17:55 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Analüütika
lühendatud link
14820

Paljud kremloloogid juhivad juba ammugi tähelepanu terminile "russofoobia": nende versiooni kohaselt on Moskva selle väljendi nimme käibele lasknud, et elanikkonna paranoiat toetada.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Viimastel aastatel on lääne kremloloogide ja "nendega samal meelel" vene liberaalide üks lemmikteemasid mantra selle kohta, et Venemaal sisendatakse endile mitte millegagi põhjendatud mõtteid lääne kavatsusest Vene riik lammutada. Et seta tehakse rahva mobiliseerimise nimel, piiramisrõngas linnuse kuvandi loomiseks.

Sõprade ja süüdimatute seas: Venemaa tegevusest nõukogude-järgses ruumis >>

Et seesama propaganda tekitab venelastes "paranoilisi" kahtlustusi ja müüte sellest, et lääs on vaenlane. "Tegelikult aga ei ähvarda meid miski" - seda mõtet arendavad vene liberaalid igasugustes jutusaadetes.

Paljud kremloloogid juhivad juba ammugi tähelepanu terminile "russofoobia": nende versiooni kohaselt on Moskva selle väljendi nimme käibele lasknud, et elanikkonna paranoiat toetada. Nii on nüüdki Soome ajakirjas Suomen Kuvalehti avaldatud järjekordne sulesünnitis samal teemal: "termin "russofoobia" on saanud Venemaa välispoliitiliste mängude oluliseks osaks."

Illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Kõige üllatavam on, et sagedasti väidavad ühed ja samad kremloloogid kõigepealt, et Kreml krutib kunstlikult mõistet "russofoobia" ja samas nimetavad nad Venemaad avalikult "vaenulikuks riigiks".

Kas siis miski siiski ohustabki Venemaad või on tegemist väljamõeldisega? Väha avameelselt lausus neil päevil selle kohta veel üks kremloloog – Janusz Bugajski. Washingtoni mõjuka päevalehes The Hill veergudel avaldas ta artikli kõneka pealkirjaga "Juhtides Venemaa kokkuvarisemist".

Seal ei kutsu ta mitte lihtsalt läänt üles valmistuma tema vaatenurgast võimalikuks Vene riigi kokkuvarisemiseks. Ta soovitab tungivalt sellele kokkuvarisemisele kaasa aidata ja seda kõikvõimalike vahenditega lähemale tuua.

Bugajski soovitab USA-l igati kaasa aidata "Venemaa kõikvõimalike piirkondade ja eahvusrümnade enesemääramisele. Washington peab edendama piirkondlikku ja rahvuslikku enesemääramist Venemaa Föderatsiooni sees. Kokkuvarisemine peab olema loogiliselt põhjendatud," avameelitseb asjatundja. Ja pajatab südamerahuga, milline Venemaa piirkond peab saavutama iseseisvuse ning milline tasuks liita Soome, Ukraina, Hiina või Jaapaniga.

Lavrov teatas russofoobsete tendentside tugevnemisest maailmas >>

Kõike seda võiks pidada hullumeelse üksiklase jampsiks, mis mingil kombel on sattunud soliidsusele pretendeeriva Washingtoni väljaande veergudele. Kuid tuleb teada, kes see Janusz Bugajski säärane on. Tema on aga USA Euroopa-poliitika analüüsikeskuse (Center for European Policy Analysis ehk CEPA) juhtiv analüütik. Seda keskust rahastatakse usinasti Ameerika Ühendriikide sõjatööstusettevõtete ja USA valitsusstruktuuride, eeskätt Riigidepardemangu, Pentagoni ja USA missiooni poolt NATO-s.

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров во время IV Восточного экономического форума во Владивостоке
© Sputnik / Владимир Астапкович

Seega kõiki neid üleskutsed Kongressile (ajalehte The Hill antakse välja esmajoones kongresmenidele) aidata aktiivsellt kaasa Vene riigi kokkuvarisemisele rahastatakse tegelikult USA valitsuse poolt. Siin aga on peaasi mitte unustada mantrat, et "meid ei ohusta miski," eks ole?

Tegelikult väljendab Bugajski lihtsalt seda, mida ammuilma üritatakse praktikas teoks teha. Nii näiteks kuulutati Ukrainas välja otsus "vabastada Idel-Uurali vabariikide rahvad", keda väidetavalt olevat sajandeid Venemaa poolt rõhutud.

Algatus kulub mingite arusaamatu päritoluga marginaalsete isikute paarikesele ja on sedavõrd naeruväärne, et mitte ükski soliidne lääne väljaanne sellele erilist tähelepanu ei osuta. Kuid oma spinne paiskavad nad üksnes USA valitsuse ülemaailmsete meediakanalite agentuuri võrgustiku abil, mida läinud aastani tunti lühendi all BBG. Toonitame: agentuuri poolt, midarahastatakse eranditult USA riigieelarvest.

Nende ähvarduste üle võiks ju naerda, kuid mitte asjata ei viita seesama Bugajski Nõukogude Liidu kokkuvarisemise kogemusele. Saatsid ju toona seda kokkuvarisenmist, kui veel mäletate, samuti kõigil tasanditel avaldused, et "meid ei ohusta enam mitte keegi."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Poola endine peaminister: russofoobia on muutunud riiklikuks doktriiniks
Russofoobia kaart NATO kaardipakis
Peskov: Baltikumis esineb hüsteeriline russofoobia
Kisseljov: sõnavabadust Euroopa Liidus piirab russofoobia
Kas Eestis on kasulik olla russofoob?
Tagid:
poliitika, russofoobia, Venemaa

Peamised teemad