10:49 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Analüütika
lühendatud link
5910

Kuidas õnnestus Trumpi meeskonnal vältida sündmusi, mis tundusid väga tõenäolised mitu kuud tagasi, ja nimelt stsenaariumi, kus Mueller täiesti põhjendamatult teatas, et "Trumpi ja Kremli vandenõu" toimus ja et Trump on Putini mõjualune ja agent?

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Kui Ameerika meedia oma hinnangutes ei eksi, saame varsti otse-eetris näha, kuidas umbes pooled ameeriklased seisavad silmitsi kohutava ja šokeeriva pettumusega. Jutt käib sündmusest, mis oleks pidanud saama tänavuaastaseks peamiseks poliitiliseks thrilleriks – Ameerika Ühendriikides võimu haaramise eesmärgil punutud "Kremli ja Donald Trumpi vandenõu" uurimise lõpuleviimine.

Eriprokurör Muellerile pandi suuri lootusi Trumpi tagandamiseks vajalike tõendite hankimisel, et valimisi ei võitnud mitte tema, vaid Venemaa eriteenistused. Lõpuks on see uurimine jõudmas oma loogilise lõpuni. Selle asemel, et rõõmustada ja ennustada poliitilist näitemängu, hakkasid Ameerika ajakirjanikud järk-järgult ette valmistama üldsust, et mingit tulevärki ei tule ja tagandamist samuti. "Kremli ja Trumpi vandenõu" uurimine käis eriprokurör Muellerile üle jõu. Veelgi enam, on oht, et ühiskondlik tähelepanu pööratakse uutele välismaistele sekkumistele Ameerika valimistesse.

Endine Trumpi kampaania töötaja, poliittehnoloog George Papadopoulos osales neljapäeval Senati suletud kuulamistel ja nagu ta varem teatas, räägitakse senaatoritele, kuidas FBI ja Briti luure viisid läbi "infiltratsiooni ja sabotaažioperatsioone" Trump valimiskampaanias. Lisaks meedialeketele eriprokurör Muelleri uurimise eelseisva lõpuleviimise kohta on veel mõned märgid, mis näitavad, et kogu väidetava "Trump ja Kremli vandenõu" lugu on lõppemas. Kõrgemad ametnikud avaldavad prokurörile survet, et ta kas esitaks uued süüdistused või lõpetaks uurimise. Samal ajal saadab Mueller talle appi saadetud uurijaid tagasi nende alalistele ametikohtadele, mis tähendab, et uurimine on jõudmas lõpule.

Ja hoopiski mitte ilmaasjata ei ole hakanud avalikkust ette valmistama selleks, et kuudepikkuse skandaalse uurimise, mis oli kuni viimase ajani peamine poliitiliste uudiste allikas Ameerika Ühendriikides, tulemused ei pruugi kunagi avalikkuse ette jõudagi. Kummalise kokkusattumuse tulemusena olid eriprokurör Muelleri volitused sõnastatud nii, et tal ei ole mingeid kohustusi oma järelduste avalikustamiseks, mis tähendab, et ta piirdub vaid ettekandega USA seadusandjatele — ja sellega ongi kõik. Ilmselt ta seda võimalust kasutabki, et mitte valmistada Donald Trumpile ja Vene propagandale rõõmu ametlikult ja avalikult teada saada, et mingit vandenõu polnudki.

Selle versiooni toetuseks, et eriprokurör ei leidnud midagi ega suutnud seda tõestada, on veel üks argument. Kui oleks isegi väiksemgi võimalus esitada avalikkusele mingisugusedki tõendeid "Kremli vandenõu kohta", oleksid need tõendid avalikustatud enne novembris toimuvaid vahevalimisi Kongressi ja Senatisse, et võimalikult kahjustada Vabariikliku partei kandidaate, keda toetab president. Kui seda ei juhtu, tähendab, pole midagi näidata.

Sellega seoses tõusetub tähtis ja huvitav küsimus: kuidas õnnestus Trumpi meeskonnal vältida sündmusi, mis tundusid väga tõenäolised mitu kuud tagasi, ja nimelt stsenaariumi, kus Mueller täiesti põhjendamatult teatas, et "Trumpi ja Kremli vandenõu" toimus ja et Trump on Putini mõjualune ja agent? Arvestades USA meedias domineerivaid Vene- ja Trumpi-vastaseid meeleolusid oleks üks selline põhjendamatu avaldus piisav, et tagada üsna tõsine avalik toetus tagandamisele, mida võiksid nõuda Kongressi ja Senati demokraadid ja mida toetaksid ka arvukad Trumpi-vastased vabariiklastest kongresmenid ja senaatorid.

Tõenäoliselt ei saa me kunagi teada tõde, kuid võib mainida ühte tõenäolist seletust. Võib-olla suutis Trump oma kolleegidele väga veenvalt seletada, et kui selline stsenaarium rakenduks, siis kasutab ta tagandamisistungit selleks, et paisata avalikkusele kogu kompromiteeriv materjal Hillary Clintoni ja teiste poliitiliste vastaste kohta ning süüdistab neid riigipöördekatses. Sellest Trumpi sammust oleks täiemahulise kodusõjani vaid pool sammu. Selline lähenemine oleks üsna Ameerika presidendi stiilis, seda enam, et umbes sama asjaga ähvardas ta kaudselt Ameerika eliiti juba 2016. aastal, kui talt oleks "varastatud valimisvõit". Trumpi vastaste ja "Kremli vandenõu teooria" toetajatel on veel aega ümber mõelda, kuid vaevalt nad seda teha julgevad.

Kahjuks ei tähenda Muelleri uurimise häbiväärne lõpetamine seda, et Venemaa sekkumise teema Ameerika valimistesse, Venemaa küberspionaaž ja "Vene oht" päevakorrast täielikult kaob, kuigi kindlasti muutub see järk-järgult vähem toksiliseks. Näiteks võib tuua leket The New York Times"isse, et Venemaa ja Hiina luureteenistused kuulavad pealt Donald Trumpi isiklikku telefoni. Ameerika president tegi New York Timesi ajakirjanikele nalja, kuid kahjuks ei kao see probleem kuhugi ja kui peaks järsku vaja minema ettekäänet Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamiseks, siis pole nendest kunagi puudust.

Kuid on ka häid uudised. On väga tõenäoline, et just Muelleri uurimise ilmselge läbikukkumise tõttu hakkas Trumpi administratsioon venelastega julgemalt kontakte looma. Saavutati isegi kokkulepe Ameerika ja Venemaa presidentide kohtumiseks 11. novembril Pariisis, mis alles hiljuti tundus võimatu Venemaa teema mürgisuse tõttu Ameerika inforuumis.

Sanktsioonide ajutine peatamine Dmitri Rogozini suhtes seoses tema eelseisvate, 2019. aasta alguses toimuvate läbirääkimistega NASA juhtkonnaga ja USA riikliku julgeolekunõuniku John Boltoni visiit Moskvasse on samuti märk sellest, et Trumpi administratsiooni käed on juba vähem seotud.

See muidugi ei tähenda, et vabanevaid käsi kasutatakse sõbralikeks kallistusteks, kuid vähemalt on võimalus, et pärast eriprokurör Muelleri fiasko ametlikku tunnustamist võib Trumpi administratsioon lõpuks üritada läbi viia sisukaid läbirääkimisi. Ja need võivad äkki viia vähemalt mingite positiivsete tulemusteni, tekib võimalus, et neid tulemusi saab ellu viia, kartmata, et USA president kompromissi eest Venemaaga istuma pannakse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Robert Mueller, Vladimir Putin, Donald Trump, Venemaa, USA

Peamised teemad