07:36 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Analüütika
lühendatud link
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
6310

Paaril viimasel aastal lõpeb peaaegu iga rahvusvahelise organisatsiooni ja ühenduse kohtumine arutlustega nende ebatõhususe ja möödapääsmatult peatse huku üle. Samasugused arutelud puhkesid ka pärast möödunud laupäeval Argentiinas lõppenud Suure Kahekümne (G20) tippkohtumise pingelisi vaidlusi.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Niiviisi juhtus nii ÜRO Peaassamblee viimatise istungi avamisel kui ka NATO viimatisel tippkohtumisel, samasugune oli kokkuvõte päris hiljuti Paapua Uus-Guineas toimunud Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostöö (APEC) tippnõupidamisest. Samasugused arutelud puhkesid ka pärast möödunud laupäeval Argentiinas lõppenud G20 tippkohtumise pingelisi vaidlusi.

Kui varem võeti sedalaadi kohtumiste tulemusi kokkuvõtvaid avaldusi vastu peaaegu automaatselt, lausa lepse reega – sedavõrd üksmeelsed olid riigijuhtide seisukohad iminkonna kõige olulisemates küsimustes –, siis nüüd sünnib iga kommünikee suurte piinadega ning mõnikord ei sünni üldse (nagu see ilmnes viimasel APEC-i tippnõupidamisel). 

G20 tippkohtumise väikesed apsud >>

Paljuski on see muidugi seotud Donald Trumpi blokeeriva positsiooniga, ehkki meenutagem piinarikkaid kemplemisi EL-i tippjuhtide juunikuise tippnõupidamise lõppkommünikee pärast, mis oli pühendatud migratsionile. Mingit Trumpi polnud Brüsseli läheduseski, aga Euroopa liidris olid sunnitud oma ühisavalduse alles viimasel hetkel, üsna ülepeakaela allkirjastama.

Vladimir Putin G20-l Buenos Aireses. Teine tööpäev.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Kauplemised nüüdse G20 tippkohtuminse kommünikee pärast ei kulgenud vähem piinarikkalt. Ja kuigi viimseil minuteil enne riigipeade kohtumist saavutati lõppredaktsiooni osas teatud konsensus, ei olnud läbirääkimistes osalenud isikud sugugi veendunud, et kompromiss on lõplikult saavutatud. Kui ma mõningaid neist tippkohtumise kuluaarides dokumendi saatuse kohta küsitlesin, laiutasid nad vaid käsi: katsu sa Trumpi järjekordset tirelit ette aimata.

Nende juttude põhjal otsustades taandusid läbirääkimised kommünikee asjus lakkamatutele kärpimistele ja piirangutele. Sedamööda, kuidas tippkohtumine lähemale jõudis, langes selle dokumendi kavandist üksteise järel välja sätteid kõige olulisemates küsimustes ning mõned neist kängitseti ülimalt üldsõnalisteks fraasideks.

Tulemuseks oli G20 ajaloo vaat et kõige lühema kommünikee vastuvõtmine. Näiteks 2016. aastal sünnitas "Obama ajastu" viimane tippkohtumine seistme tuhande sõnalise lõppdokumendi, mullu, juba Trumpi ajal lühenes "kahekümne" kommünikee 5 400 sõnani, tänavune G20 liidrite avaldus aga sisaldab napilt üle kolme tuhande sõna.

Väga kõnekalt teisenesid sätted, mis puudutasid kliimasoojenemist (üks G20 ühendavaid põhiteemasid). Varem pühendati sellele mahukaid dokumente ja kommünikeesätteid koos võimalike meetmete ja tegevuste üksikasjaliku loeteluga. Nüüd aga tuli maailma riigijuhtidel piirduda lakoonilise konstateeringuga:

"Me jätkame kliimamuutustele lahenduste otsimist, samal ajal edendades pidevat majanduse arengut ja majanduskasvu."

Kusjuures eraldi tuli sisse kirjutada punkt USA eriarvamuse kohta Pariisi lepingu suhtes kliimamuutustega võitlemisel. Oleks veider seda ühtseks seisukohaks nimetada. Aga nimetati siiski.

G20 tippkohtumine Buenos Aireses >>

Peamiseks Suure Kahekümne sisemiste muutuste näitajaks on lõppdokumentides sõna "protektsionism" täielik ärakaotamine. Kõnealune ühendus loodi algselt võitluseks protektsionismiga ja kuni Trumpi ilmumiseni sisaldus igas G20 avalduses tingimata üleskutseid otsustavaks võitluseks antud ilmingu vastu maailma kaubanduses. Nüüd aga võitles USA elu eest selle nimel, et too mõiste, nagu ka igasugune sanktsioonipoliitika hukkamõistmine, mida nõudis mitte ainult Venemaa, käibelt kõrvaldada.

