05:29 11. Detsember 2018
Kuula otse
 • USD1.1425
 • RUB75.8985
Viikingite pidu Hispaanias

Paljas viiking Venemaa vastu: NATO harjutused ei läinud väga sujuvalt

© Фото : предоставлено мэрией Катойры
Analüütika
lühendatud link
10922

Norras lõppesid NATO õppused "Trident Juncture". Lääne ajakirjandus kordas järjekindlalt, et need harjutused on viimaste aastakümnete suurimad ja nende eesmärgiks on näidata alliansi sõjalist jõudu ja ühtsust.

TALLINN, 18. novemberTegelikult ei varjanud keegi fakti, et "lihviti" Venemaa potentsiaalsetele rünnakutele vastamist – sest mõnede panikööride sõnul mõtleb Moskva pidevalt rahumeelsete Euroopa linnade vallutamisest, vahendab RIA Novosti portaali Inosmi. 

"Vene karu" natolased ei hirmutanud — "karutõbi" teeniti välja küll >>

Kuidas vahvad NATO sõdurid ülesandega hakkama said? Nad külmetasid sooja riietuse puudusel, hirmutasid kohalikud kariloomad hingetuks, tallasid põllud ära ning vihastasid norrakaid oma "kempsuharjumustega".

Üks sõdur sai lausa kuulsaks — kuid mitte lahinguväljal, vaid Instagramis.

Euroopa meedia, kes tõstis eelmisel aastal toimunud Venemaa õppuste "Zapad" tõttu kära taevani, ei saanud nüüd teist niisama suuremahulist sõjalist sündmust täielikult ignoreerida. Mõned rääkisid harjutuste eesmärkidest, teised hakkasid analüüsima, kas liit ikka on nii tugev, kui ta näidata soovib.

Strateegiline piinlemine — Norras toimunud NATO õppuste varjukülg >>

Kui midagi juhtub, tuleb NATO kohe appi. Neile, kes sellesse uskusid, tõi "Trident Juncture" mõningaid ebameeldivaid avastusi. Allianss võib kogu südamest oma riikide kaitsele asuda — isegi mõningate selliste maade, mis veel NATO-ga liitunud pole — kuid pole fakt, et ta seda ka suuda,.

Mõnel üksuses puudub varustus, teiste seadmed ei võimalda neil oma kolleegidega ühendust võtta ja mõned neist avastasid alles sündmuste käigus, et teistes riikides võib ka ilmastik üllatusi tuua. Paljud Lääneriikide väljaanded ei suutnud alliansi lahinguvõimekuse teemal mürgistest kommentaaridest hoiduda.

Norrakad ise, kelle maal NATO tankid sedapuhku müttasid, hakkasid kaebama. Selgub, et poliitika on poliitika, kuid keegi neist ei soovi võimsat naabrit otseselt provotseerida.

GPS kaotas pea — Soome süüdistab enda kursilt kõrvalekaldumises Venemaad >>

Ka eelarveraha kulutamine "sõjamängudele" ei tundu inimestele põhjendatuna. Ja kui poliitika jõuab sinu enda aeda, siis pole enam patriootiliste hõisete jaoks aega. Iseenese Venemaa rolli asetamine muutub tunduvalt lihtsamaks.

Ainult islandlastel vedas: riiki ei laostatud – küll aga joodi kõik Reykjaviki baarid õllest tilgatumaks.

Samal teemal

NATO õppused Norras lähevad liitriikidele kalliks maksma
Ratas tervitas Norras toimuvaid NATO suurõppust
Tagid:
lahinguvalmidus, võitlusvõime, manöövrid, ühiskond, õppused, Trident Juncture 18, NATO, Skandinaavia, Norra, USA, Venemaa

Peamised teemad

 • Briti peaminister Theresa May

  Briti peaminister Theresa May esines esmaspäeval parlamendis, kus teatas, et lükkab hääletuse Euroopa Liiduga saavutatud leppe üle edasi.

  16
 • Läänemere riigid: kella keeramine eeldab koostööd, illustreeriv foto

  Esmaspäeval Tallinnas kohtunud Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Poola esindajad tõdesid ühiselt, et kella keeramise lõpetamise kokkulepe Euroopa Liidus nõuab veel palju koostööd, hetkel ei ole liikmesriikide seas piisavat enamust kellakeeramisest kiirelt loobuda.

  16
 • Eesti konservatiivid põrnitsevad Venemaad hirmuärataval pilgul, illustreeriv foto

  Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindajad astusid taas välja Venemaaga piirilepete sõlmimise vastu. See on ka arusaadav – kui lepingud ratifitseeritakse, kaob põhjus vägevate avalduste tegemiseks ära.

  54