21:19 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
8210

On vähemalt kolm asjaolu, mis võivad põhjustada tahtmatu sõjalise konflikti Venemaa ja Ameerika Ühendriikide vahel, teatas Kõrgema Majanduskooli Euroopa ja rahvusvaheliste kompleksuuringute ülikooli asedirektor Dmitri Suslov.

TALLINN, 4. detsember – Sputnik. "Järgneva paari aasta jooksul — lühikeses ja keskpikas perspektiivis — kätkeb ülemaailmne vastasseis endas väga tõsiseid ohte. Sinna kuulub ka otsese sõjalise kokkupõrge võimalus Venemaa ja USA vahel, mis on reaalne ja mille tõenäosus vaid kasvab, vahendab RIA Novosti

Illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Minu arvates on Venemaal ja Ameerika Ühendriikidel vähemalt kolm stsenaariumi tahtmatu kokkupõrke tekkeks," teatas Suslov ekspertarutelu " Rahvusvaheline julgeolek 2018: olukord ja väljavaated" käigus.

Tema sõnul on esmane risk seotud küberohtudega — kui üks riikidest peab enda suunatud küberrünnakut täiemahulise rünnaku alguseks ja reageerib sellele mitte ainult küber-, vaid ka sõjaliste vahenditega.

"Teine oht on kontrollimatu võidurelvastumine, sealhulgas maapealsete lähi- ja keskmaarakettide paigutamine Euroopasse. Arvan, et jõuame mõne aasta pärast kahjuks ka selle reaalsuseni," märkis Suslov.

Venemaal kommenteeriti Mogherini sõnu "võitlusväljast" >>

Kolmas eskalatsioonistsenaarium võib olla seotud Süüria või Musta mere piirkonnaga, kus Moskva ja Washington "tegutsevad juba samas operatiivruumis, eriti kui USA Ukraina provokatsioonide toetamist jätkab."

Eksperdi sõnul on USA väljumine INF lepingust vältimatu ning toob kaasa võidurelvastumise Moskva, Washingtoni ja Pekingi vahel — nii kesk- ja lähimaarakettide, kui ka strateegiliste tuumarelvade valdkonnas. Mis viib omakorda START-3 lepingu katkemiseni.

Miks on Trumpil tarvis INF lepingust välja astuda >>

Oktoobris ähvardas USA president Donald Trump INF-lepingust taganeda, kuna tema arvates ei täida Moskva antud kokkulepet. Kreml ütles, et juhul kui uued USA raketid Euroopasse tuuakse, vastab Moskva sellele sümmeetriliselt.

Tuumasõja tont on tagasi >>

Vladimir Putini sõnul peaksid riigid, kes nõustuvad USA relvi enda pinnale paigutama, mõistma, et nad seavad kogu oma territooriumi võimaliku vastulöögi ohtu. President rõhutas, et Ühendriikide otsus ei saa jääda Venemaa-poolse vastuseta.

Euroopale ei meeldi Ameerika Ühendriikide uute tuumarakettide idee >>

Viimastel aastatel on Moskva ja Washington üksteist regulaarselt INF-lepingu rikkumises süüdistanud. Venemaa on korduvalt väitnud, et täidab rangelt oma kohustusi, kuid samal ajal on neil väga tõsised küsimusi selle kohta, kuidas ameeriklased kokkuleppest kinni peavad.

Samal teemal

Sõjandusekspert selgitas, kuidas USA-d "garanteeritult hävitada"
USA väljub keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest
Tagid:
START-3, keskmaa tuumarelvastuse piiramise lepe, INF, mandritevahelised tuumaraketid, tuumarajatis, tuumarelvastus, küberjulgeolek, võidurelvastumine, tuumaraketibaas, ballistilised raketid, tuumarakett, NATO, Dmitri Suslov, Donald Trump, Washington, Euroopa, Moskva, USA, Venemaa

Peamised teemad