09:40 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
15621

Isegi Ameerika helgemad pead ei näe reaalset viisi vana maailmakorra päästmiseks. Seega kõiki Moskva jõupingutusi Ameerika hegemooni lammutamiseks tuleb jätkata.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Kui Ameerika Ühendriikide kõige kuulsama, mõjukama ja elitaarsema "mõttekoja" juht deklareerib, et Ameerika hegemoonial põhinev maailmakord on suremas ja seda ei saa päästa, siis tasub tema positsiooniga arvestada. Kui sama analüütikakeskuse juht, kes sai kuulsaks CIA (USA Luure keskagentuuri) ja Riigidepartemangu strateegiate koostamisega, väidab, et Vladimir Putini edu Krimmis oli uue maailmakorra "dramaatiline ebaõnnestumine", siis tuleb sellega arvestada kahekordselt. Kogu see Välissuhete nõukogu (i.k. Council on Foreign Relations - toim.) esimehe Richard Haasi mõtteid sisaldav programmiline artikkel meenutab hirmsast diagnoosist hüsteeriasse läinud patsienti rahustava arsti monoloogi.

Et mõista, kui tähtis on nii ebatüüpiliste teeside paiskamine Ameerika meediaruumi, tasuks esmalt meenutada, mille poolest Välissuhete nõukogu erineb teistest Ameerika valitsusvälisest organisatsioonist.

Esiteks on see väga vana analüütikakeskus, mille Ameerika Ühendriikide ja Briti poliitiline eliit asutas juba 1921. aastal Woodrow Wilsoni administratsiooni egiidi all.

Teiseks on Välissuhete nõukogu organisatsioon, mille märgilased liikmed ei suutnud mõnikord varjata oma äärmiselt põlglikku suhtumist demokraatiasse, planeedi tavaelanikesse ja kultiveerisid ideed, et mingi "väljavalitud" intellektuaalide klubi või klass peab olulised otsused langetama ise või vähemalt varustama väljavalitud poliitikuid õigesti interpreteeritud teabega, mis määrab ette kindlaks nende poolt langetatavad otsused.

Üks mõttekoja asutajatest ja vaata et peamine avalik Välisasjade nõukogu esindaja, USA kolumnist, president Wilsoni nõunik ja väljapaistev propagandateoreetik Walter Lippmann sai kuulsaks sellega, et mõtles välja "üksmeelsuse tootmise" kontseptsiooni - see tähendab teaduslikult põhjendatud massimeedia kasutamise vahendina ühiskondlike ja poliitiliste protsesside juhtimiseks. Lippmann ise kirjutas 1922. aastal, et "üksmeele tootmine" (st nõusoleku saavutamine ilma et publik manipuleerimist märkaks, sõna otseses mõttes "konveiermeetodil") on tehnoloogia, mis muudab demokraatlikke süsteeme radikaalselt, "rohkem kui mistahes revolutsioon".

Kolmandaks, Välisasjade nõukogu on valitsusväline organisatsioon, millesse Rockefellerite klann, Fordi dünastia ja Warburgi perekond (Warburg Pinkuse kaudu) on investeerinud ja investeerib jätkuvalt suurt raha, analüütikakeskus ise on selle üle väga uhke ja koordineerib Rockefelleri sihtasutuse teadusprogramme. Ja viimane pintslitõmme – Välisasjade nõukogu on Ameerika poliitilise süsteemi personalisepikoda. Analüütikutest ja teadlastest, kes oma karjääri eest Nõukogule tänuvõlgu on, tasub märkida kasvõi CIA direktor Allen Dulles´t ja tema venda, riigisekretär John Dulles´t.

Külma sõja tipphetkel oli enam kui pool Riigidepartemangu töötajatest selle Rockefelleri mõttekoja liikmed ja on mõistetav, kus USA välispoliitilised otsused tegelikult langetatakse. Nõukogu tegevusega on seotud palju vandenõuteooriaid, kuid selle mõju selgitamiseks ja hindamiseks pole vandenõuteooriaid vaja, piisab, kui tutvuda selle organisatsiooni praeguste liikmete nimekirjaga ja valitsusasutustele tehtud teadusuuringute loendiga, et järeldada, kui olulisel määral selline "kollektiivne ajutrust" Ameerika eliidi poliitilisi otsuseid mõjutab. Mainitud põhjustel ongi Nõukogu esimehel moraalne õigus rääkida Ameerika eliidiga manitseval toonil ja pidada talle loenguid selle kohta, kuidas maailm tegelikult toimib.

Mõnes mõttes on Nõukogu esimehe Richard Haasi artikkel USA külma sõja võidus võtmerolli mänginud Ameerika intellektuaalse eliidi omamoodi destilleeritud positsioon. Hr Haas soovitab tungivalt Ameerika eliidil maha rahuneda, leppida tõsiasjaga, et rong on läinud ja Ameerika hegemooniga maailmakorra päästmine on kasutu, ohtlik ja mõttetu.

