03:10 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
4720

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht Christine Lagarde hoiatas, et Ühendkuningriigi majandust võib tabada must stsenaarium, kui riik Euroopa Liidust lepingut sõlmimata lahkuma peaks.

TALLINN, 5. detsember – Sputnik. Tema sõnul prognoosis IMF pärast riigi majandusolukorra hindamist Londonile kolme arenguteed, vahendab RIA Novosti. Nende seas on põhiversioon, mille realiseerumisse usub enamus ja "must" variant, mille märke juba täheldada võib. 

Саммит ЕС в Брюсселе
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Must stsenaarium selgitas väga ilmekalt, millised võivad olla tagajärjed Brexiti-leppe puudumise korral," lisas Lagarde.

Nagu fondi juht märkis, sai selgeks, et selline Brexit põhjustab Inglismaale tunduvalt rohkem kahjusid, kui kunagi mainitud.

Ühendkuningriik lahkub EList 29. märtsil 2019. Praeguseks on üleminekuperioodi pikkuseks, mida kavatsetakse leppe sõlmimise korral kehtestada — 21 kuud — kuni 2021. aasta alguseni.

Järgmisel teisipäeval hääletab Briti parlament Brexiti leppe üle. Kui seda heaks ei kiideta, on võimalik, et Ühendkuningriik lahkub EL-ist ilma kokkuleppeta.

Euroopa maksis Suurbritanniale mitme sajandi eest kätte >>

Paljude ekspertide sõnul võib see olla riigi jaoks majanduslik katastroof. Lepingut, mida peaminister Theresa May nimetab "parimaks võimalikuks tehinguks", kritiseerivad nii opositsioon kui ka konservatiivid ise. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kasvavad ülemaailmsete ümberkujunemiste olukorras riigitegelaste erinevatest vigadest välja palju tõsisema ulatusega protsessid.

Briti peaminister: Brexiti-kõnelused on otsustavas järgus >>

Kogu maailma jaoks on praegu Suurbritanniaga toimuv ajendiks mitte ainult endise ülemaailmse hegemooni ning seejärel maailmapoliitika "halli kardinali" üle kergelt parastada, vaid ammutada ka õppetund selle kohta, kuivõrd ohtlik on mis tahes riigil ja tema eliidil loorberitele lesima jääda. Isegi kui nende selja taga on tuhat aastat suurejoonelist ajalugu, sadu ületatud kriise ja suuri võite.

Euroopa Liidu erakorralisel ülemkogul kiitsid 27 Euroopa Liitu jäänud riiki Brexiti-alase lahkumislepingu heaks. Ees seisab veel ligi 600-leheküljelise dokumendi kinnitamine Suurbritannia ja Euroopa Parlamendi poolt.

EL-i liidrid kiitsid ajaloolise Brexiti-leppe heaks >>

Ametliku sõnastuse kohaselt kinnitas EL-i ülemkogu "kokkuleppe Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi lahkumise Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest" ning kutsus "kõiki EL-i institutsioone astuma vajalikke samme tagamaks, et lepe jõustuks korrastatud lahkumise tagamiseks 20. märtsil 2019"

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

EL-i liidrid kiitsid ajaloolise Brexiti-leppe heaks
Suurbritannia valitsus kiitis lahkumisleppe kavandi heaks
Tagid:
must stsenaarium, lahkumislepe, lepe, Brexit, Rahvusvaheline Valuutafond, IMF, Christine Lagarde, Euroopa Liit, Ühendkuningriik, Suurbritannia, Euroopa, EL

Peamised teemad