Kompromissiks (kui seda saab kompromissiks nimetada) oli Maailma Kaubandusorganisatsiooni ühekordne mainimine. Juhul kui "enne Trumpi" mainiti WTO-d lõppdokumentides kümneid kordi, toonitades pidevalt tolle struktuuri olulist rolli maailma majanduses, siis nüüd täheldasid Suure Kahekümne juhid vaid lühidalt: "Me toetame WTO hädavajalikku reformi tema toimevõime parandamiseks." Ja kogu lugu.

Vladimir Putin ja Donald Trump Buenos Aires G20
© REUTERS / MARCOS BRINDICCI

Tõsi, mitmete seisukohtade puhul seoses protektsionismiga jäi Trump tegelikult sel tippnõupidamisel isolatsiooni, muutes G20 ühenduseks G19+. Ent nendime, et Brasiiliat esindas seniajani "lastud varese" rollis Michel Temer, kes 1. jaanuaril annab valitsemisohjad üle Jair Bolsonarole, keda aga sugugi mitte juhuslikult on hakatud "Lõuna-Ameerika Trumpiks" nimetama. Brasiilia tulevase riigipea vaateid silmas pidades ei saa välistada, et Auure Kahekümne järgmine tippkohtumine kujuneb G18+ omaks ja antud suundumus jätkub.

Just sellepärast on meedia pärast maailma riigipeade kohtumist Buenos Aireses asunid niivõrd agarasti kõnelema G20 ähvardavast hukust, nagu juba aastaid on räägitud ÜRO hinguseleminekust või APEC-i lõpust. Ent ei tohi unustada: Suure Kahekümnetippkohtumine, mis jaotub paljudeks kahe- ja kolmepoolseteks kohtumiseks, on kujunenud tähtsaks platvormiks konkreetsete riikide vaheliste kokkulepete sõlmimise tarvis.

Trump, näiteks, nimetas seda tippnõupidamist ainult sellepärast "suureks edusammuks", et USA, Mehiko ja Kanada kirjutasid alla uuele kaubanduskokkuleppele, mis USA presidendi hinnangul on "palju-palju parem" kui tema poolt 2016. aasta valimistel sajatatud NAFTA-leping. Samas ei tundu muudatused NAFTA uues versioonis asjatundjatele kuigivõrd silmahakkavad või kuidagiviisi neid muresid leevendavad, mille tõttu Trump Põhja-Ameerika riikide majandusliidu eelmise versiooni maapõhja kirus.

Endastmõistetavalt jälgisid maailma turud USA ja Hiina riigipeade vaheliste kõneluste tulemusi tublisti pingsamalt kui kemplemisi tippnõupidamise ühise kommünikee sõnastuste ümber. Arvestades, et röövelike tollitariifide kehtestamine Hiinakaupadele, mille Trump kavatses 1. jaanuarist käivitada, oleks kaasa toonud ülemaailmse kaubanduse järsu languse (esines rehkendusi, mille kohaselt oleks see põhjustanud ülemaailmse SKP kahanemise ühe-kahe protsendi võrra), olid panused väga kõrged.

WTO süsteem tõrgub, teatas Venemaa esindaja G20-s >>

See peegeldus eriti Hiina delegatsiooni käitumises, kui selle liikmed kuni riigipeade piduliku lõunaeineni välja paistsid olevat ülimalt pinges, kui mitte öelda – üleskruvitud. Nendega vesteldes tundus, et Trumpi ja Xi Jinpingi läbirääkimiste läbikukkumise korral vallandub otsemaid maailmasõda.

Võite endale ette kujutada, kui suur oli nende pingelangus otsekohe, kui saabus teadaanne kolmekuulisest vaherahust USA ja Hiina vahel.

Üheks tippkohtumisest osavõtjate boonuseks oli võimalus Argentiva veinide tasuta ja piiramatuks degusteerimiseks – niisiis, mulle näis, pärast seda teadaannet sumisesid veiniautomaatide ümber ainult hiinlastest osalised.

Kuidas iganes ka sedasorti kohtumistese suhtuda, on need kujunenud platvormiks paljudelle kahepoolsetele kaubanduslepetele (näiteks Venemaa sõlmis sellised lepped Argentinaga ning Vladimir Putin saavutas Idlibi osas olulise kokkuleppe Recep Tayyip Erdoğaniga).

Vaatamata rohkele skepsisele G20 tuleviku suhtes tahavb vaevalt küll keegi lähimal ajal loobuda selle platvormi kasutamisest, mis on mugav kõigile. Isegi Trumpile, kelle ideoloogia läheb täielikult lahku antud ühenduse esialgsest ideoloogiast.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
Tagid:
tippkohtumine, analüütika, poliitika, G20, Argentina, Buenos Aires, USA

Peamised teemad