19:48 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
192 0 0

USA presidendi Donald Trumpi otsus Süürias ebaseaduslikult viibivate Ameerika vägede äratoomisest viis ammu küpseva konflikti presidendiadministratsiooni ja varjatud võimusüsteemi vahel aktiivsesse faasi.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Hetkel ei ole väga selge, kes tegelikult Ameerika Ühendriike juhib - kas tegelik president, Donald Trump või riikliku julgeoleku nõunik John Bolton, keda USA ajakirjandus - näiteks autoriteetne ajakiri NewsWeek, juba "president Boltoniks" kutsub. Põhjuseks on tema poliitiline mõjuvõim ja suutlikkus suruda läbi otsuseid, mis on Trumpi ametliku seisukohaga vastuolus.  

USA riigisekretär Mike Pompeo
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Skandaal, mis üldsusele Boltoni erilisest staatusest aimu andis, puhkes Hiina ettevõtte Huawei juhi tütre vahistamise ümber.

Boltoni enda hooletu (aga võib-olla ka tahtliku) ülestunnistusega möönis ta, et oli vahetult enne Trumpi ja Xi vaheliste läbirääkimiste algust Hiina vastu suunatud agressiivsest tegevusest, samuti vahistamise plaanist eelnevalt teadlik

Probleem seisnes asjaolus, et Donald Trumpil endal vastav info puudus - mis tähendab, et ta mitte ainult ei pidanud kaubanduskõnelusi ise infosulus olles, vaid ei olnud vastaspoolt alandava diplomaatilise intsidendi korraldamiseks mingit omapoolset heakskiitu andnud

Eurovolinik Ansip toetas USA rünnakut Huawei vastu >>

Selles kontekstis hakkas olukord omandama ilmselge sabotaaži tunnuseid. Ainult Trumpi diplomaatiliste jõupingutuste tahtliku saboteerimise eesmärgil võib sel viisil käituda keegi, kes presidendi alluvuses töötab, vastutades presidendi kõige informeeritum ja usaldusväärsema toetajana riigi julgeoleku eest.

USA riigipea on tuntud oma ägeda iseloomu poolest ning ta on oma administratsiooni kõrgemaid ametnikke skandaaliga oluliselt väiksemate süütegude eest vallandanud, kuid Boltoniga ei juhtunud midagi sarnast - see viib tahmatult mõttele, et tema "alluva-staatus" ei ole midagi muud kui pelk formaalsus.

Ameerika president ise on korduvalt öelnud, et tema peamine probleem ja kõige olulisem poliitiline vastane on nn süvariik – "deep state". Selle terminiga tähistatakse bürokraatiat ja rühma kõrgemaid ametnikke, kes juhivad riiki ja kujundavad selle poliitikat, sõltumata seejuures võimuloleva presidendi administratsioonist. 

Vladimir Putin ja Angela Merkel
© Sputnik / Владимир Астапкович

Boltoni haavatamatust vaadates tundub, et Trumpil ei õnnestunud selle "varivalitsuse" esindajaid isegi oma administratsioonist välja jätta, hoolimata tema ilmselgetest püüetest jätkata rohkem või vähem sõltumatut poliitikat.

Siin tuleb meelde president Putini jutustus sellest, kuidas Ameerika "valimissüsteem" tegelikult toimib: "Ma olen rääkinud ühe Ameerika Ühendriikide presidendiga, seejärel teise ja kolmandaga - presidendid tulevad ja lähevad, kuid poliitika ei muutu. Kas teate miks

Sest bürokraatia võim on väga tugev. Valiti uus riigipea, ta astub ametisse teatud ideedega, tema juurde tulevad mappidega inimesed, kes on hästi riietatud ja kannavad tumedaid ülikondi, nagu minagi, kuid mitte punase, vaid musta või tumesinist värvi lipsuga ja hakkavad talle selgitama, kuidas asjad tegelikult käivad – ning kõik muutub koheselt. 

See kandub edasi ühest administratsioonist teise. Midagi muuta on väga keeruline - ütlen seda ilma igasuguse irooniata. Mitte sellepärast, et nad ei tahaks, vaid sellepärast, et see on niivõrd raske. "

Eredaks näiteks Donald Trumpi soovi kohta midagi muuta, oli tema ootamatu otsus väed Süüriast välja tuua. Ameerika peavoolumeedia "informeeritud allikate" sõnul osutasid Pentagoni ja Riigidepartemangu kõrgemad ametnikud sellele varjamatut vastupanu. 

Tegu on sellesama "süvariigi esindajatega." Eriti märkimisväärne on asjaolu, et neil juba õnnetus Trumpi samasisuline otsuse Süüriast lahkumise kohta 2018. aasta aprillis tühistada

Nädal tagasi, kohe pärast vägede väljaviimise otsust, sõitis Bolton kiiresti läbirääkimistele Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga, esinedes seejärel avaldusega, et vägede kohest väljaviimist ei tule, mis šokeeris isegi ameerika kogenud ajakirjanikke, kes ilmselt ei oodanud sellist otsest vastuhakku presidendi otsusele ühe tema alluva poolt.

Bolton kõneles, nagu oleks tema see, kes Ameerika Ühendriike juhib

Mitu päeva vaakus olukord farsi ja komöödia piiril: kõik Ameerika sisesepoliitilise konflikti osapooled tegid vastuolulisi avaldusi, püüdes samal ajal näidelda, nagu oleks kõik korras, samal ajal kui ülejäänud maailm mõistis selgelt, et Washingtonis oli tekkinud kaksikvõim ning võitlus käib USA sõjaväe juhtimise pärast.

Lõpuks suutis Donald Trump siiski võidu saada – tehnika väljaviimine Süüriast näib olevat alanud.

Vähemalt on sellest teatanud mitmed mainekad USA väljaanded, nagu The Wall Street Journal ja NewsWeek, kes on hetkel Boltoni "sõjapartei Neoconide" ja Trumpi "isoleerituse toetajate" vahelise vastasseisu kõige olulisemateks meediakomponentideks. 

Teatades tehnika väljaviimise algusest, rõhutab NewsWeek, et see toimub Boltoni seisukohale vaatamata, Wall Street Journali materjal aga pöörab erilist tähelepanu nimetuks jääda soovinud Ameerika kõrgema sõjaväe tsitaadile, millest peeti vajalikuks ajakirjanikke ja Ameerika üldsust teavitada: "Plaanid ei ole muutunud. Meie ülemjuhatajaks ei ole mitte Bolton. " 

Igal juhul toetab suurem osa sõjaväge Donald Trumpi seisukohta ja allub temale, mitte "süvariigile".

Kas sellest piisab, et Trump oma presidendivolitusi täies mahus rakendada saaks, on omaette küsimus.

Türgi ja Venemaa asuvad koordineerima sõjategevust Süürias >>

Tundub, et kaksikvõimu probleemi ja ilmset sisepoliitilist lõhestatust ei saa rahumeelselt lahendada.

Konflikti poolte vahelised vastuolud on põhimõttelised ja raskesti ületatavad. Ülejäänud maailm saab sellest konfrontatsioonist kasu ainult: mida rohkem Ameerika selle olukorra tõttu nõrgeneb, seda lihtsam on hiljem läbirääkimisi pidada ja "paika panna" neid, kes võidavad sõja Washingtoni pärast.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga ühtida.

Samal teemal

Ekspert kommenteeris ÜRO seisukohta USA "lahkumise ohtlikkusest" Süüriast
Türgi palus USA-l Süürias asuvad Ameerika baasid endale üle anda
Iisrael: USA vägede Süüriast väljaviimist pole vaja üle dramatiseerida

Peamised teemad