14:19 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
31371

Asjaolu, et USA president Donald Trump otsustas oma Vene kolleegi Vladimir Putiniga G20 Buenos Airese tippkohtumisel mitte kohtuda, on üks asi. Hoopis teine on aga see, mis juhtus teise sama pikisilmi oodatud kohtumise käigus.

Dmitri Kossõrev, RIA "Rossija Segodnja" vaatleja

On fakt, et maailma kahekümne suurima riigi juhtide läbirääkimised on tavaliselt pühendatud maailmamajanduse püsimajäämisele. Sedapuhku olid Argentiinas kõigi tähelepanu keskpunktis “Ameerika Ühendriikide ja Hiina vahelised suhted," kirjutab Washington Posti korrespondent. 

Arusaadavalt on tegu maailma kahe suurema majandusega, mis kõikehõlmavat kaubandussõda alustasid, seeläbi kogu maailma hirmutades ja majanduskasvu aeglustades.

Saudi Arabia's Crown Prince Mohammed bin Salman
© REUTERS / REUTERS TV

Mida Trumpi ja Xi Jinpingi kohtumine andis? Kokkulepe, mille kohaselt jäetakse ära kaubandussõja uus laienemine (näiteks Ameerika Ühendriikide poolne Hiina toodete imporditariifide tõstmine veel 200 miljardi dollari võrra aastas).

Vanad piirangud aga jäävad. Vastuseks lubas ka Hiina USA impordi lõpetamise ähvardust mitte ellu viia. Kõik see on aga lihtsalt 90 päevaks kehtestatud vaherahu, mille jooksul pooled midagi kokku leppima peavad.

Iseasi kas nad seda ka suudavad. Foreign Affairs-i üks autoreist selgitab meile üksikasjaliselt, et lepingute aeg on möödas. 

Veel üks ekspert, raamatu "Hiina, kaubandus ja võim" autor, ütleb, et kahe superriigi majanduslik "lahutus" koos kõikvõimalike tootmisahelate ja finantsskeemide eraldamisega on paratamatu. 

Siia kuuluvad muu hulgas Ameerika 256 miljardi dollari suurused investeeringud Hiinasse alates aastast 2001 ja palju muud.

Selle asemel peab Ameerika eksperdi arvates looma ideoloogial põhineva majandusühenduse – mis tähendab ainult ideoloogilisi liitlasi inglise keelt kõnelevatest riikidest.

Vladimir Putin ja Donald Trump Buenos Aires G20
© REUTERS / MARCOS BRINDICCI

Miks küll kõik nii halvasti on? Aga sellepärast (seegi pärinev ülalmainitud ajakirjast): "Hiina poolt domineeritud maailmakord tähendab Ameerika liitlaste nõrgenemist, nende arvu vähenemist ja relvajõude, mis peavad tegutsema suuremate vahemaade tagant.

Ameerika ettevõtted jäävad ilma ligipääsust juhtivatele tehnoloogiatele ja turgudele, uued standardid, investeerimisreeglid ja kaubandusliidud lakkavad neile kasu toomast." 

See tähendab, et USA võimumonopoli lõpp ei ole ainult solvav. See on majanduslikult kahjulik, lausa võimatu. Hiinat tuleb survestada.

Kuid ka kaubandussõda Hiina vastu toob USA-le vapustusi, mida me juba näha võime. Sellele lisaks laguneb Ameerika ühiskond sisemiselt ja tema ideoloogilised ning poliitilised jõud on äärmiselt polariseerunud, mis Trumpi tegevuse halvab.

Seega ei saa ta kellegagi milleski  usaldusväärselt kokku leppida. Ei Putiniga, Xi-ga ega paljude teistega.

Kes Buenos Airesesse kogunenuist üldse kokkuleppevõimeline oli? Täpselt samasuguses olukorras kui Trump on ka enamik juhtivate Läänemaade riigipeadest: Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia.

Kõigil on kodus suuri probleeme, nende ametitoolid kõiguvad, nagu Trumpilgi. Ükski neist ei saa langetada ainsatki otsust — vaadake kasvõi, mis toimub Suurbritannia ja Euroopa Liidu Brexitiga: üks samm edasi ja kaks tagasi. Mõlemal juhul on katastroof, kusjuures mitte ainult peaministrile, garanteeritud.

Selles valguses tundis end G20-l tunduvalt paremini ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvas kahtlustatav Saudi Araabia troonipärija Mohammad bin Salman: selliseid probleeme nagu Trumpil või Angela Merkelil tal ei ole. Istus ja naeratas seal paljude teiste meelehärmiks.

Meenutagem nüüd, milleks see 20-liikmeline rühm loodi. Kümme aastat tagasi jõudis maailm majanduskatastroofi äärele (mis sai loomulikult alguse Ameerika Ühendriikidest). 

Vladimir Putin G20-l Buenos Aireses. Teine tööpäev.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tekkis hea mõte: maailma kahekümne suurima majanduse liidrid peaksid kõrvale heitma kõik omavahelised erimeelsused ja hakkama koordineeritult kuristiku äärelt tagasi tõmbuma.

Vähemalt teavitades üksteist oma majanduspoliitika alustest. Parimal juhul aga seda ühtset poliitikat rakendades, sest kui üks neist kokku variseb – juhtub see ka kõigi teistega. Aga üldisemalt – selleks, et maailma valitseda.

Argentiinas sai üsna selgeks, et G20 juhid seda teha ei suuda. Ja mitte raske iseloomu, vaid pigem objektiivsete asjaolude tõttu.

Näiteks demokraatiamehhanismide kriis (astud ükskõik millise sammu, kaotad osa toetushäältest), takistab otseselt majanduskriiside lahendamist. Ja ka vastupidi.

On ettepanek luua uus Lääs — ilma USAta >>

Selle tulemusena muutub G-20 "Suure seitsmiku" sarnaseks. Kas keegi on viimastel aastatel ilma Venemaata jäänud G7 tippkohtumisele tähelepanu pööranud? 

Nad teevad seal mõningaid avaldusi ja mõtlevad igale tippkohtumisele põhiteemasid (mis on seotud globaalse heategevuse või muu sarnasega), nii et keegi ei avastaks seitsme juhi kogunemise mõttetust.

Tegu on aga nendesamade inimestega, kes halvasid ka viimase tippkohtumise töö.

Hiina ja Venemaa presidendid G20 tippkohtumisel Buenos Aireses
© Sputnik / Владимир Астапкович

Nii tekibki küsimus: kuidas on lood ülejäänutega, kas nad suudavad helgesse tulevikku suunduda ka Lääne eksinud liidrite "juhatuseta"?

G-20 kuluaarides pidasid nõu RIC riigipead (Venemaa, India ja Hiina) ja teised Buenos Airese kohtumise mitte-Lääne osavõtjad, kelle mõtteviis ja meelelaad on RIC-ile lähedane.

Kuid selgub, et midagi nad suudavad, midagi aga mitte. Eraldi maailmamajandust nad luua ei saa – nagu ka USA. Vaadake Xi Jinpingi kõnet G20-l, ta möönab selles, et maailmamajandus on ühtne organism ja seda asjaolu on võimatu ignoreerida. 

Nagu New York Times teatas, kasvas üldine majandus veel mõni kuu tagasi, kui mitte hiilgavalt, siis vähemalt ühtselt — ja seda esmakordselt peale kümne aasta tagust kriisi. 

Nüüdseks aga süvendavad kaubandussõjad kõikide riikide sisemisi probleeme. Kriisile järgnenud kümnend ei andnudki maailmale varasemat dünaamikat tagasi ja kõik näevad, hullem on alles ees.

Tuleb nõustuda, et G-20 ei suuda oma praeguses koosseisus veel midagi ära teha.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)

Samal teemal

Mis juhtub NATO laevade saatmise korral Mustale merele
Tagid:
kaubandussõda, kriisiolukord, tollimaksud, kriisiplaan, kriis, G7, G20, Xi Jinping, Donald Trump, Vladimir Putin, Buenos Aires, Argentiina, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad