20:08 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
9120

Vene-vastase hüsteeria tase Läänes on jõudmas enneolematule tasemele. Tavaeurooplane on viidud seisundisse, kus tema naabrusesse mõne armetu vene kaupluse ilmumine võib põhjustada tõelist hirmu – vaata ette, kodanik, selle poekese järel tulevad kindlasti vene tankid.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Mõne nädala eest jahmatas kogu Soomet riigi edelaosas asuvas maalilises Turu saarestikus läbi viidud keskuurimisbüroo enneolematult ulatuslik operatsioon. Sajad relvastatud politsei, sõjaväe, tolli- ja rannavalve ametnikud piirasid sisse suure ala, otsisid läbi 17 kohta ja sulgesid isegi õhuruumi lendudeks umbes 30 ruutkilomeetri suurusel alal. Ja kõik vaid selleks, et arreteerida kolm eri rahvustest inimest ja teha finantsdokumentide võetus.

Kohe operatsioon alguses ilmus välja sõna "venelased". Liikvele lasti kuulujutt, et piirkonnas jahitakse Venemaa allveelaevu.

Kõikvõimalikud eksperdid seletasid saarestiku strateegilisest tähtsusest.

​Siis selgus, et tegemist ei olnud mitte spioonide tabamise, vaid rahapesus kahtlustatava äriühingu Airiston Helmi finantstehingute uurimisega. Kinnipeetute hulgas oli ka üks Venemaa kodanik, millest piisas paranoia süvendamiseks. Ja kuigi politsei kordas mitu korda, et tegemist pole spionaažiga, ilmub Soome ajakirjandusse ikka veel lugusid teemal "need kohutavad venelased" ja sellest, kui naiivne ja hoolimatu Soome ikkagi on, võimaldades venelastel vabalt kokku osta maad "strateegiliselt tähtsates piirkondades" (nagu oleks seal strateegiliselt mittetähtsaid piirkondi).

Soome piiril
© Sputnik / Алексей Даничев

Mõned meediakanalid teatavad uhkelt: me hoiatasime juba kümme aastat tagasi venelaste ilmumise eest sellesse piirkonda. MTV Uutiset meenutas oma 2009. aastal tehtud 45-minutilist programmi, milles räägiti venelastest omanike poolt Turu saarestikus avatud kauplustest. Nüüd ütlevad nad, näete, me ilmutasime valvsust ja teatasime, kuhu vaja, aga ametivõimud ei pööranud sellele tähelepanu.

Sellised "uurimused" sünnitavad vaatajates ja lugejates loomulikult paranoidseid järeldusi. Ühes neist kutsutakse üles põhjalikult uurima venelastest maaostjaid, et välistada nende kaudu suveniiripoodide kattevarjus "Venemaa eriteenistuste sisseimbumist Soome".

Kuigi võiks arvata, mis selles imelikku on, kui Vene ärimehed ostavad maalilist ja suhteliselt odavat maad suvemajadeks? Kes veel tahaks neid Euroopa põhjaosas asuvaid kaugeid saari, kus suvi on lühike ja talv üsnagi karm? Kõik tehingud olid ja saavad ka edaspidi olema seaduslikud, tuues head tulu Soome riigikassasse. Mida siin pahaks panna on? Kusjuures soomlasi ei häiri üldse, et nende oma kaasmaalased ostavad kokku maid Venemaa Karjalas. Või peaksime käsitlema ka neid spioonidena ja külvama kogu maailmas paanikat, karjudes: "Soomlased tulevad!"

Paar nädalat pärast ulatuslikke läbiotsimisi Turu saarestiku piirkonnas hakkas lärm "Venemaa ohu" ümber vaibuma. Kuid nagu alati, tulevad appi kremloloogid, kes on spetsialiseerunud selle ohtliku hüsteeria alalhoidmisele.

