03:18 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
11810

5. novembril tähistas Venemaa sõjaväeluure oma 100. sünniaastapäeva. Paljud erioperatsioonid on endiselt salastatud. Üks kõige eredamatest oli kantava õhutõrjeraketi Stingeri hõivamine GRU eriüksuse poolt Afganistanis, millest on juttu järgnevas RIA Novosti materjalis.

Andrei Kots, RIA Novosti

Eliitsõjaväelased ei jäta jälgi ja on valmis minema operatsioonile kuhu iganes — 5. novembril tähistas Venemaa sõjaväeluure oma 100. sünniaastapäeva. Nende 100 aasta jooksul on nad pidanud tuhandeid raskeid lahinguid vaenlase tagalas ja otsustanud sellega paljude suurte lahingute tulemuse. Paljud erioperatsioonid on endiselt salastatud. Üks kõige eredamatest oli kantava õhutõrjeraketi Stingeri hõivamine GRU eriüksuse poolt Afganistanis.

Operatsioon Cyclone

Esimesed Stingerid ilmusid Afganistani vastupanuvõitlejatel 1986. aasta septembris, pärast CIA (USA Luurekeskagentuur – toim.) erioperatsiooni Cyclone. Nõukogude piiratud väekontingendi armeeõhuvägi oli juba pikka aega valmistanud vastupanuvõitlejatele tõsist peavalu.

Ameerika luure skandaalsemad äpardused NSV Liiduga >>

Kopterid ründasid ootamatult vastupanuvõitlejate positsioone ja liikuvaid kolonne, maandasid probleemsetes kišlakkides (külades – toim.) taktikalisi dessante ja, mis kõige hullem, purustasid Pakistanist tulevaid relvade ja laskemoonaga varustuskaravane.

Vatikan
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Nõukogude sõjaväepilootide tegevuse tõttu olid paljud Afganistani vastupanuvõitlejate rühmad näljapajukil ja nendele saadetud sõjamoon põles kõrbe- ja mägipiirkondades.

Valge Maja leidis, et kaasaegsete portatiivsete õhutõrjerakettida andmine vastupanuvõitlejatele sunniks Nõukogude kontingenti lennuväe kasutamist piirama ja NSVL üleolek õhuruumis kaoks.

Alguses osutusid Stingerid Nõukogude kopteripiloodidele äärmiselt ebameeldivaks üllatuseks. Ainuüksi Stingerite kasutuselevõtu esimese kuu jooksul lasti alla kolm Mi-24 ründekopterit ja 1986. aasta lõpuks kaotas NSV Liit nende läbi kokku 23 lennukit ja kopterit. Need relvad sundisid Nõukogude vägede juhtkonda lennuväe taktikat täielikult muutma.

Kopterid hakkasid edaspidi lendama väga madalalt, et raketitabamusi vältida. Kuid samas muutis see nad haavatavaks suurekaliibriliste kuulipildujatele. Oli selge, et uus taktika oli vaid poolik lahendus.

Varitsus lennuväljal

Selle ohu neutraliseerimiseks tuli uurida Stingerit ennast. Esiteks tuli selgitada välja nende toimimise põhimõte ja teiseks tõestada, et CIA annab dušmanitele (vastupanuvõitlejad nõukogude keelepruugis – toim.) otsest sõjalist toetust. Nõukogude sõjaväeluure GRU kuulutas välja jahi Stingerile.

Venemaad ei saa päästa: T-särgid hukutasid riigi >>

Esimesele Stingeri laskeseadeldise tabajale lubati kohe ja puiklemata anda Nõukogude Liidu kangelase aunimetus ja kuldtäht. Siiski pikki kuid kestnud erioperatsioonid ei andnud mingit tulemust — "duhhid" (dušmani kohanenud nimetus nõukogude kõnepruugis – toim.) hoidsid Stingereid nagu silmatera ja arendasid välja selle rakendamise keerulise taktika.

Näiteks kirjeldas Pakistanis asuva Afganistani luurekeskuse ülem aastatel 1983-1987, kindral Mohammad Yusuf edukat rünnakut oma raamatus "The Bear Trap" nii: "Umbes 35 modžaheedi (Afganisani vastupanuvõitleja nimetus lääne kõnepruugis – toim.) hiilisid varjatult väikesel kõrgendikul olevasse põõsastikku poolteise kilomeetri kaugusel Jalalabadi lennuvälja stardirajast kirdes.

