15:33 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Analüütika
lühendatud link
10030

"Meie mees", endine peaminister Andrus Ansip EL digitaalse ühisturu asepresidendi ametikohal on ainus, mis meenutab veel Eesti kui Euroopa IT-tehnoloogia liidri staatust. Riigil pole digitaalse võidujooksu jätkamiseks piisavalt raha.

TALLINN, 31. oktoober – Sputnik, Aleksei Toom. Mitmed maailma maad, sealhulgas ka Euroopas, muutuvad digitaaltehnoloogiate juurutamisel liidriteks, tuues globaalse võrgu võimalused ühiskonna kõigisse valdkondadesse. 

Eesti ID-kaartide tootja läks omakorda PPA vastu kohtusse
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ekspertide hinnangul on maailma absoluutseks juhiks jätkuvalt Lõuna-Korea, kusjuures temast jääb maha väike rühm "EL lemmikuid". Eesti paraku nende hulka ei kuulu, kuigi positsioneerib end ühena digimaailma juhtidest.

Euroopa Komisjoni poolt avaldatud digimajanduse ja —ühiskonna indeksi (I-DESI) võrdlev uuring näitab Lääne-Euroopa "raskekaallaste" grupi eraldumist liidu ülejäänud riikidest digitehnoloogia rakendamisel igapäevaelus ja ettevõtluses.

Vaid Taani, Holland, Ühendkuningriik, Rootsi ja Luksemburg kuuluvad "digitaalse" maailma kümne juhi hulka. Kõik teised liikmesriigid jäävad liidritest oluliselt maha. "E-Eesti" näitajad on ELi keskmisest paremad, kuid meie positsioon nimekirjas ei ole juba mitu aastat muutunud ja lõhe eesminejatega aina suureneb.

Euroopa Liiduga võrreldes tilluke Lõuna-Korea suutis digitehnoloogia ühiskonna igapäevaelus kasutamise ulatuses tervet maailmajagu edestada.

Võimalik, et just riigi suhteliselt väike pindala aitas korealastel saavutada rahvastiku maksimaalset ja tõhusat ühendamist globaalse võrguga, e-tehnoloogia juurutamist äri- ja poliitika-, tööstus- ja sotsiaalvaldkonnas ning elanike üleüldist arvutikasutamise kõrget taset. 

Kooliõpilaste iseloomustused lekitati avalikkusele >>

Juhul kui suurus nii olulist rolli mängib, peaks just Eesti silmapaistvaid edusamme näitama.

Seda enam, et meie start oli vägagi muljetavaldav – Eesti võis end positsioneerida digitehnoloogia kasutuselevõtu ja interneti võimaluste rakendamise vaieldamatu liidrina nii inimeste igapäevaelu korraldamises kui suhtlemises ametiasutuste ja eraettevõtetega.

Iga järgnev samm on eelnevast kallim

Brüsseli andmeil on Eesti oma digiühiskonna arengutempot ilmselgelt aeglustanud. Riik on endiselt ELi riikide nimekirjas üheksandal kohal, jäädes liidritest maha selliste näitajate poolest, nagu elanike ühendatus kiire arvutivõrguga, inimeste oskused internetivõimalusi kasutada ja IT-spetsialistide suhtarv elanike seas.

Võime end lohutada, et I-DESI indeksi arvutamise meetodid tunduvad mõnedele ekspertidele küsitavaina, kuid lairibavõrkude pikkus ja kättesaadavus ei saa kuidagi subjektiivselt tõlgendatav olla.

Eesti IT-ettevõtete töötajad ütlevad, et probleemiks on raha puudumine — iga järgmine tehnoloogia tase maksab üha rohkem. Väikeriigi turu vähene maht ei anna põhjust investeeringute tasuvusele loota.

Jätkuvalt tuleb toetuda ELi fondide abile. Kui ka järgmisel finantsperioodil õnnestub Eestil Euroliidult rahalist toetust saada, siis võib-olla tehakse järjekordne samm digitaalse ühiskonna ja e-riigi suunas.

Peaminister: riigid vajavad tehisintellekti kasutuselevõtuks ühtset lähenemist >>

Sputnik Eesti poolt juba varem avaldatud olukorra analüüs viidi läbi viie peamise valdkonna ekspertide poolt: internetiühenduse saadavus, elanike valmisoleku ja interneti kasutusoskuse tase, globaalse võrgu võimaluste kasutamine elanikkonna poolt, interneti kasutamine ettevõtluses ja riiklikud interneti-teenused.

EL jääb "halastamatus" konkurentsis alla

"Keskmiselt võetuna ei kaota meie riigid EL-välistele maadele ja meie parimad spetsialistid on võrreldavad maailma tippudega," on kirjas EL volinike Andrus Ansipi ja Mariya Gabrieli ühisavalduses. 

"Samas on meil veel palju teha, et halastamatu rahvusvahelise konkurentsi liidrite seas püsida… Avalike digiteenuste valdkonnas, kus ELi tulemused jäävad 17 EL mittekuuluvast riigist märgatavalt maha, on veel palju rohkem teha vaja."

Tuleb märkida, et vastavalt I-DESI andmetele ei jõua Euroopa juhtriikidele järele mitte ainult Ameerika Ühendriigid, Jaapan ja Hiina, vaid mitmete näitajate osas (näiteks ettevalmistuse tase ja IT-spetsialistide suhtarv) ka Venemaa, mille riiklikke edusamme aeglustab territooriumi tohutu suurus. Kuid Moskva ja Peterburi "digiteenuste" tase on juba praegu kõrgem, kui enamikes Euroopa pealinnades.

Samal teemal

Digikohtumine toob Eestisse neljateistkümne riigi asjatundjaid
Tagid:
internetiühendus, digiteenused, e-riik, konkurentsivõime, internet, rahastamine, I-DESI, Euroopa Komisjon, Mariya Gabriel, Andrus Ansip, Lõuna-Korea, Eesti, EL, Venemaa

Peamised teemad