Soome kõige suurema tiraažiga rootsikeelne ajaleht HBL avaldas kuulsa Briti eksperdi Mark Galeotti arvamuse, keda esitletakse maailmale kui "Venemaa eriteenistuste eksperti". Loomulikult usub ta, et venelaste kinnisvara ostmine on hirmsa hübriidsõja element.

"Venemaa jaoks on Soome ja Rootsi ikka veel piirkonnad, kus saab läbi viia ulatuslikke sõjalisi operatsioone. Sel juhul oleks loogiline omandada seal maad ja kinnisvara," teatas Galeotti autoriteetselt.

Samal ajal vihjas ta otse, et vaid Soome liikmelisus NATOs kaitseks teda "roheliste mehikeste" eest. "Krimmi poolsaare annekteerimine läks libedalt peamiselt seetõttu, et seal oli juba olemas sõjaväeline infrastruktuur — Venemaa laevastiku baas asub Sevastoopolis," märgib ajaleht. Seega nüüd on kergeusklikule soomlasele selge, miks avati tema juures vene suveniiripood. Loomulikult järgneb sellele sõjaline sissetung väljastpoolt. Ruttu NATO vihmavarju alla!

Kogu see hüsteeria areneb hetkel, mil NATO vöö Venemaa piiride lähedale laieneb uskumatus tempos. Äsja lõppesid sõjaväeõppused "Selge taevas 2018" ("Clear Sky 2018"), kus kaotasid oma elu üks Ameerika ja Ukraina piloot. Samal ajal toimusid Norras õppused "Brilliant Jump", kus osales kuni viis tuhat sõdurit ja juba, 25. oktoobril algavad Balti ja Skandinaavia riikides selles piirkonnas enneolematud õppused "Trident", kuhu kavatsetakse kaasata rohkem kui 50 tuhat sõjaväelast 30 riigist. Nende õppuste aktiivne faas peaks lõppema 7. novembril, kuid juba järgmisel päeval algavad Poolas ja Eestis õppused "Anakonda", kus osaleb enam kui 10 tuhat sõjaväelast. Samal ajal harjutatakse Eestis küberrünnakut (arvake, kelle vastu) ja toimub NATO staabiõppus Norra linnas Stavangeris.

Ja need inimesed ei suuda ikka veel rahulikult mõelda aastaid tagasi Valgevenes ja Venemaal toimunud palju väiksema ulatusega õppustele "Zapad 2017". Need samad inimesed nõuavad valvsust Soome saarestikus olevate suveniiridekaupluste suhtes.

Sel esmaspäeval kirjutas teine kuulus Briti Kremli asjatundja Edward Lucas väljaandes The Times kolumni pealkirjaga "Paranoia on Putini Venemaa religioon". Tema sõnul hirmutatakse venelasi sellega, et NATO on nad ümber piiranud. Ega see ei ole ju ometi NATO, mis korraldab meie (Venemaa) piiride lähedal üksteise järel sõjaväeõppusi, see ei ole ju Lääs, kes on hirmul vene kaupluste pärast. Ja nad süüdistavad nemad meid paranoias — no kas pole naljakas?

Üldiselt kinnitab kogu see lärm venelaste kinnisvara ümber välismaal veel kord, et Venemaa valitsuse esindajate suust kõlanud hoiatused ettevõtjatele leiavad üha enam kinnitust. Neile öeldi enam kui kord, et venelaste omand on kõige paremini kaitstud Venemaal.

Illusioonid, et investeeringud Euroopa kinnisvarasse võimaldavad teil säästa ja suurendada kapitali, hajuvad ruttu. Homme hakatakse vene suveniiripoest otsima allveelaeva ja mõned eksperdid kuulutavad tõsimeeli, et nad kasutavad seda ettekäändena Krimmi "roheliste mehikeste" sissetungi vältimiseks ja ongi kõik teie investeeringud läinud vett vedama. Tihti selleks seda hüsteeriat toetataksegi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tank, kauplus, venelased, Soome, Venemaa

Peamised teemad