23:42 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Analüütika
lühendatud link
3510

Olla või mitte olla? Ameerika sõjaväebaasi rajamine Poolas ei ole veel otsustatud, kuid keegi Varssavis tahab seda seal väga näha ja võimalikult kiiresti. No mis seal's ikka, uhked poolakad ei pea harjuma, et nende territooriumil peremehetsevad ameeriklased.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Asi on otsustatud. Nii pani Poola kaitseminister Mariusz Błaszczak — oma eelkäija, patenteeritud nõukogude-vastase ja russofoobi Antoni Macierewiczi vääriline järglane – paika oma riigi territooriumile, väljaspool NATO raamistikku, kahepoolsel alusel, Ameerika täiemahulise sõjaväebaasi rajamise perspektiivi. Nii optimistlikult, rõõmu ja täieliku rahulolu piiril olles, pärast visiiti Ameerika Ühendriikidesse ja kohtumist seal Pentagoni peremehe James Mattisiga.

Tänaste hübriidsõdade vaimus keeldus Poola tähtsaim sõjaväeametnik avalikustamast üksikasju, öeldes vaid, et "hoolitseb Poola tugeva läbirääkimiste positsiooni eest." Sellist "argumentatsiooni" oleme me juba piisavalt kuulnud. Samal ajal kommenteeris hr Mattis läbirääkimisi oma Poola kolleegiga vägagi ähmaselt, ja ütles umbes midagi sellist, et Washington näeb Põhja-Atlandi allianssi Euroopa kaitse nurgakivina ja tervitab riike, kes on valmis võtma endale täiendava koorma.

Hr Błaszczakile piisas ilmselt sellest poliitiliselt korrektsest avaldusest ühemõttelise järeldus tegemiseks: sõjaväebaas tuleb. Kusjuures pole välistatud, et Varssavile lubatigi kulisside taga tõepoolest midagi sellist. Igatahes ütles Donald Trump hiljuti, et mõtleb selle idee peale. Kuid pole kindel, et ta selle heaks kiidab. Poola kaitseminister on aga igal juhul täis vaimu tõstvat energiat ja otsustavust. "Pole mingit kahtlust." See on tema isiklik lõplik otsus projekti tulevase saatuse kohta, mis sarnaneb pigem šamaani tulevikku modelleerivale loitsule.

Pisut kurvastav on see, et Mariusz Błaszczak pakub pisut üle, nimetades seda Poola-Ameerika ühisalgatuseks. Ameerika Ühendriikides suhtutakse sellesse ideesse üsna tagasihoidlikult, mõistes, et täiemahulise soomusdiviisi toomine Poola — Venemaa piiri lähedale sunnib Moskvat tarvitusele võtma vastuabinõusid. See mõjutab automaatselt ja kõige negatiivsemal moel sõjalist ja poliitilist olukorda Euroopas ja maailmas, rääkimata sellest, et Lääne ja Venemaa suhted on juba niigi halvenenud.

Kuid Varssavi leegib mõttega USA sõjaväebaasi rajamisest Poola territooriumile juba aastaid ringi nagu pidalitõbine. See idee on omandanud mingi patoloogilise, maniakaalse iseloomu. Poola juhtkond on isegi valmis eraldama riigieelarvest selle väga kalli objekti ehitamiseks kaks miljardit dollarit. Peaasi, et seal lehviks Ameerika lipp, näidates selgelt ja ühemõtteliselt, kes on Poolas peremees.

Poola presidendi Andrzej Duda septembrikuus toimunud visiidi ajal Washingtoni tegi ta kummalise triki, mis ilmselt tundus talle väga eduka ja originaalse käiguna ja pakkus oma nartsismi poolest kogu maailmas tuntud Donald Trumpile nimetada see baas tema auks Fort Trumpiks. Ilmselt pidi see ettepanek Duda arvates oma varasemas elus kinnisvaraobjektidele oma nime andnud Ameerika liidri "tummaks lööma" ja välistama selle puhtalt Poola algatuse elluviimisest keeldumise.

Seda enam, et uhked poolakad ei pea ameeriklaste peremehetsemisega oma territooriumil harjuma. Vaid üks näide: Ameerika insenervägede korpus kavatseb hävitada Poolas NATO ja USA kasutatava Povidzi õhuväebaasi ümbruses umbes 40 hektarit ainulaadse metsa. Sinna ehitatakse looduskeskkonda kahjustades ja Euroopa nõudeid rikkudes uus remondi- ja laokompleks. Raha selleks on juba eraldatud.

Selline Varssavi soov alluda täielikult Ameerika Ühendriikide võimule näib olevat üsna kummaline ja paradoksaalne. Ühelt poolt on selles tunda teatud imperialistlikke ambitsioone, teisest küljest absoluutsesse kõrgusse tõusnud sõltuvust ja teisejärgulisust. Kuid ei maksa unustada, et Poolal on Brüsseli ja Euroopaga tervikuna tohutu hulk vastuolusid.

Et tugevad välja paista, on Poola võimud valmis muutma riigi vasalliks, kuid mitte mitme riigi ühiseks, vaid ühe süserääni — Ameerika Ühendriikide omaks. Nagu vanadel headel aegadel. Peremees peab olema üks ja mitte ilmutama end üleeuroopalises kollektiivses vormis, vaid konkreetselt isikustatuna. Selles mõttes on Venemaa oht vaid sobiv ettekääne, vürts, mida on aga juba liiga palju, otsustades vähemalt peaminister Mateusz Morawiecki viimase avalduse põhjal, et Venemaa võib pärast gaasijuhtme Nord Stream-2 käikuandmist alustada pealetungi Ukrainas.

Mis puutub Ameerika sõjaväebaasi, siis hiljuti teatas üks enamtsiteerinud Poola interneti-väljaandeid oma allikatele viidates, et USA loobus Fort-Trumpi projektist. Kuid see on vaid üksik pintslitõmme praeguse Poola poliitika ja propaganda vastuolulises ja disharmoonilises pildis. Isegi kui sõjaväebaas rajatakse, tähendab see Poolale vaid üht: selle riigi võimud muutsid oma riigi hüpoteetilise sõjalise konflikti korral sihtmärgiks, mida loomulikult keegi ei taha. Peaaegu mitte keegi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Fort Trump, sõjaväebaas, Andrzej Duda, Poola, USA

Peamised teemad