Veelgi enam, Ameerika peamisel analüütikul on Washingtonile konstruktiivse strateegia ettepanek, kuid vaevalt, et see Ameerika poliitikute hulgas mõistmist leiab. Artikli peamine teesi on - "Maailmakorrad kaovad pikaajalise lagunemise, mitte järsu kokkuvarisemisega. Maailmakorra püsimisel määrab riikliku poliitika ja diplomaatia algatusvõime ja tõhusus kindlaks, kuidas see lagunemine toimub ja mida see endaga kaasa toob. Kuid selleks, et see juhtuks, peab enne midagi toimuma: ühiskonnas peab olema jõutud äratundmiseni, et vana maailmakord ei tule kunagi tagasi ja kõik jõupingutused selle taastamiseks on asjatud. Nagu iga lõpu korral, peab selline äratundmine toimuma enne arusaamist, kuidas liikuda edasi."

Lahutusest pole pääsu: miks Trump Merkelit kommidega loopis
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

Välisasjade nõukogu esimees juhib tähelepanu paralleelile Viini kongressi järgse rahvusvaheliste suhete süsteemi (nn Napoleoni sõdade järgse Euroopa kontserdisüsteem) lagunemise ja praeguse maailmakorra loojangu vahel. Hr Haas väidab isegi, et nende olukordade vahel on sümboolne seos – "Viini süsteem" lagunes Krimmi sõja kontekstis ja praegune süsteem sai tõsise löögi just pärast Krimmi naasmist Venemaa koosseisu.

On märkimisväärne, et mõjukas Ameerika ekspert ei jaga karvavõrdki Ameerika ametliku propaganda seisukohta ja rõhutab, et Venemaa vaatevinklist on NATO laienemine (nagu ka sekkumine Iraagis ja eriti Liibüas) mängureeglite rikkumine ja see seletab Vene poole edasist käitumist. Samuti rõhutatakse, et kogu maailmas, sealhulgas selle "liberaalses" osas, suureneb rahulolematus Ameerika Ühendriikidega – kasvab pahameel (resentment) Ameerika dollari (staatuse - toim.) ärakasutamise üle sanktsioonide kehtestamisel, samuti Ameerika üha suurenevate võlgade pärast. Hr Haasi arvates tegid Ühendriigid oma välis- ja sisepoliitikas väga palju vigu ning globaliseerumise põhjustatud majanduslikud muutused tekitavad Ameerikale täiendavaid probleeme. Lisaks on Ameerika Ühendriigid kaotanud oma ülemaailmse positiivse kuvandi ja peavad nüüd selle eest maksma.

Välisasjade nõukogu esimehe soovitused on lihtsad ja ratsionaalsed: kuna maailmakorra halvenemist ei saa peatada ega muuta, tuleb seda protsessi juhtida. USA-d kutsutakse üles töötama selle nimel, et "integreerida Hiina ja Venemaa" maailma uude suhete konfiguratsiooni ning see integratsioon peab tingimata hõlmama kompromisse, stiimuleid ja vastupanu Hiinale ja Venemaale. Samal ajal üritab ta Ameerika poliitilisele eliidile edastada olulist ideed - see, milline saab olema 21. sajand, sõltub suuresti nende integratsioonipüüdluste edukusest.

Kõige kibestama pilli jättis hr Haas oma programmilise teksti lõppu. Ameerika eliiti kutsutakse üles end oma välis- ja sisepoliitikas tagasi hoidma ning püüdma taastada (!) vähemalt osa kaotatud mainest ja "headuse jõu" kuvandist. See nõuab USA riigivõla vähendamist, infrastruktuuri taastamist, üldkättesaadava riikliku hariduse parandamist, sotsiaalsetesse programmidesse investeerimist, pädevate sisserändajate kaasamist ja paljusid muid meetmeid, mida Ameerika eliit kindlasti ei tee.

"Ühendriigid ei saa tõhusalt edendada korda maailmas, kui kodus ollakse lõhestunud, kui vaeveldakse siseprobleemides ega pole ressursse," kirjutab Richard Haas. Kuid vaadates praegust Ameerika eliiti, on tal raske vabaneda tundest, et ta ei leia seal mõistvaid kuulajaid, kes oleksid valmis Ameerika mainet taastama, hoiaksid end tagasi välispoliitilistest avantüüridest, otsima kompromisse ja pakkuma järeleandmisi Venemaale ja Hiinale. Ameerika ekspertide kogukonda on pikka aega kasvatatud Ameerika eliidi erakordsuse vaimus, ning nüüd tuleb selle kibedaid vilju maitsta. Uhkus on suurepärane uimasti, kuid väga halb nõustaja.

Vaatamata sellele, kas Ameerika poliitikud kuulavad "Rockefelleri mõttekoja" analüütiku nõuannet või mitte, võib teha olulise järelduse: isegi Ameerika helgemad pead ei näe reaalset viisi vana maailmakorra päästmiseks. Seega kõiki Moskva jõupingutusi Ameerika hegemooni lammutamiseks tuleb jätkata. Ameerika autokraatia varemetele võib Venemaa jätta ilusa graffiti, ja nagu praktika näitab, on vana maailmakorra likvideerimine tulutoov ettevõtmine. Igatahes teenisid ameeriklased NSV Liidu lagundamiselt kõvasti. Võlg on ilus, kui see ära makstakse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
maailmakord, Venemaa, USA

Peamised teemad