11:43 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Analüütika
lühendatud link
6712

"Selle asemel, et luua Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni pakutud uut Euroopa sõjalist organisatsiooni, võiksid Euroopa riigid USA NATOst välja visata," ütles Riigiduuma kaitsekomitee aseesimees Andrei Krasov.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Paar päeva tagasi tegi Macron raadiojaam Europe 1 otsesaates ettepaneku luua üleeuroopaline, Ameerika Ühendriikidest sõltumatu armee – seda ka küberjulgeoleku valdkonnas, vahendab RIA Novosti

Prantsuse president rõhutas, et Euroopa seisab silmitsi paljude katsetega sekkuda tema sisemistesse demokraatlikesse protsessidesse ja liikmesriikide küberruumi.

"On juba olemas üks pseudo-kaitseorganisatsioon nimega NATO ja kõik Lääne-ja Ida-Euroopa riigid kuuluvad sinna.

Võib-olla oleks lihtsam ja parem ebastabiilne USA sealt välja heita — nad oskavad üle kogu maailma ainult kurja ja sõdu külvata? Koos teiste meretaguste partneritega…

Euroopale ei meeldi Ameerika Ühendriikide uute tuumarakettide idee >>

Kuid ausalt öeldes on see nende Euroopa riikide valik, kes tahavad end teistest eraldada," ütles Krasov.

Samal ajal rõhutas ta, et NATO on kõige võimsam Euroopa sõjaline organisatsioon, mis tõstatab küsimuse, milleks luua veel üks sarnane struktuur.

"Lääne-Euroopa partneritele hakkab kohale jõudma, et USA poliitika ei ole suunatud üldise rahu ja stabiilsuse tugevdamisele. Pigem vastupidi…

See on katse haarata Saksamaalt ja Ameerika Ühendriikidelt initsiatiiv ja olla esimene, kes Euroopa armee loob.

Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi >>

Põhimõtteliselt ei ole mõte uus — Euroopa poliitikud on seda varemgi kasutanud. Tekib vaid küsimus: mis eesmärgil," lisas parlamendisaadik.

Riigiduuma rahvusvaheliste küsimuste komitee liige Sergei Železnjak kutsus Macroni avaldust vastukajaks "Ameerika Ühendriikide agressiivsetele sammudele", pidades eelkõige silmas Washingtoni otsust loobuda keskmise ja lähimaa rakettide lepingust.

Venemaa strateegiliste uuringute instituudi (RISI) ekspert Nadežda Uzunova
© Sputnik / Александр Натрускин

"INF-lepingu lõpetamise kavatsusega tekitasid Ameerika ühendriigid teiste maailma riikide seas ärevust ja äärmiselt negatiivse reaktsiooni ning vallandasid paratamatult ka võidurelvastumise. 

Euroopas mõistetakse väga selgelt, et nad muutuvad üha enam Ameerika deklaratsioonide pantvangiks, nagu näitab selgelt ka Prantsuse võimude reaktsioon," tsiteerib pressiteenistus Železnjakki.

Poliitik usub, et Viienda Vabariigi juhtkond mõistab püstitatud ülesande keerukust olukorras, mil USA baasid domineerivad kogu Euroopas ja ameeriklastel puudub igasugune soov vallutatud piirkondadest lahkumiseks.

"Seepärast ei suuda Macron ühtse Euroopa sõjalise struktuuri idee elluviimise kogu vastutuskoormat ainuüksi enda kanda võtta ning püüab antud küsimuses Saksamaa ja teiste Euroopa suurriikidega konsensuseni jõuda," ütles Železnjak.

USA president Donald Trump ütles hiljuti, et Washington väljub kesk- ja lähimaa rakettide lepingust (INF).

Miks on Trumpil tarvis INF lepingust välja astuda >>

Tema sõnul suurendab Ameerika oma tuumapotentsiaali seni, kuni ülejäänud "mõistusele ei tule", misjärel on Washington valmis protsessi peatama ja relvastust vähendama hakkama.

Trump selgitas, et sõnum on mõeldud eelkõige Hiinale ja Venemaale.

Samal teemal

Prantsuse revolutsioon vajab oma relvajõude
Tagid:
sõltumatus, heidutus, kaitsevõime, kaitsekokkulepe, Euroopa armee, NATO, Emmanuel Macron, Donald Trump, Euroopa Liit, Euroopa, Prantsusmaa, Saksamaa, USA

Peamised teemad