega riik nagu India on "Armata" platvormil loodavatest masinatest juba vägagi huvitatud.

Lisaks võetakse neid juba Vene armee relvastusse. Mitte massiliselt, kuid seegi on vaid aja küsimus.

Vene tank Т-14 Armata
Министерство обороны РФ

Sellistes tingimustes jääbki Londonil üle vaid bluffida. Seda ta oskab, nagu näitas mullune koomiline lugu allveelaevadega, mis saadeti väidetavalt möödunud kevadel Vahemerele Süüria valitsusvägesid ründama.

Tegelikult selgus, et midagi niisugust ei toimunud. Briti valitsuse olukord ei ole kadestusväärne: ühtsele Euroopa julgeolekule ei tasu neil Brexitit silmas pidades enam loota..

Kogu arvestus oli sellel, et raskel hetkel aitavad Ameerika Ühendriigid. Vaadates Trumpi seisukohti, võivad nad abi otstarbekuse kahtluse alla seada. Lisaks sellele kavatseb Suurbritannia viia oma armee suuruse 50 000-ni, mis on riigi impeeriumijärgseid ambitsioone arvestades naeruväärne. Ilmselt kardavad poliitikud Ladina-Ameerika stiilis sõjalist riigipööret.

See kõlab esmapilgul veidrana, kuid liberaalsel eliidil on mundris meeste ees vägagi reaalne hirm, sest nende põhimõtted, nagu au, kodumaa ja kohustus on valitsevale klassile võõrad.

Ükskõik kui palju Briti kindralid endale relvajõudude olukorra üle tuhka pähe ei raputa, ei tasu Downing Streetilt nende olulist tugevdamist oodata. See-eest avalikkust mõne pliiatsist imetud uudistootega rahustada, mis väidetavalt Vene tankidest jagu saab, on neile alati jõukohane. Ning ühtlasi odav ja tõhus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
© Sputnik / Deniss Grabussov
Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
Tagid:
julgeolek, tank, T-14, Challenger 2, Armata, sõjavägi, meedia, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad