09:44 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
6720

Euroopa Komisjon peaks tegelema oma otseste kohustustega - tagama eurooplaste turvalisust ja heaolu, mitte edendama Ida-Euroopa foobiaid ega kaitsma Ameerika gaasiettevõtete sissetulekuid, kirjutab Venemaa finantsülikooli politoloogia teaduskonna dotsent Gevorg Mirzajan.

Gevorg Mirzajan, Venemaa finantsülikooli politoloogia teaduskonna dotsent

Esmaspäeval, 19. novembril käivitasid president Vladimir Putin ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan Istanbulis toimunud tseremoonial gaasijuhtme TurkStream esimese osa. Samal ajal jätkavad Ameerika Ühendriigid võitlust Euroopa energiaturu pärast. Pärast lüüasaamist Saksamaa rindel üritavad ameeriklased nüüd kaotatut tagasi teha Türgis ja Lõuna-Euroopas.

Turkish Streami veealune osa sai valmis >>

Washington, nagu teada, on väga mures Venemaa ja Euroopa gaasikoostöö arengu pärast. 2017. aastal eksportis Gazprom Euroopasse, sealhulgas Türki, 193 miljardit kuupmeetrit gaasi, mis on peaaegu 8,1% rohkem, kui 2016. aastal. 2018. aasta esimesel poolaastal kasv jätkus – ekspordimaht oli umbes 101 miljardit kuupmeetrit ehk 5,7% rohkem kui samal perioodil 2017. aastal.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja Venemaa riigipea Vladimir Putin
© Sputnik / Михаил Климентьев

Ameeriklased püüavad eurooplasi veenda, et selline sõltuvus Vene gaasist (ligikaudu 40% kogu gaasiimpordist) on vastuvõetamatu ja ohtlik. Selle asemel, et suurendada odava ja usaldusväärse Venemaa torugaasi ostmist, peaks Euroopa ostma kallist Ameerika veeldatud maagaasi (LNG). Venemaa püüded muuta Nord Stream 2 ja TurkStreami abil gaasitarned veelgi odavamaks ja usaldusväärsemaks tuleb kindlasti nurjata.

Washingtoni õnnetuseks kukkusid katsed Nord Stream 2 saboteerida läbi. Taani keeldumisest lubada gaasijuhe läbi oma territoriaalvee saab lihtsalt mööda selle sõna otseses mõttes — Moskva ehitab torujuhtme ümber väljastpoolt Taani merepiiri.

Saksamaale, kuhu Venemaa gaasijuhe maabub, surve avaldamine ebaõnnestus — Berliin hindab kõrgelt oma suveräänsust ja, mis samuti oluline, oma eksportkaupade konkurentsieeliseid. Need rajanevad muuhulgas ka odaval Venemaa gaasil.

Saksamaa hindab juba avansina eeldatavat poliitilist ja majanduslikku kasu, mida ta hakkab saama Venemaa sinist kütust jaotava riigi positsiooni tõttu.

Lõpuks jäi tulemusteta ka sanktsioonide kehtestamise ähvardused osalemise eest Nord Stream 2-s. Saksamaa tegi tugevat lobitööd projekti partnerite vabastamiseks tõsiste piirangute alt ja Venemaa teatas oma valmisolekust ise projekti rahastada (kuigi osalevad ettevõtted olid selleks raha juba eraldanud). Gaasijuhtme ehitamine Saksamaal on juba alanud.

Miller vastas USA ähvardustele Nord Stream 2 peatada >>

Gaasijaotus

Kuid Türgi suunal on Ameerika Ühendriikidel veel teatud võimalused edu saavutamiseks. Sealsed riigid on palju vähem suveräänsed ja mõjukad kui Saksamaa. See ei puuduta muidugi Türgit. Erdogan, nagu ka Merkel, mõistavad kõiki Venemaa gaasitoru paigaldamise eeliseid oma territooriumile, tal on piisavalt iseseisvust ja tarkust USA positsiooni ignoreerida, erinevalt Bulgaariast, kes Ühendriikide survel viimasel hetkel South Streamist keeldus ja nüüd seda sammu kahetseb.

TurkStreami merealuse osa ehitamine, mis ulatub Venemaa Musta mere rannikult (Krasnodari krais) Türgi Trakia rannikuni, on valmis. Järgmisel aastal saadetakse seda mööda riigi turule 15,75 miljardit kuupmeetrit gaasi. "TurkStreami ei võimalda Ankarale mitte ainult saada gaasi otse Venemaalt, see tähendab Ukraina territooriumist mööda.

TurkStreami hõlmab kaht gaasitoru, millest kummagi võimsus on 15,75 miljardit kuupmeetrit. Teine nendest on mõeldud Lõuna-Euroopale. Gazprom on Türgini valmis ehitanud mõlemad gaasitorud. Pole mõtet loobuda teise, maismaad mööda kulgeva gaasijuhtme ehitamise jätkamisest Euroopas, seda enam, et selle merealune osa on valmis," selgitas agentuurile Sputnik energeetika valdkonna ekspert Igor Jškov.

