17:34 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
9410

Millega INF leppe tühistamine Balti riike ohustab. Euroopa arvates ei too Washingtoni otsus väljuda lühi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepingust Vanale Maailmale mingit kasu, küll on tal aga õigus keelduda uute Ameerika relvade paigutamisest oma territooriumile.

TALLINN, 22. oktoober – Sputnik, Aleksei Toom. Ameerika Ühendriigid seavad oma Euroopa liitlased löögi alla, tühistades Venemaaga sõlmitud lühi- ja keskmaarakettide likvideerimise kokkuleppe. Euroopa eeldab, et NATO kavatseb tema pinnale tuumarakette paigutada, mis muudab eurooplased taas, nagu ka külma sõja aastatel, Venemaa vastulöögi potentsiaalseteks sihtmärkideks.

Keskmaa raketikompleks RSD-10 Pioneer - NATO klassifikatsioon SS-20
© Sputnik / Антон Денисов

Rakettide, kui tuumalõhkepeade kandjate klassifikatsioon ise — lühimaa (500-1000 km) ja keskmaa (1000-5500 km) piirides tuumalöökide andmiseks — viitab sellele, et " Venemaa heidutamiseks" peavad nad asuma Euroopas, Venemaa piiridele lähemal.

Laupäeval, 20. oktoobril teatas USA president Donald Trump, et Ameerika Ühendriigid loobuvad 1987. aastal NSV Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahel allkirjastatud lühi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepingu täitmisest.

Ameerika riigipea süüdistas kokkuleppe rikkumises mõistagi Venemaad. " Kahjuks ei täida Venemaa lepingut, nii et me kavatseme selle tühistada, sellest väljuda," teatas Trump, keda tsiteerisid kõik maailma uudisteagentuurid.

Seni ametlikult vormistamata Washingtoni otsusesse suhtutakse ka riigisiseselt mitmeti, mõistagi ei leidnud see toetust Euroopa riikides – inglaste vaimustus on eraldi arutelu teema.

India ostab Venemaalt S-400 õhutõrjesüsteemi >>

Nagu vahendas Reuters, teatas Saksamaa välisminister Heiko Maas, et INF (INF — Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) leping oli 30 aasta vältel üheks Euroopa julgeolekustruktuuri tugisammastest ja et USA peaks esmalt kaaluma oma sammu võimalikke tagajärgi.

Eestisse tuumarakette ei kavandata

Sõjandusanalüütik, portaali Sputnik Eesti ekspert Villem Rooda usub, et olukorda ei tasuks üle dramatiseerida. Selles, et relvastuspiirangu kokkuleppest loobutakse, ei ole loomulikult midagi head, kuid oleks liialdus pidada seda rahvusvahelise julgeolekusüsteemi katastroofiks ja ohuks Euroopale.

Rooda ütles, et Ameerika Ühendriigid ei paiguta tuumarakette Balti riikidesse ja kindlasti mitte Eestisse, lähtuvalt olemasolevatest lepingutest Venemaaga, peamiselt aga rakettrelvastuse NATO välispiirile sedavõrd lähedale paigutamise mõttetuse tõttu. 

Lepingut katkestades ei paranda Ühendriigid oma positsioone, kuid saavad võimaluse lühi- ja keskmaa rakettide ametlikuks väljatöötamiseks, milles nad Venemaast üsnagi tuntavalt maha jäävad, väidab ekspert. 

Ameeriklased süüdistavad silmakirjalikult venelaste kokkuleppe rikkumises. Nad teavad hästi, et vastane ei valmista selliseid kandureid, sest tal on niigi varuks valmis lahendusi, mis on USA analoogidest kaugel ees. Uue põlvkonna rakettide vahemaa põhjal liigitamine on küllaltki tinglik — neid saab kasutada nii lühikeste, keskmiste kui ka pikkade distantside ületamiseks.

Nüüd on küsimus vaid selles, kas Venemaa paneb oma uued lahendused seeriatootmisse — mis tooks paratamatult kaasa võidurelvastumise, lisab Villem Rooda.

Samas usub ta, et Venemaa jaoks on tuumarelvade väljaarendamise kulud põhjendatud ainuüksi seetõttu, et tavarelvastusega pole tal mõtet NATO bloki vastu sõdida — Moskva finants- ja tööstuspotentsiaal jääb alliansist seni veel tuntavalt maha.

USA tahaks Venemaad tavarelvastuse võidujooksule meelitada, eesmärgiga saavutada riigi majanduse väljakurnamine, elanike rahulolematuse ja võimukriisi põhjustamine, leiab Villem Rooda. Nagu arvata võiski, Venemaa sellele libedale teele ei läinud, tehes panuse tavarelvadest odavamatele tuumarakettidele ja nende heidutusfaktorile.

Samal teemal

USA kaitseminister: strateegiline rivaal Venemaa rikub tuumajõudude lepingut
Tagid:
katkestamine, lähi- ja keskmaaraketid, INF, leping, NATO, Trump, Euroopa Liit, NSV Liit, Washington, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad