20:17 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
42 0 0

Paigalsörk või tantsud stiilis "Üks samm edasi, kaks sammu tagasi" – umbes nii näeb välja olukord Korea RDV ümber. Niipea kui ühiste jõupingutustega õnnestus mingitki edu saavutada, esines Washington aasta lõpul taas oma lemmiknumbriga, kehtestades Pyongyangile järjekordsed sanktsioonid.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Kuidas sa hunti ka ei toita ... vaatab tema endiselt sanktsioonide keele suunas. Aasta lõpul otsustas Washington nullida või suures osas tühistada oma jõupingutused Korea kriisi lahendamise suunal.

Selle peale annab ikka tulla. Ameerika Ühendriigid kehtestasid sanktsioonid korraga kolme Korea RDV kõrgetasemelise ametniku suhtes, kelle hulgas oli ka Kim Jong-uni abi.

Pyongyang reageeris Ameerika "partnerite" sedavõrd veidrale algatusele hämminguga ja teatas, et nad on valmis peatama kõik jõupingutused poolsaare tuumarelvast vabastamiseks. Kas ameeriklased ei suutnud ilma nende absoluutselt mittevajalike sanktsioonideta elada?

Aasta algas nii hästi ja innustavalt. Tekkis tunne, et USA ja tema piirkondlikud partnerid tegid 2017. aasta murettekitavatest sündmustest omad järeldused.

Põhja-Korea uusima mandritevahelise raketi "Hwasong-15" laineid löönud katsetused, mis teatud riike paanikasse ajasid. Donald Trumpi otsus saata sõjalaevade armaada selle väikese, kuid uhke ja omapärase riigi rannikule. Lokaalse relvastatud konflikti ootus, mis võinuks lõppeda ülemaailmse "ilutulestikuga".

Kuid maailm tähistas uut aastat ja tundus, et pärast sellist närveerimist alustati suhteid uuelt puhtalt lehelt, kuhu võiks hakata kirjutama värsket lugu.

Nii läksid Põhja-Korea sportlased Lõuna-Koreasse PyeongChangi, kus nad olümpiamängudel osalesid. Lisaks sellele väljusid mõlemad rahvusmeeskonnad avatseremooniale ühe lipu all. Loomulikult avaldas see muljet, sisendas lootust, mis oli selleks ajaks paljudel juba kadunud.

Edasi läks veel huvitavamaks. Suvel kohtusid Donald Trump ja Kim Jong-un Singapuris. Üritus oli tõepoolest ajalooline: nende riikide juhid ei olnud kunagi varem isiklikult kohtunud. Ameerikas põhjustasid läbirääkimised Trumpi suhtes kriitikatormi.

Väidetavalt andis ta "koletislikule ebainimlikule diktatuurile" peaaegu "investorite paradiisi" kuvandi. Kuid Trumpi-meelsed poliitikud ja eksperdid väitsid midagi hoopis erinevat: vastupidi, ta päästis inimkonna tuumasõjast, mille eest talle sügav kummardus. Oh, neid kirgesid, mis Ameerika sisepoliitikas möllavad.

Ometi muutus see kohtumine omamoodi verstapostiks. Järjekorralt juba teiseks. Kuu aega varem kohtus KRDV juht Lõuna-Korea presidendi Mun Zhe Yingiga.

Kuna läbirääkimised toimusid ühes piiriäärsetest paikadest, piisas sellest, et üks teisel käest kinni võttis ja paar sammu astus, kui kaks riigipead mõne sekundi jooksul ka üksteise riike külastasid.

Nad tegid seda! Vaid paar aastat tagasi, aastakümneist rääkimata, oli midagi niisugust võimatu isegi ette kujutada. Vaenulikkusega, mis oli naabrite vahele kogunenud alates kohutavast sõjast, mis sai kahe süsteemi ülemaailmse võitluse sümboliks.

Ometigi see juhtus. Nad leppisid isegi kokku, et võimaluse korral ei tulistata piiril üksteise suunas ning et luuakse humanitaarsed sidemed ja ühised suured infrastruktuuriprojektid. Kas see pole läbimurre? Lisaks teatas Pyongyang oma tuumapolügooni likvideerimisest hea tahte avaldusena.

Tundub, et peaks edasi liikuma. Kõik trumbid oli käes. Kuid protsess peatus. Donald Trumpi teine kohtumine Kim Jong-uniga lükati määramata ajale edasi.

Samuti ei ole täheldatud Ameerika Ühendriikide, Jaapani ega Lõuna-Korea erilisi jõupingutusi, et vähemalt osaliselt leevendada Korea RDV vastu kehtestatud majanduslikke sanktsioone, mille all ta juba aastaid koletult kannatanud on.

Ja positiivse aasta lõpptulemusena, kuhu kuulus ka Moskva aktiivne osalus Korea poolsaare stabiilsuse saavutamise läbirääkimisprotsessis, lisavad Ameerika Ühendriigid Pyongyangile uued sanktsioonid.

Jah, me võime jällegi Washingtoni niivõrd ebaloogilist käitumist riigi sisepoliitiliste pingetega selgitada. Ja tõenäoliselt on sellised põhjendused vähemalt osaliselt õiged.

Aga mis sellest teadmisest kasu on? Need arveteklaarimised muudavad terved maailmapoliitika valdkonnad, kus USA jätkuvalt olulist rolli mängib, kohapeal tammumiseks. Või tantsuks "üks samm edasi, kaks sammu tagasi." Milles pole ei mõtet ega esteetikat.

Autori arvamus ei pruugi  toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Trump lõpetas 7-triljonilise operatsiooni - ei taheta maksta
Donald Trump: hea USA president ei peagi Euroopale meeldima
Erakorraline olukord USA-s: Trump läheb täispangale
Tagid:
Trump, USA, Lõuna-Korea, Korea kriis, Põhja-Korea

Peamised teemad