09:43 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
47 0 0

"Ukrtransgazi" pressiteenistus tegi Ukraina elanike jaoks üsna ootamatu avalduse: hetkel on Ukraina maa-alustes hoidlates vaid 13,4 miljardit kuupmeetrit gaasi. See moodustab hoidlate mahtuvusest vaid 43%.

Dmitri Lekuhh, RIA Novosti

Kui tarbimine jätkub praeguse kiirusega, ei piisa varutud gaasist isegi kevadise pööripäevani. 

Meteoroloogid prognoosivad, et juba lähipäevil on nii Kesk-Venemaal kui ka Ukrainas oodata sõna otseses mõttes arktilisi külmasid, mis võivad ulatuda miinus 30 või isegi 35 kraadini.

See on tõsine katsumus isegi Vene Föderatsiooni kommunaalteenuste osutajaile. Ukraina jaoks, eriti praeguses olukorras, võib selliseid temperatuure pidada "anomaalseteks" ja nad saabuvad riigi territooriumile, nagu talved ikka, küllaltki "ootamatult".

Samal ajal, teatasid Ukraina võimud hiljuti, just enne küttehooaja algust novembris uhkusega rekordilistest gaasivarudest, millest "jätkub kindlasti" kogu talveks ja isegi "suuremaks osaks" kevadest.

Tol hetkel asus maa-alustes hoidlates 17,1 miljardit kuupmeetrit gaasi, mis oli Naftogazi sõnul kütteperioodi alguseks viimase nelja aasta suurim kogus. Kuid nagu viimasel ajal Ukrainas sageli juhtub, läks midagi "valesti".

Ja me teame isegi, mis see olla võis. Tuletame meelde, et juba detsembri keskel teatas Naftogazi juht Andrei Kobolev, et aasta 2019 algab ettevõtte jaoks rahaliste vahendite minimaalse saldoga. Raske finantsolukord võib kaasa tuua probleeme gaasiostudega kütmisperioodi tippnõudluse hetkedel. 

Nii tegelikult praegu läkski: gaasi jaoks napib katastroofiliselt raha, kuid välistemperatuur on järsult langemas ja ainus viis probleemi lahendamiseks on võtta kütust maa-alustest hoidlatest.

Selle tulemusena, nagu teatas "Ukrtransgazi" andmetele viidates Ukraina uudisteagentuur UNN, võeti ainuüksi 7. jaanuaril maa-alustest hoidlatest erinevateks vajadusteks umbes 85 miljonit kuupmeetrit gaasi.

Varude täiendamise poolelt lisandus samal päeval vähem kui seitse miljonit kuupmeetrit, saabudes Slovakkiast (2,5 miljonit kuupmeetrit), Ungarist (2,81 miljonit kuupmeetrit) ja Poolast (1,56 miljonit kuupmeetrit).

Alates detsembrist on Naftogazi rahavoog olnud negatiivne. Uue aastanumbri sees olukord muutunud ei ole.

Selle tulemusena puuduvad Ukrainal rahalised vahendid täiendavaiks gaasiostudeks slovakkidelt, norrakatelt, poolakatelt või isegi "agressiivse" Venemaa Gazpromilt. Ja vaevalt mingi IMFi laen, mis on muuks otstarbeks ette nähtud, seda olukorda muuta suudaks.

Lisaks valab õli tulle asjaolu, et Ukraina ostab "reversi" kaudu sedasama Venemaa gaasi. Mis muudab hinna otsetehinguga võrreldes tunduvalt kõrgemaks.

Kokkuvõtteks võib tõdeda, et Rahvusvahelise Valuutafondiga kokkulepitud laenuosa kinnitab üheselt – Ukraina ees pole teisi ülesandeid peale valimisteni ellu jäämise.

Tuletame meelde, et eraldatud krediidiliin, on ette nähtud ainult Ukraina riigivõla tagasimaksete 14 kuu võrra edasilükkamiseks aastatel 2019–2020. 

Lisaks sellele eraldatakse see raha, nagu öeldakse, "rangelt sihtotstarbeliselt" ja "vääramatu jõuga" vabandatavaid erandeid - nagu madalad temperatuurid talveperioodil - tema kasutamiseks ette nähtud ei ole.

Mis puudutab rekordmadalaid temperatuure, siis kui eelmisel ja üle-eelmisel aastal oli talv ebatavaliselt soe (mullu saabusid esimesed tõsised külmad Venemaa tasandikele alles veebruaris), ei tähenda see sugugi, et see alati nii on: "globaalse soojenemise" osas on paljudel inimestel kogunenud palju küsimusi ja tundub, et selleks peab veel kõvasti vaeva nägema.

Aga kui tõsiselt rääkida, peame lihtsalt tunnistama: Ukraina on praegusel kujul muutumas kristalselt hapraks moodustiseks ja seda mitte ainult majanduse vallas.

Sellises olekus võib talle sõna otseses mõttes "saatuslikuks saada" iga ootamatus, kaasa arvatud oodatust külmem ilm, tõsisematest vapustustest rääkimata. 

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja Venemaa riigipea Vladimir Putin
© Sputnik / Михаил Климентьев

Mis puudutab "gaasiküsimust", siis sama aruande teised numbrid osutuvad palju ilmekamaiks. Eelmise aasta lõpu seisuga vähendas Ukraina gaasiimporti peaaegu veerandi - kujuteldamatu 24,6% võrra.

Võttes arvesse, et Ukraina enda gaasitootmine kasvab visalt (ja suurem osa sellestki eksporditakse, mistõttu see sisetarbimist ei mõjuta) ning mingisugusestki moderniseerimisest või energiasäästlike tehnoloogiate kasutuselevõtust ei saa praegu juttugi olla, osutavad need 24,6% elanikkonna ja tööstusharude vähenenud gaasitarbimisele.

Selles mõttes on numbrid ilmekad.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Ukraina hindas TurkStreami käikulaskmisega kaasnevat kahju
Mullu kasvas hüppeliselt Eestis lühiajaliselt töötajate arv
Senaatorid tunnistasid Ukraina Ameerika Ühendriikide juhitamatuks probleemiks
Ukraina endine välisminister süüdistas Porošenkot suhete teravdamises Venemaaga
Tagid:
Naftogaz, IMF, eelarve, küttehooaeg, kriis, riigivõlg, gaas

Peamised teemad