Laskepositsioonid paigutati kolmnurkselt hõikekaugusel üksteisest, sest polnud teada, mis suunast sihtmärk ilmuda võis. Meeskondade töö korraldati nii, et kolm võitlejat tegeles tulistamise ja ülejäänud kaks hoidsid raketikonteinereid laskeseadme kiireks ümberlaadimiseks. Iga modžaheed võttis kopteri laskeseadmel olevale lahtisele sihikule ja vajutas nupule.

Peagi andis süsteem katkendliku helisignaaliga märku, et Stinger on sihtmärgi kopterist eralduva soojuskiirguse järgi lukustanud. Kui juhtkopter oli ainult 200 meetri kõrgusel, andis Gafar käsu: "Tuld!" Üks kolmest raketist oli defektne ja kukkus lõhkemata maha vaid mõne meetri kaugusel laskurist. Ülejäänud kaks tabasid sihtmärke. Siis lasti veel kaks raketti. Üks neist tabas sihtmärki, teine läks lähedalt mööda, sest kopter jõudis juba maanduda."

Dušmanid kasutasid mobiilsete õhutõrje luurerühmade taktikat – väikesed luurerühmad tegutsesid varjatult Nõukogude sõjaväelennuväljade läheduses. Relvad ja laskemoon viidi positsioonidele varem valmis, sageli kohalike elanike abiga. Selliseid rünnakuid oli kasutavate õhutõrjerakettide tehnilisi omadusi teadmata raske tõrjuda. Kummaline küll, kuid nõukogude eriüksus suutis Stingeri laskeseadeldise tabada vaid puhta juhuse läbi.

Kuidas CIA tahtis tuntud miljardäri abiga Nõukogude allveelaeva näpata >>

Peadpidi kokku

5. jaanuaril 1987 läks 186. üksiku erioperatsioonide salga luurerühm eesotsas major Jevgeni Sergejevi ja vanemleitnant Vladimir Kovtuniga kahel Mi-8 kopteril "vabajahile" (patrullretkele – toim.). Kavatsus oli läbi kammida Kalati lähedal asuv kahtlane "roheala" Kandahari suunduva tee ääres ja vastase relvüksuste sihtmärkide avastamise korral need hävitada. Kopterid lendasid väga madalalt ja sattusid vastamisi kolme mootorratastel liikuva vastase võitlejaga.

Моджахед с ПЗРК Стингер в Афганистане
© AP Photo / Mir Wais
Stingeri õhutõrjeraketiga Afganistani mudžahiid

Kovtun tulistas sihtmärgi suunas kuulipildujast trasseerivate kuulidega, et tähistada sihtmärgid järgnevale kopterile. Kopterid maandusid, luurajad jalastusid, hargnesid ja avasid vaenlase pihta tule. Puhkes äge lahing. Peagi saabus dušmanitele abiväge. Üks nendest jooksis varje tagant välja, hoides käes piklikku riidesse mässitus eset ja püüdis põgeneda. Kaugele ta ei jõudnud, vanemleitnant tabas teda täpse lasuga pähe. Paremini ei käinud ka teiste käsi — GRU eriüksus hävitas kõik 16 ründajat ise kaotusi kandmata.

Euroopasse on saabumas Afganistani narkootikumide laine >>

Vladimir Kovtun avastas teki sisse mässitud Stingeri esimesena. Veidi hiljem leidsid sõdurid veel kaks "toru", millest üks oli tühi, teine aga laskevalmis. Tõeliseks "jackpotiks" osutus aga ühe dušmani "diplomaadikohver", kust luurajad leidsid Stingeri täieliku dokumentatsiooni — Ameerika Ühendriikide tarnijate aadressidest kuni kompleksi üksikasjaliku kasutusjuhendini.

Neli luurajat esitati Nõukogude Liidu kangelase aunimetuse saamiseks, kuid nagu tihtipeale juhtub, ei antud aunimetust mitte kellelegi nendest. Nagu eriüksuslased ise tunnistasid, keeruliste suhete tõttu juhtkonnaga. Siiski ei kurvastanud luurajad selle üle eriti – nende jaoks olid sedalaadi ülesanded rutiinsed.

Selle juhusliku, kuid sõjaväeluure poolt säravalt läbi viidud erioperatsiooni tulemusena said Nõukogude konstruktorid Lääne kaasaegse portatiivse õhutõrjeraketi näidised. Lühikese aja jooksul töötati välja vastuabinõud ja pärast seda hakati Nõukogude koptereid Afganistanis alla tulistama palju harvem.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
õhutõrjerakett, Stinger, kuupäevad, luure, erioperatsioon, helikopter, GRU, CIA, Afganistan, USA, Venemaa

Peamised teemad