Moskva ei kavatsegi sellest loobuda, kuid torujuhtme jätkamise küsimused on endiselt õhus. Esiteks pole selge, kuhu see jätk peaks minema. Praegu on kaks võimalust. Esimene — läbi Kreeka Itaaliasse. Teine — läbi Bulgaaria, Serbia ja Ungari Baumgarteni gaasijaotuskeskusesse Austrias. Kõik need riigid soovivad oma territooriumile Venemaa gaasitoru ja valik on ainult Moskva päralt. Kuid see saab olema keeruline valik.

Teine võimalus tundub parem: kaasatakse rohkem riike, pluss, nagu seletab Juškov, on Bulgaariat ja Türgit ühendav gaasijuhe juba olemas, sedamööda läheb praegu Vene gaas Türgi territooriumile. Kuid Gazpromil on juba halb kogemus koostööst Bulgaaria kolleegidega ja puuduvad garantiid, et Sofia ei muuda pärast Washingtonist saadud telefonikõnet jälle oma meelt.

Seda enam, et ameeriklased on avalikult vastu South Stream'ile, mis USA energeetikaministri Rick Perry sõnul võimaldab Moskval "tugevdada kontrolli Kesk- ja Ida-Euroopa julgeoleku ja stabiilsuse üle."

Moskva ootab tagatisi

Muidugi, teoreetiliselt ei pruugi Moskva üldse valida ja käivitada gaasitarned mõlemas suunas, kuid selleks on vaja ületada teine takistus – EL. Teatavasti tuginevad ameeriklased võitluses Venemaa gaasijuhtmete vastu Euroopa eliidi russofoobsele osale. "Seal on riike, mis on Venemaalt pärinevale energiavarustusele väga fanaatiliselt vastu… Nad eelistavad osta veeldatud maagaasi teistest allikatest, teistelt riikidelt," selgitab Kreeka peaministri nõunik Dimitrios Velanis.

Tšehhi ekspert: Nord Stream 2 ei jäta ameeriklaste gaasile ruumi >>

Jah, märgib Kreeka poliitik, veeldatud gaas on vähemalt 30% kallim kui Venemaa torugaas, kuid eliit ei hooli sellest. Jah, praegu ei ole odavale Venemaa gaasile alternatiivi (gaasitoodang Põhja-Euroopas väheneb, Aserbaidžaan on valmis andma Euroopale ainult 10 miljardit kuupmeetrit, Iraani gaas EL ei tule ja Liibüas toimub tont teab, mis) – kuid ka sellest nad ei hooli.

Venemaa gaasitarnete osakaalu vähendamine on russofoob-riikidele saanud kinnisideeks. Ja just seepärast, nagu ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov, võtab Moskva õppust kurvast õppetunnist South Streamiga ning on valmis alustama tööd "alles pärast EL struktuuridelt kindlate positiivsete tagatiste saamist". Võiks arvata, et neid tagatisi pole vaja, sest TurkStream ei käi EL Kolmanda energiapaketi alla.

Igor Juškovi sõnul peavad Euroopa ettevõtted ise ehitama torujuhtmed Türgi piirilt edasi ja need saavad olema ka nende omanduses. Kuid pole mingit kindlust, et nad need ehitavad, et Euroopa Komisjon Washingtoni positsiooni ignoreerib ja hakkab tegelema reaalse, mitte vandenõuliku Euroopa energiajulgeolekuga.

Kui Brüssel peaks aga ikkagi hakkama tõsiselt energiavarustusega tegelema, siis Venemaa ja Euroopa gaasikoostöö mitte ainult ei kindlustu, vaid ka laieneb, sealhulgas EL jaoks palju usaldusväärsema ja Venemaa Föderatsiooni jaoks palju odavama gaasitransiidi raames.

"Nüüd tuleb välja, et isegi kõik Ukrainast mööda minevad gaasijuhtmed ei võimalda Ukrainast kui transiidiriigist loobuda. Nii et kui eurooplased tahavad pumbata gaasi vaid uute gaasijuhtmete kaudu, mis ei läbiks transiidiriike, siis me ehitame need. See võib olla kas TurkStream 2 või isegi South Stream — see variant oleks tegelikult kõige parem. Kuid sel juhul on vaja tagatisi, et projekt ei ebaõnnestu, sest selleks tuleb Venemaal suurendada Jamali poolsaarelt Anapasse kulgevate torujuhtmete võimsust," märgib Juškov.

Nii et jääb vaid üle oodata, kuni Euroopa Komisjon hakkab lõpuks tegelema oma otseste kohustustega — eurooplaste turvalisuse ja heaolu tagamisega, mitte aga Ida-Euroopa foobiate õhutamisega ja Ameerika gaasiettevõtete tulude kaitsmisega.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Nord Stream 2 muutus ootamatult Tšehhi Vabariigile kasulikuks
USA tunnistas, et ei suuda peatada miljardite voolu Venemaale
Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi
Ekspert hindas EL-i võimalusi LNG importimiseks USA-st
Tagid:
analüütika, poliitika, gaas, majandus, TurkStream, Turkish Stream, Nord Stream 2, Euroopa Komisjon, Ida-Euroopa, Euroopa, Saksamaa, USA, Venemaa, Türgi

Peamised teemad