07:06 02. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0936
  • RUB86.4750
Analüütika
lühendatud link
6010

1930. aastal kutsusid langevarjurid Nõukogude väejuhatuses esile vaimustuse. Punaarmee oli õhudessantoperatsioonide alusepanija, kuid sageli ei õnnestunud neid edukalt lõpule viia, märgib autor.

Viktor Kamenir, Inosmi osundusega sõdade ajaloole pühendatud veebisaidile Warfare History Network

Ametlikult algas Nõukogude ja Venemaa õhudessantvägede ajalugu augustis 1930, kui Moskva sõjaväeringkonna õppustel heideti lennukilt alla 12 langevarjurit. Enne seda sooritasid mõned vabatahtlikud kuuepäevase treeningu jooksul langevarjuhüppeid õhujõudude piloot Leonid Minovi juhendamisel. Minovil endal oli seljataga vaid kolm langevarjuhüpet ja vastava ettevalmistuse oli ta saanud veidi enne seda Ameerika Ühendriikides.

Venemaa kaitseministeerium andis Õhudessantväelaste päeva puhuks välja video >>

See üritus kutsus Nõukogude sõjaväejuhtkonnas ja teoreetikutes esile tõelise vaimustuse. Õhudessantoperatsioonide vertikaalsuund sobitus hästi Nõukogude "sügavate pealetungioperatsioonide" kontseptsiooni, mistõttu õhudessantväed arenesid jõudsalt ja 1935. aastaks kuulus sinna juba 10 000 meest.

Samal aastal heideti Kiievi sõjaväeringkonnas toimunud õppustel 1200 langevarjurit alla otse välismaa sõjaliste vaatlejate nähes, kellele see sügavat muljet avaldas. Langevarjurid hõivasid lennuvälja, mis võimaldas toimetada sinna lennukitel kergete tankide ja suurtükiväega tavalise jalaväe.

Kui Saksamaa Nõukogude Liidu territooriumile tungis, olid Nõukogude õhudessantväed Punaarmee (Tööliste ja talupoegade Punaarmee) juhtkonna otsealluvuses olev iseseisev relvaliik. Tol ajal kuulus sinna 10 õhudessantkorpust, mis koosnesid kolmest brigaadist, pluss väiksemad üksused ja veel viis oli erineva taseme formeerimise staadiumis.

Igal brigaadis oli kolm tuhat meest ja see koosnes neljast õhudessantpataljonist, miinipildujadivisjonist, tankitõrje kuulipildujaroodust, samuti kuulusid sinna luurajad, sapöörid ja raadiosiderood.

Õhudessantüksuste lahinghargnemine algas kohe pärast Saksa vägede sissetungi, kuid operatsioonid olid oma ulatuselt väikesed ja eesmärgilt taktikalised. Enamike langevarjurite jaoks oli tegemist vaid ühesuunalise teekonnaga.

"Kord papil oli peni…" — USA sulges vaikselt õhujõudude baasi Küprosel >>

Näiteks 14. juulil 1941 langes Mogiljovi linna lähedal 214. õhudessantbrigaadis 64 inimest. Nende ülesandeks oli hävitada väike Saksa vägede kollonn, mis oli peatunud tankimiseks. Pärast operatsiooni jõudis oma väeossa tagasi vaid 43 dessantväelast, ülejäänud hukkusid või langesid vangi.

1941. aastal kasutati õhudessantüksusi pidevalt jalaväeüksustena. Alles pärast seda, kui sakslased olid Moskva alt tagasi löödud ja Nõukogude väed läksid aasta lõpus vastupealetungile, hakkasid dessantväed täitma neile iseloomulikke pealetungi toetavaid ülesandeid. Suurim Nõukogude õhudessantvägede operatsioon Teise maailmasõja ajal viidi läbi Vjazma lahingutes jaanuaris ja veebruaris 1942. aastal.

Saksa väed olid osaliselt ümber piiratud ja Nõukogude väejuhatus töötas välja plaani nende täielikuks ümberpiiramiseks. Üheksa päeva jooksul heideti rasketes ilmastikutingimustes lennukitelt alla ligi 3700 dessantväelast. See operatsioon osutus katastroofiks ja dessantväelased piirati ümber. Vähesed ellujäänud kurnatud dessantväelased murdsid lahingutega piiramisrõngast välja mitu kuud.

Pärast Dnepri (õhudessant) operatsiooni hakati läbi viima väiksemaid operatsioone, kuid õhudessantväed võitlesid endiselt peamiselt jalaväeüksustena. Dessantväelasi kasutati 1945. aastal ka Jaapani vastu. Kaug-Ida sõjateatris oli nende ülesandeks peamiselt territooriumi kaitsmine, mitte selle vaenlase käest vallutamine.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Õhuväe lennubaas tähistab 98. aastapäeva
Eesti õhuväe ülem sai juhtumist raketiga teada poolteist tundi hiljem
Tagid:
analüütika, langevari, ajalugu, õhudessantväed, Punaarmee, õhuvägi, NSV Liit, Venemaa

Peamised teemad