19:33 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Analüütika
lühendatud link
5710

 USA kavatsus vähendada oma sõjaväelaste arvu Afganistanis on seotud Pentagoni ja suurte Ameerika era-sõjaväeettevõtete (ESE) konkurentsiga riiklike sõjaväetellimuste saamisel, teatas neljapäeval Sõjaväepolitoloogide liidu liige, erualampolkovnik Aleksandr Perendžijev.

TALLINN, 4. jaanuar – Sputnik. Mõni aeg tagasi teatas portaal Military.com, et Ameerika Ühendriigid kavatsevad vähendada oma sõjalist kohalolekut Afganistanis poole võrra, kuid jätavad riiki oma eriväelastest löögiüksused, mis korraldavad rünnakuid Talibani võitlejate ja islamiriigi terrorirühmituse vastu *, vahendas portaal RIA Novosti

"USA sõjaväevaldkonnas valitseb terav konkurents Pentagoni ja erasõjaväefirmade vahel kohaloleku üle "kuumades paikades". USA väited vägede väljaviimise kohta Afganistanist on ESE-de huve kajastavate struktuuride tegevuse tulemus.

Nad on huvitatud riiklike relvajõudude asemele tulekust, et seeläbi raha teenida. On vara rääkida USA vägede lõplikust väljatoomisest Afganistanist ja Süüriast - nende avalduste näol on tegu Pentagoni ja ESE-de vahelise võitlusega riigi sõjalise tellimuse saamiseks väljaspool Ameerika riigipiire püstitatud lahingülesannete täitmiseks.

"USA president Donald Trump on tõenäoliselt isik, kes alustab lobitööd eraturvafirmade huvides. See selgitab tema pingelisi suhteid Pentagoni ja Ameerika Ühendriikide eriteenistustega," lisas Perendžijev.

Ta märkis, et Ühendriikide kõrgema juhtkonna väited vägede väljaviimise kohta Afganistanist on tavapärased. Eksperdi sõnul ei ole need seotud reaalsete sammudega üksuste äratoomiseks, vaid ülejäänud maailma reaktsiooni kontrollimisega.

Teenimine narkojoobes: Pentagon loob supersõdureid >>

"Ameerika Ühendriigid ei ole mõistagi Afganistanist lahkumisest huvitatud, kuna selle geograafiline asukoht annab neile võimaluse vägede kiireks paigutamiseks Iraani ning India suunale, või surve avaldamiseks CSTO liikmesriikide piiridele. Afganistan on Euraasia mandri süda, tal on suur strateegiline tähtsus "- lisas Perendžijev. 

Detsembris teatas Wall Street Journal, et USA administratsioon kaalub võimalust vähendada märkimisväärselt oma sõjalist kontingenti Afganistanis, kus USA väed on viibinud alates 2001. aastast – riigi ajaloo pikimal operatsioonil. CNN, viidates oma allikale Valges Majas, teatas, et USA sõjaväelaste arvu riigis vähendatakse umbes poole ehk 7000 mehe võrra.

Varem väitis Valge Maja esindaja rahvuslikus julgeolekunõukogus Garrett Marquis, et president Donald Trump ei teinud otsust sõjalise kohaloleku vähendamise või vägede väljaviimise kohta Afganistanist ega andnud ka kaitseministeeriumile sellekohast korraldust.

Hetkel on Afganistanis üle 14 000 USA sõjaväelase. Endise presidendi Barack Obama ajal oli seal sõdureid vähem kui 10 tuhat.

* Venemaal keelatud terroriorganisatsioon

Samal teemal

Kuidas GRU eriüksus Stingeri hankis
Tagid:
Taliban, NATO, USA, Afganistan

Peamised teemad