21:57 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
23211

Ameerika ajakirjanduse lipulaeva New York Times'i kõrged allikad avastasid uskumatu asja – tuleb välja, et Põhja-Atlandi Liit on surmaohus ja tema häving on juba paaril korral rippunud juuksekarva otsas.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Washingtoni allikad teatasid New Yorgi väljaandele, et NATO tahab hävitada Donald Trump isiklikult, kes väidetavalt on mitu korda arutanud USA NATOst lahkumist võimalust ja protseduuri, mis tooks paratamatult kaasa alliansi likvideerimise, sest selle olemasolu on ilma USA relvajõudude ja rahastuseta võimatu ette kujutada.

Miks peaksid ameeriklased Eesti eest surema >>

"Vaevalt, et Venemaa president Vladimir Putin ihkaks midagi enam, kui NATO - Ameerika Ühendriikide, Euroopa ja Kanada sõjalise liidu nõrgenemist, mis on 70 aastat Nõukogude Liidu ja Venemaa agressiooni tagasi hoidnud. Eelmisel aastal tegi president Trump ettepaneku astuda NATO hävingut tähendav samm - Ameerika Ühendriikide väljaastumine," teatab New York Times, püüdes lugeja meeltes kohe tekitada vältimatut seost NATO lammutamise ja Venemaa huvide vahel.

On lihtne mõista loogikat, millega Ameerika ajakirjanikud loovad seose Trumpi tegevuse ja süüdistuste vahel, et Ameerika Ühendriikide president on Venemaa agent, sest nende arvates sai vaid Venemaa spioon tõsimeeli Ameerika Ühendriike tõugata NATO hävitamise suunas.

Veelgi enam, on väga tõenäoline, et selliste katsete olemasolu fakti iseenesest kasutatakse tulevikus kaudse tõendusmaterjalina Ameerika riigipea tagandamise menetluses riigireetmise eest, kui tal loomulikult ei õnnestu oma poliitilisi oponente hirmutada seisundini, milles nad oleksid nõus Trumpi tema presidendivolituste lõpuni taluma.

Eriprokurör Muelleri uurijatel ei ole ega saa otsest tõendusmaterjali USA presidendi töötamise kohta Kremli heaks või et ta oli värvatud Venemaa eriteenistuste poolt, kuid USA prokuröridel ja FBI uurijatel, samuti senaatoritel ja kongresmenidel võib olla Trumpi tagandamiseks piisavalt "kaudseid tõendeid" tema töötamisest Venemaa huvides.

Eriliselt pikantseks muudab olukorra asjaolu, et kindral Jim Mad Dog Mattise vabastamine kaitseministri ametikohalt võib olla vägagi seotud tema jõupingutustega kaitsta NATOt Ameerika presidendi tegevuse eest. Business Insideri versiooni kohaselt sai isegi Mattise vabatahtlikult tagasiastumisele sundimisest teatav avalik protest Põhja-Atlandi Liidu kaitseks.

Mida arvatakse Venemaal NATO tohutust eelarvest >>

Tuleb igati tunnustada Ameerika ajakirjanikke: nad on kogunud Trumpi kohta üsna muljetavaldava toimiku, kus on süstematiseerinud kõik tema negatiivsed avaldused NATO ja USA liitlaste kriitika. Näiteks tuletati talle meelde tema säutsu Twitteris:

"Pole kunagi kerge öelda, et suhtumine Ameerika Ühendriikidesse peab olema õiglane, kuid suhtumine Ameerika Ühendriikidesse Kaitse- ja Kaubandusküsimustes ei ole olnud õiglane (Trump rikub sageli grammatikareegleid ja kirjutab mõnikord sõnad veenvuse suurendamiseks suure algustähega – aut. märkus). Me maksame teiste riikide kaitsekulutustest SUURE osa, sadu miljardeid dollareid selleks, et omada eesõigust kaotada sadu miljardeid dollareid kaubanduses nende samade riikidega."

© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government

Tõenäoliselt on tavamõtlemisega tavalise Ameerika inimese vaatevinglist sündmuste loogika üsna veenev. Tuleb välja, et tegemist ongi NATO lammutamise salakavala plaaniga. Selle esimeses etapis teeb Trump 2018. aastal psühholoogilist ja informatiivset ettevalmistust, süüdistades NATOt ebatõhususes, "USA paljaksröövimises" ja selles, et alliansi struktuur võimaldab teistel riikidel tagada enda julgeolek Venemaa eest Ameerika maksumaksjate arvelt.

Teises etapis otsib Ameerika riigipea sobivat hetke USA NATOst väljaviimiseks Ameerika rahaliste vahendite kokkuhoiu ettekäändel, karistades neid, kes ei soovi ameeriklastele turvalisuse eest maksta. Viimases etapis variseb NATO kaardimajana kokku ja tõenäoliselt võtavad Venemaa või Hiina (või Venemaa koos Hiinaga) maailma üle. See on kindlasti väga hea visioon spiooniromaani või Hollywoodi geopoliitilise trilleri jaoks, kuid Trumpi administratsiooni või tema enda motivatsiooniga ei ole see kuidagi seotud.

Seda on raske uskuda, kuid kõige tõenäolisem selgitus Ameerika presidendi seisukohale NATO suhtes on tema kindlakäeline eeskujulik ärimehepragmatism, mis mõnikord võib olla pisut äärmuslik.

Piisab, kui vaadata, kuidas Trump käitus teiste, samuti väga oluliste rahvusvaheliste lepingute ja struktuuridega, mille kallal tema eelkäijad palehigis töötanud olid. Trump lahkus Pariisi kliimamuutuste lepingust, kui ta mõistis, et see, keskkonnakaitse ettekäändel teiste riikide majandusliku arengu mahasurumise vahend sisaldab siiski teatavaid (ehkki peaaegu sümboolseid) ohvreid ka Ameerika Ühendriikide.

Ta tõi Ühendriigid skandaaliga välja Vaikse ookeani kaubanduspartnerluse leppest (TPP), mis avas Ameerika ettevõtetele Aasia turgudel tohutuid võimalusi, kuid nõudis jällegi ka Ameerika Ühendriikidelt, olgugi tühiseid, järeleandmisi. TPPst lahkumine tähendab Ameerika majandusele ilmajäämist kümnetest (kui mitte sadadest) miljarditest dollaritest ning Ameerika diplomaatide ja lobistide aastatepikkuste jõupingutuste luhtumist, kuid see Trumpi ei peatanud.

Majanduslik põrgu: Trump jättis sajad tuhanded ameeriklased toiduta >>

Ameerika riigipea läbirääkimiste positsioon on taandatav alljärgnevale põhimõttele, mida ta on rakendanud New Yorgi kinnisvara valdkonnas töötamisest saadik - Trump peab saama tehingust kogu (absoluutselt kogu) võimaliku kasu, vastasel juhul seda ei toimu, hoolimata Trumpi enda võimalikest kaotustest. Selline kauboi-lähenemine ei pruugi äris mõnikord töötada, kuid seal saab alati läbirääkimistelt lahkuda, lootuses lõpuks nõrk partner investor või klient leida, keda saab oma tahtele täielikult allutada.

Geopoliitikas selline lähenemine aga ei toimi - planeet on liiga väike ning maailma ja isegi piirkondlike poliitikute seas on väga vähe pehmeloomulisi lollikesi. See aga ei takista Trumpi suhtlemast isegi NATO-ga samalt positsioonilt: Euroopa peab maksma USAle andamit kahe protsendi näol SKTst (st sadu miljardeid eurosid) - ja millegi muuga ei saa Trump nõustuda, eriti nüüd, kui see eesmärk on mitu korda avalikult välja öeldud.

On väga tõenäoline, et selline kompromissitu viib selline, ja kui asju nende õigete nimedega nimetada, "küüned enda poole" suhtumine lõpuks tõepoolest NATO kokkuvarisemiseni, sest Saksamaa ja Prantsusmaa töötavad "Euroopa armee" loomise nimel ja Ameerika Ühendriikide president võib tõepoolest arvata, et parim viis probleemi lahendamiseks on valjult ust paugutada.

Ja see on väga hea uudis. Praktika näitab, et tänast Lääne poliitikute põlvkonda on parem mitte segada, siis viivad nad ise järk-järgult nii Euroopa Liidu (seda on näha Brexiti näitest), kui ka NATO NSV Liidu omaga väga sarnanevasse seisundisse, edasi läheb protsess juba iseenesest ja Lääne bloki lagunemist ei takista enam miski.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Trump lubas kongressile reforme, NATO toetamist ja IS-i hävitamist
Peskov: Trump võib luua usaldust Moskvaga NATO tagasitõmbamisega
Pence: Trump ei tagane kohustustest NATO-s
Politico: Trump ähvardas USA NATO-st välja viia
Täitmatu ultimaatum: Trump lammutab NATO-t

Peamised teemad