21:16 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
5630

Vaevalt jõudsid Leedu professorid detailselt jutustada, kuidas vene propaganda üritab Vilniust ja Varssavit riidu ajada, kui Leedu finantskuritegusid uuriv talitus äkitselt Kremli kasuks tööle hakkas.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Kolmnurk on justkui lihtne kujund, isegi lastele arusaadav, nagu ükskordüks. Kuid niipea, kui hakkate pooltevahelisi suhteid uurima, tekivad vaid siinused ja kootangensid. Inim- ja riigigeomeetria tundub samuti lihtne ainult kaugelt vaadates. 

Trigonomeetriaga läheb kohe kõik segi, kindlate väärtuste arv hakkab kiiresti kahanema. Näiteks isik L ja isik P on sõbralikud, võrdelises sõltuvuses ja paljuski identsed. Kuid ühel tingimusel – juures peab viibima isik V. Kui V puudub, omandavad suhted L ja P vahel täiesti erinevad omadused.

Kõik tavalised inimesed on teavad juba ammu, et Poola ja Leedu on praktiliselt seotud riigid, kes mõistavad ja toetavad üksteist kõiges. Vaid primitiivne Vene propaganda püüab neid alatasa tülli ajada. Alles hiljuti rääkis sell teemal üks professor ja lahterdas kõik ilusti ära. Venelased mõtlevad, või kaevavad kõik välja ja tuletavad kõik meelde ning hoiavad kõike tagasi või seisavad kõigele vastu.

Aga nagu neetud saabub selsamal päeval veider ja kahtlane uudis: Leedu finantskuritegusid uuriv talitus on tuvastanud rahvusvahelise petuskeemi, mille kaudu üle tuhande Poola kodaniku fiktiivselt Leedu firmasse tööle vormistati, misjärel nad Leedu riigi kukul tasuta raviteenust said.

Austrias arutati Rail Balticuga seonduvat >>

Leedukad, kes oma kodumaad kuumalt armastavad, hüppasid kohe sadulasse ja tõttasid poolakatele meenutama, mis on olnud ja selgitama, mis kohe juhtuma hakkab. Pean ütlema, et mingil põhjusel on kujunenud nii, et Poola patrioodid, pehmelt öeldes, ei armasta leedukaid, ja Leedu patrioodid, mis siin varjata — poolakaid.

Kui sellest hakkab rääkima primitiivne Vene propaganda – on kõigil kohe selge, et tegu on puhta jamaga. Tõenäoliselt sarnaneb see juhtumiga, kui sulle avaldatakse ootamatult sinu omaga sõna-sõnalt kattuvat arvamust, aga arusaamatul põhjusel soovid sa sellele ikkagi vastu vaielda.

Kuid võitluses Poolaga sõpruse eest,… ei, tahtsin öelda Venemaa propaganda vastu tasuks seda uurimisasutust pisut revideerida. Kes talle teabe lekitas? Kes sättis kõik nii, et hiljem olukorda ära kasutada? Kas maapinnal ei leidu idapoole suunduvaid kabjajälgi?

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi >>

Ja kui ei leidugi, äkki tasuks nad siiski leida? See oleks vabariikidele kasulik ning sellest vaid kasvaks Poola ja Leedu sõprus. Kui kuritegu on juba olemas, mis lasta tal pelgalt Vene süülisuse puudusel raisku minna?

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse esisukohaga.

Samal teemal

Euroopa Liidu sees on loodud uus Hansaliit
Tagid:
suhted, petuskeem, propaganda, Leedu finantskuritegusid uuriv talitus, Varssavi, Vilnius, Poola, Leedu, Venemaa

Peamised teemad