02:23 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
39780

Kõik muud probleemid on lahendatud, on jäänud vaid üle otsustada, mida robotitega ette võtta. Tõsi küll, on ka mitte-eestlased oma muredega, kuid nemad võivad veel oodata. Nad on ju elusad.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Tallinnas linnatänavatele ilmusid robotid. Tegu ei ole ulmekirjandusega. Nad meenutavad suuri ratastel põrnikaid, mis oma ülesandeid täites ringi veerevad. 

Meile teatatakse, et nad tarnivad klientidele erinevaid kaupu ja saadetisi. Eriti huvitav on vaadata robotit, kes üritab ülekäigurada pidi sõiduteed ületada.

Robot tammub pikka aega kõnniteel, justkui mõõtes ja vaadates, ning ületab seejärel otsustavalt tänava, oodates loomulikult ära valgusfoori lubava tule. Kõik see meenutab lapse käitumist ja tundub naljakana, kuid see on ka kõik.

Paar päeva tagasi aga selgus, et sellised pildid suudavad elava fantaasiaga kodanikul kujutlusvõimet lausa tiivustada. Tänan Jumalat, et siiani on Eestis ainult üks selline inimene, aga see-eest on tegu riigi president Kersti Kaljulaidiga.

Vaadanud presidendilimusiini aknast ilusaid mehaanilisi põrnikaid ja tõenäoliselt näinud ka mitmeid ulmefilme, läks ta, nagu öeldakse "põlema" ja jõudis mitme paradoksaalse mõtteni.

Euroopa Parlament kuulutab sõja tapjarobotitele >>

Neid ideid otsustas Kersti Kaljulaid jagada Tallinnasse UX-tuleviku konverentsile kogunenutega. Proua Kaljulaidile teeb sügavat muret küsimus, mida robotitega tohib teha ja mida mitte.

Kas näiteks võib nendega seksida või neid jalgadega taguda? Eriti tähis on see presidendi sõnul inimesesarnaste robotite puhul. 

Tehisintellekti tuleb enda heaks ära kasutada, illustratiivne foto
© Sputnik / Мария Котаева

Tõsi, kõrvaltvaatajal võib tekkida küsimus, kuidas seks ja jalgadega tagumine omavahel seotud on? Selle peale peab nentima, et maitse üle ei vaielda.

Oleks praegu veel särav ja soe suvi, võiks endale peopesaga kiilanevale pealaele laksata ja õllekruusilt vahtu ära puhudes öelda: "Kui ilusas riigis me elame!

Isegi meie presidenti ei huvita miski peale seksi ja robotite! Kõik raskused on ületatud, probleeme enam ei eksisteeri! Milline rõõm!" Kuid teispool akent on hall, niiske sügis, mistõttu ei teki õlleisu ning kaine peaga tulevad pähe hoopis teistsugused mõtted.

Esimene neist on ootus, et iga riigipea sõna võiks olla küps, kaalukas ja puudutama ühiskonnale murettekitavaid küsimusi.

Skype´i arendajad tegelevad robotitega ja hoiatavad tehismõistuse eest >>

Oleks parem, kui proua Kaljulaid ei räägiks mitte seksist robotitega, vaid kirjast, mille Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart talle 24. septembril saatis. 

Kirjas oli toodud järgnev tõdemus: "oleme sunnitud tunnistama, et meie riigis peetakse lubatavaks isiku sildistamist tema rahvusliku päritolu põhjal. On saanud tavapäraseks kutsuda mitte-eestlasi "santideks, kes ei soovi kõndida", "praagiks" või isegi "vähkkasvajaks".

Kahjuks pole need mitte kollaste väljaannete pealkirjad, vaid ka Riigikogu saalis kõlavad avaldused."

Presidendikantseleist ei kõlanud kippu ega kõppu, ja nüüd on ka selge, miks. Sealsed töötajad olid kõik hõivatud robotiseeritud tulevikust mõtlemisega… Mis tuletab mulle meelde üht Nõukogude-aegset anekdooti.

Käimas on kolhoosi juhatuse koosolek. Esimees teatab, et päevakorras on kaks küsimust: uute käimla rajamine ja kommunismi ehitamine. Naelte puudumise tõttu teeb ta ettepaneku kohe teise päevakorrapunkti kallale asuda.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Samal teemal

HyperTown Tallinn: Baltimaade üks suurimaid e-spordifestivale
Tartu Ülikool võttis vastu esimese robottudengi
Julm maadlusring: Tokyos toimus sumorobotite heitlus
Lego labor teeb koolitunnid robotitega põnevaks
Tagid:
pakiline, robottehnika, seks, seksuaalkäitumine, probleem, robot, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad