13:10 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Analüütika
lühendatud link
6010

Eesti majanduslikest ja poliitilistest väljakutsetest rääkis portaalile Sputnik Eesti politoloog Jevgeni Golikov.

TALLINN, 3. jaanuar - Sputnik, Ilona Ustinova. Analüüsinud lõppenud 2018. aasta poliitilisi ja sotsiaalseid sündmusi Eestis, tõi politoloog Jevgeni Golikov välja tema arvates mitu olulisemat, mis võivad riigi edasist arengut mõjutada. 

Eesti mitte ainult eestlastele

Golikov tervitas Sotsiaaldemokraatliku erakonna algatust ühendada vene ja eesti õppekeelega koolid, et muuta Eesti kaotajateta riigiks.

"Jutt on Eestist, mis ei oleks mitte ainult eestlastele, vaid võrdsete võimaluste riik kõikidele tema kodanikele, ka neile, kes on valinud selle maa oma alaliseks elukohaks," ütles Golikov intervjuus portaalile Sputnik Eesti.

Tema arvates kujundab võimalus üldkoolides õppida kõige produktiivsema, elujõulisema ja progressiivsema ühiskonna. Ühtlasi selgitas ta, et vene keelt kõnelevad lapsed võiks õppida osasid aineid oma emakeeles ja ülejäänud aineid segaklassides eesti keeles.

"Tuleb tugevdada sotsiaalset sidusust, sotsiaalset solidaarsust ja sünergiat. See on üks olulisemaid ressursse nii rahva, kui ka Eestis eksisteeriva mitmekülgse kultuuripaleti säilitamiseks," rõhutas Golikov.

Täheldatav on sõltuvus välisjõududest

Politoloog usub, et täna ei ole Eesti eriti iseseisev ei majandus-, välis- ega sisepoliitikas. Siiani saab teistest paremini hakkama vaid pangandus.

President Kaljulaid: Mida saame teha paremini >>

"Ma pole kindel, et sellest piisab, et vastu seista järgmisele ülemaailmsele majanduskriisile," arvab Golikov ja lisab, et möödunud aasta oli riigile majanduslikult edukas ning ühiskonna heaolu ja tööturu olukord on paranenud.

Монеты евро
© Sputnik / Вадим Анцупов

Mis kaitsepoliitikat puudutab, siis jääb Eesti tema arvates sõltuvusse välistest kuraatoritest: "Seepärast tuleb väikesel Eestil jagada selle uue suure terviku saatust, mille ta oma saatuseks valinud on, ma mõtlen Euroopa Liitu ja NATO-t. Ja kuidas seal asjad edasi lähevad, ei oska täna keegi öelda," ütles Golikov.

Eesti ühiskond on liiga usaldav

Üheks märgiks ühiskonna sisemisest lõhestatusest peab Golikov valijate ülemäärast usaldust paremrahvusliku EKRE (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond) suhtes.

Kui riigis tekib kriis, sunnib ebastabiilsus politoloogi arvates inimesi emotsionaalsel tasandil otsima kui mitte väljapääsu olukorrast, siis vähemalt süüdlast. Ja selleks pakub EKRE lihtsalt võimalusi, mida liiga usaldavad inimesed soovivad.

"See on väga ohtlik trend, mis võib kallutada Eesti tugevasti "paremale". Hea, kui see piirdub vaid ajutiste majanduslike tagasilöökidega," ütles Golikov ja lisas, et Eesti ühinemine ÜRO ülemaailmse rändekokkuleppega näitas, kui ebaküps on Eesti ühiskond, mis ei suuda valida oma sõltumatut arenguteed ja "kardab oma varju".

"Sügavate kriiside periood ei ole veel saabunud või on juba lõppenud," lõpetas Golikov.

Samal teemal

Venemaa suursaadik õnnitles Eesti elanikke uusaasta puhul
Valmistatakse ette uut trooni Eesti poliitika "pühadele lehmadele"
Kaljulaidi eesti keel kui "tola kirjatud märss"
Tagid:
sidusus, keel, rahvus, ühiskond

Peamised teemad