12:47 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
18644

Teabeagentuuri Sputnik sõjandusekspert Aleksandr Hrolenko avaldas arvamust selle kohta, kas Balti riikide ootused NATO liitlaste abile oma piiride kaitsel on õigustatud.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

NATO-Venemaa Nõukogu kohtumine suursaadikute tasemel toimus 31. oktoobril Brüsselis. Enne seda viisid alliansi liikmed läbi sisekonsultatsioonid seoses Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi avaldusega Ameerika Ühendriikide taganemisest kesk- ja lühimaa rakettide piiramise lepingust (INF).

NATO peasekretär Jens Stoltenberg märkis, et esialgu "ei ole Euroopas uusi Ameerika rakette, kuid ilmub üha uusi Venemaa tuumakandevõimega rakette ja need raketid ohustavad INF-lepingut."

NATO sõjaväeõppused Venemaa piiride läheduses toimuvad korraga kahes riigis >>

Ameerika keskmise tegevuskaugusega raketid võivad Euroopale kujuneda uueks ja viimaseks relvastuse võidujooksu etapiks enne elutegevuse hävitamist kontinendil. Tavarelvastuses paistab Põhja-Atlandi allianss näost üsna kahvatu. Mõned värsked faktid.

NATO õppuste Trident Juncture 2018 käigus 25. oktoobril sai USA suur dessantlaev Gunston Hall Islandi rannikul tormis mehaanilisi kahjustusi ja viidi remonti Reykjaviki sadamasse. Loomulikult tuli dessanteerumine ettevalmistamata rannale määramata ajaks edasi lükata.

Päev varem heitsid Ameerika sõjaväelased transpordilennukilt C-17 soomusauto alla väljaspool selleks ettenähtud piirkonda. NATO Euroopas asuvad üksused pole paremad.

Bundeswehr, näiteks

Vilniuse, Riia ja Tallinna avalduste põhjal otsustades on Ameerika Ühendriikide Euroopa liitlaste võitlusvõime kõrgel tasemel. Kuid nad kaotasid Eestis raketi, tulistasid oma lennuki pihta Belgias ja vähendavad sõjatehnika lahinguvalmidust Saksamaal.

Lääne ajakirjanduse andmetel on ainult kolmandik Saksa relvajõududele 2017. aastal üle antud lahingutehnikast korras: 97 uuest soomukist on kasutuskõlblikud vaid 38, 71 Puma soomukist on lahinguvalmis ainult 27, neljast Eurofighter hävitajast on lahinguvalmis ainult üks, kaheksast A400M lennukist on lennuvõimelised ainult neli, seitsmest Tigr helikopterist ekspluateeritavad vaid kaks, seitsmest mitmeotstarbelistest kopteritest NH90 – neli.

Ajakirjanik: Moskva hoiatas USA-d provokatsioonide eest Baltikumis >>

Ilmselt on pikemat aega ekspluateeritud sõjatehnika olukord veelgi trööstitum. Samal ajal suurendab Saksamaa oma osalust NATO sõjalistes operatsioonides (Bundeswehr osaleb 15 missioonil), riigi sõjaline eelarve on umber 45 miljardit dollarit ja kaitseminister Ursula von der Layeni kahtlustatakse kümnete miljonite eurode kuritarvitamises.

Märgime, et maailma armeede reitingus lõpetab Saksamaa esikümne ja Euroopas on temast eespool ainult Venemaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik. Sõnades kõige sõjakamad Leedu, Läti ja Eesti on vastavalt 95., 105. ja 108. kohal, ning nende riikide reaalset lahinguvõimet on lihtne ette kujutada.

Küllap soovib ka Poola (22. koht) oma territooriumile paigutada USA soomusdiviisi mitte oma üksuste võitlusvõime ülekülluse tõttu.

"Vene rulett"

Märgime, et Venemaa ei ilmuta agressiivseid kavatsusi ja pareerib vaid lokaalselt NATO järske liigutusi ittalaienemiseks ja kaitseb end ründerelvastuse kasutuselevõtu eest nõukogudejärgses ruumis. Põhja-Atlandi liidu mäng meenutab "vene ruletti", kuid trumlis on rohkem kui üks padrun ja partnerite elu on ohus.

Euroopa ja Ameerika Ühendriikide territoorium on võrdselt tabatavad Venemaa rakettidega, mis muudab mõttetuks alliansi ründerelvade paigutamise Venemaa Föderatsiooni läänepiiride lähedale. See pole Iraak ega Liibüa.

Maailma suurim territoorium võimaldab Venemaal hajutada mobiilsed strateegilised ründerelvad, et tagada oma tuumakilbi "haavamatus". Purustav vastulöök on tagatud igale vastasele mistahes olukorras, mis suunas ta ka ei asuks.

Ka kuum Läänemere piirkond on kindlalt Venemaa kaugõhu- ja raketi tõrje kilbiga suletud. Raketisüsteemid S-400 näevad 600 kilomeetri raadiuses kõiki lendavaid sihtmärke, see tähendab, et Kaliningrad kontrollib Berliini, Varssavi (ja kogu Poola) õhuruumi, rääkimata Balti riikide omast.

Комплекс ПВО С-400 Триумф
© Sputnik / Алексей Мальгавко
Venemaa ülimoodne õhutõrje raketisüsteem S-400 Triumf

Vajadusel võib Venemaa muuta lennukeelutsooniks kogu Läänemere regiooni. Selle "kaitsekilbi" raketisüsteemide "Iskander" ja "Kalibr" sihikul olla saab sõjalise konflikti korral NATO üksustel olema väga ebamugav. Nii et Moskva jälgib partnerite käsi hoolikalt.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
© Sputnik / Deniss Grabussov
Maailma riikide sõjalise võimsuse reiting
Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
analüütika, poliitika, võimsus, liitlased, julgeolek, INF, Bundeswehr, NATO, Jens Stoltenberg, Baltikum, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad