20:18 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
4510

Paapua Uus-Guineas toimunud Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö foorumi (inglise keeles Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC – toim.) tippkohtumine lõppes esimest korda ajaloos ühisavalduseta. Mitmed meediaväljaanded nimetasid seda läbikukkumiseks.

Dmitri Kossõrev, RIA "Rossija Segodnja" poliitiline vaatleja

Siin on mitmeid nüansse. Kirjalik lõppavaldus on tegelikult siiski olemas, sellest kustutati lihtsalt ära kõik, mis peamist APEC liiget — Ameerika Ühendriike ärritas. Pealegi loevad selliseid dokumente nagunii väga vähesed. Kolmandaks, ei määra see dokument üldse iga-aastase APECi foorumi edukust (riigijuhtide tippkohtumine on ainult selle programmi viimane osa).

Nõdrameelsus ja kangelaslikkus: Washington läheb kaubandussõjas täispangale >>

Foorum on üldjuhul vaid pidulik üritus, mis kroonib kogu aasta vältel toimunud mitmesuguste komisjonide ja allkomisjonide pikka tööd. Seekordse foorumi teema oli digitaalmajanduse arendamine majanduskasvu tugevdamiseks. Täpsemalt öeldes peeti silmas kogu suure piirkonna digitaalse ruumi ühendamise kaudu äri- ja kaubandustõkete kõrvaldamist. Lisaks sellele oli veel mitmeid teemasid.

APECi mehhanism hõlmab mitmesuguseid kohtumisi, kus langetatud konkreetsed otsused viiakse ellu kas kõigis 21 liikmesriigis või mõnedes nendest (APEC otsused ei ole täitmiseks kohustuslikud). Selles mõttes ei ole Paapua eesistumisel toimunud APEC millegi poolest halvem paljudest eelmistest, ning järgmine, Tšiili eesistumisel toimuv, toob kaasa palju uusi ideid, mis lähtuvad seekordsel Paapua Uus-Guinea kohtumisel kõlanutest.

On hoopis teine teema, et Paapua Uus-Guinea pealinnas Port Moresbys läks tõesti kõvaks löömaks. See toimus kahe APEC võtmeriigi — USA ja Hiina, täpsemalt Hiina juhi Xi Jinpingi ja USA asepresident Michael Pence'i vahel. Stseenid olid igati provintsiteatri väärilised: Xi esinemise ajal suundusid Ameerika delegatsiooni liikmed väljapääsu poole ja edasi lennukisse (Pence'i ööbis naaberriigis Austraalias, mis pole kaugel) ja kui esines Pence, polnud saalis Hiina riigijuhte.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Kui rääkida ainult ideoloogilisest võidust, siis saavutas selle kahtlemata Hiina. Xi ja teiste hiinlaste poolt foorumil räägitu meeldis kõigile. Pence öeldu aga põhjustas erineval määral õudu. Siin tuleb aru saada sellest, millistel aluspõhimõtetel APEC rajaneb. Ühest küljest on alates 1989. aastast (organisatsiooni asutamisest) eesmärk olnud ja on ka praegu avada kõik piirkonna arenevad majandusturud USA ja tema liitlastele äritegevuseks.

On hoopis teine asi, et hoolimatu vabakaubandus mitteläänemeelseid APEC liikmeid ei rahulda, sest siis võib oma arenenud majanduse ideega hüvasti jätta. Selle tulemusena on alati oma eesmärgina kõigi imporditollimaksude kaotamist deklareerinud APEC edendanud koostööd kaubandustõkete kaotamise alal (digitaalmajanduse areng on just selline juhtum).

Hiina, kelle mõju APEC-is suureneb iga aastaga (vastavalt tema majanduse kasvule), on alati olnud nende poolel, kes ei kiirusta tariifidest loobumisega. USA, nagu öeldud, oli viimase ajani vastupidistel seisukohtadel — koos temaga ka Austraalia, Uus-Meremaa, Kanada, Jaapan jne. Ja nüüd äkki vahetasid need kaks APEC poolust oma kohad. 

Ameerika (ja Pence Port Moresbys) kehtestab Hiina impordile tõkketollid ja püüab takistada oma liitlastel Hiinaga suhtlemast — selline vabakaubandus siis. Eesmärgiks on eraldada Vaikse ookeani piirkond (ja kogu maailm) uue raudse eesriidega, et taastada uus bipolaarne maailm — USA Hiina vastu. Pence süüdistas tippkohtumisel taas Hiinat kõikides pattudes, läbi surumaks mõtet, et keegi ei teeks sellise riigiga tegemist.

Ameerika Ühendriikide lähenemine on vastuolus Maailma Kaubandusorganisatsiooni reeglitega, kus sätestatakse tariifide kehtestamise ja nende vaidlustamise protseduurid. Seega on praegune USA administratsioon ka WTO vastu. Ja ka APEC, kui järele mõelda, on kahtluse all.

USA ja Hiina tüürivad hoogsalt lahingut lööma >>

Hiina on nüüd, Xi kõne põhjal otsustades, vabaduse, turgude avatuse ja globaalse koostöö pooldaja, kes teeb ettepaneku luua kogu piirkonna vabakaubanduspiirkond, kehtestada säästva arengu reeglid, eraldada ideoloogilised või poliitilised vaidlused majanduslikest. Ühelt poolt on selline Hiina APEC-le väga vajalik.

Vaadake APEC "ajutrusti" dokumenti, milles on ära toodud kõik piirkonna praeguse kasvu ja arengu probleemid, kus on esikohal kaubandussõjad (st USA tariifide rünnak Hiinale), teiseks selle sõjategevuse tõttu maailmakaubanduse aeglustumine. Kolmandal kohal on Hiina majanduse võimalik langus (USA uue poliitika tulemusena) ja alles siis — meie maailmas poliitilise juhtimise puudumine ja mingi korruptsioon. Viimane oli kunagi kõige suurem oht, kuid nüüd pole selle jaoks enam mahti.

See tähendab, et Ameerika ja Hiina vaheline vägikaikavedu ohustab kõigi APEC liikmete majanduslikku eksistentsi. Hiina olukord paistab suisa suurepärane – ta on kujunemas piirkonnas (ja maailmas) vaimseks liidriks, mis kuulutab õitsengut ja reeglitest kinnipidavat, rahumeelset kaubandust kõigile… Kuid kas nii, et Ameerika Ühendriikide liitlased (sealhulgas sõjalised) "isoleeriksid" Ameerika Vaikse ookeani piirkonnas ja asuksid Hiina seljataha? Et seda teeksid Austraalia või Kanada? Sellist asja ei saa juhtuda.

Ent majandushuvid dikteerivad just seda võimatut. Oleks siis jutt vaid USA ajutisest hullusest, kuid kui kaua see kestab? Siis on veel üldisel taustal tühine APEC saatuse küsimus.

Poliitiliselt on just APEC foorumitel võimalik jälgida jõudude tasakaalu piirkonnas (eriti majanduslikust vaatevinklist), milline veeämber nendel Vaikse ookeani kaelkookudel raskem on, Hiina või Ameerika oma? Ja aidata seda tasakaalu hoida. Kuid USA eneseisolatsioon APEC raamistikus võib ilmneda mitte ainult tippkohtumistel, vaid juba peamisel töötasandil nendes samades komisjonides ja allkomisjonides. Ja see, mis hakkab toimuma piirkonnas tervikuna, on üsna segane.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
läbikukkumine, analüütika, poliitika, kaubandus, koostöö, majandus, APEC, Mike Pence, Port Moresby, Paapua Uus-Guinea, Hiina, USA

Peamised teemad