03:15 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Analüütika
lühendatud link
5310

Kümme päeva pärast algab Šveitsis Davosis järjekordne Maailma Majandusfoorum (WEF), mis on olnud peaaegu viie aastakümne jooksul maailma poliitikas üks kõige tähelepanuväärsemaid ja mõjukamaid sündmusi.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Foorumieelsetel nädalatel täidavad ajalehti tavapäraselt eelseisva sündmusega seotud arvukad uudised, ekspertarvamused ja kuulujutud. Seegi aasta ei ole erand.

Tõsi, tänavused sõnumid pole korraldajate jaoks kuigi julgustavad ja nende iseloomustamiseks sobib kõige paremini klassikaline väljend "nii mööduv on aegade hiilgus".

Vladimir Putin ei ole seni foorumil osalemise otsust langetanud. Ta külastas viimati Davost peaministrina - 2009. aastal. Ka USA president Donald Trump loobus plaanist Davosesse tulla.

Põhjus (või ettekääne) on vastasseis kongressiliikmetest demokraatidega - Mehhiko piirile ehitatavast seinast põhjustatud föderaaleelarve tagasilükkamine, mis on tänaseks viinud USA ajaloo kõige pikema valitsusasutuste töö katkemiseni.

Samuti ei lähe kohale Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Reisist loobumist selgitati riigipea liiga tiheda graafikuga, kuigi sahistatakse hoopis "kollaste vestide" jätkuvaist protestidest ja üldrahvaliku arutelu algusest (15. jaanuaril) riigiasutuste töö ja demokraatia tõhususe üle.

Korea Vabariigi presidendil Moon Jae-in-il ei ole kavas juba teist aastat järjest WEF-ile minna.

Kui aga eelmisel aastal viitas Soul ametlikult presidendi äärmuslikule hõivatusele seoses 2018. aasta veebruaris toimunud PyeongChangi taliolümpiamängudega, siis sel aastal ei andnud ta ühtki selgitust: lihtsalt nii otsustati ja kõik.

Põhimõtteliselt seati ürituse staatus esmakordselt kahtluse alla juba mõni aasta tagasi, kuid tänavuse foorumiga on see täiesti avalikuks saanud.

Credit Suisse
© AP Photo / Antonio Calanni

Antud juhul ei ole süüdi ainult kontrollile mittealluvad välistegurid, vaid ka korraldajate endi käitumine.

Võib-olla väljendus see kõige ilmekamalt loos, kus kõigepealt keelati ja seejärel lubati (ehkki piirangutega) foorumi külastamine kolmel sanktsioonide alla sattunud Venemaa ärimehel - Oleg Deripaskal, Viktor Vekselbergil ja Andrei Kostinil.

Asi ei olnud niivõrd konkreetses otsuses, ega selle hilisemas muutmises, vaid toimunu sümboolses tähenduses.

Peaaegu poole sajandi jooksul lõi Davosi foorum endale mainet, kui organisatsioon, mis kujundab maailmapoliitika ja majanduse arengut ja suundumusi.

Foorumil osalemine oli aastaid auks ja privileegiks mitte ainult neile NSV Liidust pärit uusrikastele, kes soovisid oma mainet tõsta, vaid ka planeedi kõige mõjukamatele isikutele.

1979. aastal oli Davosi foorum esimene Läänemaailma valitsusvälistest organisatsioonidest, kes alustas kontaktide loomist Hiinaga, kus oli just alustatud Deng Xiaopingi reformidega.

1988. aastal allkirjastati just Davosis Kreeka-Türgi deklaratsioon, mis lahendas Küprose probleemi ja aitas vältida kahe riigi vahelist sõda.

1989. aastal toimus seal esimene Põhja- ja Lõuna-Korea ministrite kohtumine. Samal ajal arutati Saksamaade liitmist Saksa kantsler Helmut Kohli ja Saksa DV ministrite nõukogu esimehe Hans Modrowi poolt. 

Ukraina korruptsioon murdis tehisaju oimetuks
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

1992. aastal toimus Davosis esimene kohtumine Lõuna-Aafrika Vabariigi presidendi Frederik de Klerki ja vanglast vabanenud Nelson Mandela vahel ning 1994. aastal said samas paigas kokku Iisraeli peaminister Shimon Peres ja Yasir Arafat, pannes aluse Palestiina-Iisraeli konflikti reguleerimisele.

Ei ole üllatav, et WEF omandas äärmiselt muljetavaldava ja kohati isegi halvamaigulise reputatsiooni paigana, kus otsustatakse kogu maailma saatust.

Sellisel ajaloolisel taustal tunduvad otsused sanktsioneeritud venelaste osas mitte lihtsalt regionaalpoliitilistena - see oleks vaid pool häda. Nad näitavad, et Davos on muutunud tähtsündmuste kujundajast peamiste globaalsete suundumuste järel jooksjaks.

Ülemaailmsete suundumuste juhi tavapärase rolli asemel tegutsesid Davosi korraldajad kõigi nähes Ameerika Ühendriike teenindava personalina, sattudes seeläbi sanktsioonide küsimuses üha teravamasse vastuollu suurema osaga maailmast.

Siis aga mõtlesid nad ümber – piisas ähvardusest, et "räbalateks rebitud majandusega Venemaa" ei saada üldse oma delegatsiooni foorumile. Mis oli Washingtoni jaoks küllaltki pettumust valmistav.

Järjekindlusetus hävitab maine väga kiiresti, eriti siis, kui tegemist on sellise tundliku valdkonnaga nagu ülemaailmne poliitiline areen. Pole ime, et üha enam riigijuhte keeldub foorumit külastamast. See, mille nimel sinna mindi, on kiiresti kadumas. 

2018.a. G-20 Buenos Aireses
© Sputnik / Михаил Климентьев

Niisugust olukorda enda huvides ära kasutada ei ole aga patt. Eelmise aasta Davosis mängis esimest viiulit väga esinduslik Hiina delegatsioon, mida juhtis president Xi Jinping.

Juba siis levisid arvamused, et WEF-i seisundi nõrgenemise korral võiksid Hiinlased proovida seda "erastada": kasutuskõlbulik - isegi kui mitte päris algse suutlikkusega tööriist - miks teda ikka päris ära põlata.

Võib-olla on nende kaalutlustega seotud ka Venemaa juhi otsustamisega viivitamine.

Põhimõtteliselt on võimalik stsenaarium, kus globaliseerumise ja Lääne-neokolonialismi kants muutub taas maailmakorra ümberkujundamise vahendiks, mis osutub nüüd juba Moskva, Pekingi ja teiste "rahurikkujate" töövahendiks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma - WTO menetleb üheksat hagi USA vastu
Terasekriis: Euroopa Liit päästab oma tööstust konkurentide eest
Tagid:
Venemaa, Hiina, globaliseerumisvastased, globalism, Davos, WEF

Peamised teemad