07:05 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
11140

Navigatsioonisüsteemide halb töö Soome tundras võib olla Moskva süü. Kes see muu ikka on? Kellel on vaja, et NATO laevad ohtu satuksid ja soomukid üksteist rammiksid. Ja üldse, et kogu koordineerimine lonkaks...

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik.

NATO "Trident Juncture" õppused lõppesid juba nädal tagasi, aga sellest räägitakse tänaseni — nagu poleks mitte nemad meie piiride ääres pealetungi harjutanud, vaid hoopis meie nende territooriumi ääres kõigi aegade võimsaimad manöövrid korraldanud.

Lõppude lõpuks, kui meie oma lahinguvalmidust kontrollisime, ei suutnud nad pikka aega rahuneda, ehkki sündmused toimusid tuhandete kilomeetrite kaugusel. 

Aga nüüd tulid nad ise meie piiridele, et meile oma väge näidata, aga hirmutasid hoopis iseennast. Selle asemel, et oma vägevuse üle uhked olla, lakub allianss taas oma haavu, mis pole mitte ainult psühholoogilised. Toimusid reaalsed avariid, õnnetused, kokkupõrked, kuhjusid külmakahjustused, keskkonnasaaste ja muud mittesõjalised mured.

Sedapuhku otsustas just Soome kõik idanaabri süüks ajada. Vaat mis tähendab NATO-sse mittekuulumine. Silmanägemine ei ole veel ähmastunud. Kuigi Venemaad süüdistatakse just katsetes "silmanägemist rikkuda".

Sõna-sõnalt GPS-ile "koti pähe tõmbamises". Nad ütlevad, et Moskva tekitas kõige suuremate — nagu neile korrata meeldib — Põhja-Atlandi manöövrite ajal häired satelliitnavigatsioonisüsteemi töös. Tõendeid on niisama palju kui Suurbritannial Skripalide kaasuses.

Kes siis veel rõõmustab, kui lennukid kursilt kõrvale kalduvad, laevad karidele sõidavad, sõjaväeveokid üksteist rammivad? Kui kogu koordineerimine lonkab?

"Võimalik, et nende probleemide taga seisab Moskva," ütles peaminister Juha Sipilä. Lisades ebamäärase lause senilõpetamata uurimise kohta, ning kinnitades seejärel taas selgelt, et terav reaktsioon järgneb tulemusest sõltumata.

NATO sõjaväeõppused Venemaa piiride läheduses toimuvad korraga kahes riigis >>

"Meie mees," arvati seepeale NATO-s. Kahju, et Soome isegi ei mõtle NATOga liitumisest. Kuid kes teab, võib-olla pärast seesuguseid avaldusi otsustab ta isegi liituda. Millised on su sõbrad, selliseks muutud ka ise! Hirmu on piisavalt talutud.

Kuigi asjaolu, et soomlastel pole oma territooriumil orienteerumisega kõik korras, sai selgeks juba enne õppuste algust, kus nad samuti osaleda otsustasid. Pidid nad ju mõistma, kelle tarvis NATO oma kolmharki teritab.

Keegi ei sundinud soomlasi kaasa lööma, nüüd aga kurdavad nad, et neid "häiriti". Selleks õppused ongi!

Soomlaste näpuga taevasse osutamine ja kõigi probleemide vaenlaste kaela ajamine meeldis ka norrakatele.Oslos hakati kohe rääkima sellest, et nende sõjalaevastiku uhkus — fregatt Helge Ingstad — ei osutunud mitte niisama oma kodurannikul lihtlabase naftatankerit saagiks ega saanud juhuslikult auku, mis talle elulootust ei jätnud.

Jah, nad juba tunnistasid, et transponder oli välja lülitatud. Aga nüüd on võimalus lisada, kelle süü tõttu seda tehti.

Üldse on Oslo jaoks "venemaapoolne satelliitide segamine" õppuste käigus tõeliseks õnnistuseks. Kohalikud elanikud juba kurdavad, et "vabastajad" — enamasti ameeriklased ja rootslased – vabastasid end ka oma seedeprotsessi jääkidest otse lasteaedade, koolide ja spordihoonete kõrval. 

Nüüd saame me aru, miks! Seda ei tehtud mitte kaitstava territooriumi märgistamise eesmärgil, et asukohad ei ununeks. Nad meelitati kohale vigaste GPS-idega, mille häkkisid mõistagi venelased. Seepärast tuleb Moskva jäljed üles otsida, ameeriklaste omad aga muutuvad aja jooksul kompostiks.

Muide, Norra on NATO riik. Alliansi seadus kohustab teda taluma ka talumatuid "sõpru". Mis aga Soomesse puutub, siis on kohatu saadud asimuuti süüdistada, kui kompass niikuinii aiateibaid näitab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Ratas tervitas Norras toimuvaid NATO suurõppust
Tagid:
patuoinas, väljaheide, kokkupõrked, apsakad, õnnetused, elektrooniline segamine, GPS-süsteem, liitlased, õppused, Trident Juncture, NATO, Juha Sipilä, Jens Stoltenberg, Põhjamaad, Norra, Soome, Venemaa

Peamised teemad