21:29 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Analüütika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
8620

Saksa kõmuajaleht Bild teatas, et USA suursaadik Richard Grenell saatis mitmele Saksa ettevõttele kirjad, ähvardades neid võimalike sanktsioonidega, kui nad peaksid Nord Stream 2 gaasijuhtme käivitamist toetama.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Hoiatuses märgitakse, et ""Turkish Stream" ja Nord Stream 2 gaasitrassid loovad olukorra, mil gaasitransiit läbi Ukraina kaotab oma tähtsuse ja riik lakkab julgeolekupoliitika valdkonnas väärtuslik olemast, tuues kaasa Venemaa sekkumiste riski suurenemise." 

Samuti meenutas suursaadik, et Ameerika Ühendriigid on Nord Streami 2 ehitamisele kindlalt vastu, sest "gaasijuhtmel on Euroopa jaoks tõsised geopoliitilised tagajärjed".

Suursaadiku esindaja teatas väljaandele, et kirja "tuleks võtta mitte ähvardusena, vaid USA poliitika selge väljendusena", kinnitades seeläbi infot kirja saatmise kohta. Bildi sõnul tajus Saksa tööstus seda avaliku surveavalduse katsena.

Antud uudist võib analüüsida kõige erinevamatest vaatenurkadest: paljastada Ameerika Ühendriikide silmakirjalikkust ja topeltstandardeid teiste riikide siseasjadesse sekkumise küsimuses; salvata Ukrainale "asendamatu gaasitransiidiriigi" staatuse omistamist; analüüsida, kui kauaks jätkub sakslastel kannatlikkust, talumaks USA poolt sellist alandavat kohtlemist ja veel paljusid muid aspekte. Kõik oleks igati õiglane ja põhjendatud.

Tahaksin sedapuhku juhtida tähelepanu veel ühele toimunu asjaolule: niisuguse kirja saatmine on ameeriklastele otsese nõrkuse järjekordseks ilminguks ja veel üks samm globaalse hegemooni staatusest taganemise teel.

Töös teiste riikidega kasutab USA oma eesmärkide saavutamiseks mitmesuguseid meetodeid - sõltuvalt sellest, milline mõjuavaldamise tase neil konkreetsete riikide võimudele on.

Kõik võimalused kasutatakse ära: kodanikuühiskonna liidrite "rahalist stimuleerimist" stipendiumide ja grantide kaudu, riigijuhtide äraostmist või šantažeerimist ning muude võimaluste puudumisel otsest relvastatud sekkumist sõjalise jõu kasutamise abil.

Paraku on nende meetodid viimastel aastatel selles valdkonnas üha enam ebaõnnestuma hakanud. USA on sunnitud "pehme jõu" vahenditelt aina sagedamini "toore jõu" meetoditele üle minema, kuid seegi ei aita neid kuigi tihti.

Riikide arv, kes maailma suurvõimu nõudmisi ignoreerides või nende täitmisest kõrvale hiilides oma suveräänsuse taset edukalt suurendavad, kasvab aeglaselt, kuid pidevalt.

Kuid selles süsteemis on ka väga erilisi juhtumeid. Jutt on maadest, mida seovad USAga mitte vasalli, vaid reaalse okupatsiooni suhted, kus Washington on harjunud andma käske, mis on mõeldud koheseks täitmiseks. Esimesed, kes selles vallas meelde tulevad, on mõistagi Saksamaa ja Jaapan.

Kui Tokyo ei üritagi sellest staatusest eriti välja rabeleda, on Berliin viimastel aastatel selles suunas aktiivselt töötanud.

Tegelikult on suurem osa viimastel aastatel Atlandi-ülestele suhetele pühendatud analüütikast hinnanud ja prognoosinud seda, kas Saksamaa suudab antud suunal edu saavutada.

Grenelli sõnum kinnitas, et sakslastel on, millega kiidelda. Kirja alltekst on ilmselge: "Meie, Ameerika Ühendriigid, ei suuda Saksamaa juhtkonnalt Nord Streami 2 keeldumist saavutada, nad ei kuula meid enam, tavalised meetodid ei tööta. Seetõttu oleme sunnitud ettevõtlusele survet avaldama.

Veelgi enam, selline vorm, nagu suursaadiku ametlik kiri, tõendab, et traditsioonilised ja vähem formaalsed vahendid, kus Saksa ettevõtjatega kuluaarides vesteldakse - mida kahtlemata samuti kasutati - on samuti ebaõnnestunud.

Seetõttu pöördusidki ameeriklased otseste ja rohmakate meetmete poole, mida seni kasutati vaid "lootusetute juhtumite", nagu Venemaa, Hiina, Iraan ja teised "sõnakuulmatud" puhul.

Oleks naiivne uskuda, et Euroopa ärisektor, mida ameeriklased nüüd avalikult hirmutada üritavad, ei mõista, mis allteksti ja kontekstiga tegemist on.

Selle tulemusena annab Ameerika suursaadiku ähvardus suure tõenäosusega tulemuse, mis on Riigidepartemangus loodetule täpselt vastupidine.

Tõepoolest, Saksa eliidil, sealhulgas ka ärisektoril, on esimest korda rohkem kui seitsme aastakümne jooksul reaalne võimalus oma riigi täielik suveräänsus taastada.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga ühtida.

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Terasekriis: Euroopa Liit päästab oma tööstust konkurentide eest
Lennujaamad, internet, raudtee: valdkonnad, kus Venemaa sakslasi üllatab
Härra Petraeuse avastused: pole mõtet peeglit süüdistada
Tagid:
ähvardus, Saksamaa, Venemaa, Riigidepartemang, USA, Saksamaa välisministeerium, Nord Stream 2

Peamised teemad