10:08 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Analüütika
lühendatud link
5541

Roosad prillid läksid ukrainlastele kalliks maksma. Muidugi neile, kes prillid ette panid, mitte ühiskonna protestimeeleolusid oma huvides ära kasutanuile. Ukrainal õnnestus muutuda Euroopa kõige vaesemaks riigiks, mõned aga suutsid oma jõukust oluliselt suurendada.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

21. novembril on Ukrainas ametlik riigipüha. Väärikuse ja vabaduse päev. Kuigi sobivam oleks see kuulutada kadunud lootuste leinapäevaks. Selsamal päeval viis aastat tagasi vallutasid nn Euroopa integratsiooni toetajaid Kiievi keskväljaku. Algas kurikuulus Ukraina "Euromaidan." 

Sündmusi juhtisid kavalad ja küünilised dirigendid, kes asusid nii Ukrainas kui ka mitme maa ja mere taga. Rahvamassi, kus oli palju romantikuid, kes uskusid siiralt rikkalikku ja muretusse Euroopalikku homsesse, juhiti õiges suunas, kasutades kõige kaasaegsemaid ja arenenumaid tehnoloogiaid.

Käiku lasti ka kõige tavalisemad tööriistad: vihkamine ja vaenlase otsing. Neil päevil needsid valjuhääldajatega varustatud eri sektide preestrid kõrgetelt tribüünidelt hüsteeriliselt seitsmenda põlveni kõiki "jõustruktuure", kes põhiseaduslikku korda kaitsesid.

Neid kohutavaid sõnu laususid inimesed, kes olid riietatud vaimulikerüüdesse. Sallimatuse õhkkond oli tagatud. Samuti valiti Venemaa näol kiiresti vaenlane: riigipöörajad otsustasid mitte filosofeerida ega targutada.

Paljud uskusid siiralt, et Ukraina võetakse Euroopa Liitu. Ja riigi kodanikud hakkavad elama täiesti teistsugust, vapustavat elu: suured palgad, ilusad säravad neoontuledes linnad ja külad, avarad, hästivarustatud korterid, rahalised vahendid muretuks reisimiseks kogu maailmas, sotsiaalsed liftid, inimõigused, sõnavabadus ja muud tsivilisatsiooni hüved. 

Samuti lootsid nad hävitada ka "mädanenud ja korrumpeerunud võimu" ja saada asemele Don Quijote laadseid poliitikuid.

Ausaid, professionaalseid, kogenuid ja tõhusaid juhte, kelle juhtimisel riik ja inimesed liiguvad võidult võidule. Selle asemel hakkas tänavail voolama veri ja kõik läks hoopis teisiti.

Roosad prillid läksid ukrainlastele kalliks maksma. Väga kalliks. Muidugi neile, kes prillid ette panid, mitte ühiskonna protestimeeleolusid oma huvides ära kasutanuile.

Võimu juurde jäid needsamad tegelased, kes muutsid kiiresti ja meisterlikult vaid oma retoorikat, mitte mõtlemist ega käitumismaneere. Viie aasta jooksul on nende isiklikud pangakontod kindlasti oluliselt muutunud. Erinevalt paljudest muudest asjadest — paremuse suunas.

Aga riik, kelle eest seisis "hooliv" Lääs, kes ei hoidnud kokku raha "väärikuse revolutsiooni" jaoks, kaotas de facto oma viimasegi suveräänsuse ja osa oma territooriumist. 

Odessa tragöödia
© Sputnik / Алена Николаенко

Tööinimeste lahkumine väljapoole Ukrainat on omandanud massilise iseloomu. Korruptsioon ja ebaefektiivsus ei ole mitte ainult kadunud, vaid oluliselt kasvanud.

Majandus teeb oma viimaseid hingetõmbeid, hinnad tõusevad ja sissetulekud langevad. Majandussidemete otsene lõhkumine Venemaaga tekitas korvamatut kahju.

Vastutasuks kaotatud kümnete ja tõenäoliselt sadade miljardite dollarite eest, laenavad Rahvusvaheline Valuutafond ja teised Lääne struktuurid Kiievile aeg-ajalt väikeseid summasid, mille eesmärk ei ole mitte Ukraina majandust parandada, vaid praegusele režiimile poliitilist toetust näidata.

Lisaks on veel Donbassi konflikti arvukad ohvrid, mida ei ole võimalik rahas mõõta.

Samal ajal ei ole tänaseks täieõiguslikust Euroopa Liiduga liitumisest enam juttugi. 

Ukraina ei lubanud venemeelseid välismaalasi üle piiri, illustreeriv foto
© Sputnik / Павел Паламарчук

Enamgi veel, liidrid ja parlamendisaadikud ise väidavad, et Euroopa integratsiooni toetajaid peteti silmakirjalikult ja Ukraina on muutunud tüüpiliseks läbikukkunud projektiks.

Mida on Kiievil viiendal Euromaidani "aastapäeval" ette näidata? Lisaks okkalisele Euroopa teele, mis ilmselgelt ei vii mitte Vanasse maailma, vaid olematusse, koos kirikulõhega, mis võib kaasa tuua veel suurema murrangu.

Paraku on ukrainlased tänaseks hõivatud peamiselt ühe asjaga – ellujäämisega. Selline on naiivsuse hind. Lääs ei hakka Ukrainat toitma, selles pole enam kahtlust. Ja on väga ebatõenäoline, et ta aitaks teda isegi suurtes õnnetustes, ükskõik kui palju nad Ostap Benderi kuulsat lauset ka ei kordaks.

Ukraina lihtsalt visatakse alumisse lauasahtlisse, nagu järjekordne vahetusraha. Juba visatigi.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Gruusia snaiprid Maidanil – kogu tõde skandaalsest filmist
StopPravda. Kes valetab natside "puudumisest" Ukrainas
Tagid:
reziimivahetus, eurointegratsioon, riigipööre, maidan, Maidani meeleavaldused, Victoria Nuland, Porošenko, Urmas Paet, Euroopa Liit, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad