12:54 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
18710

Miljardär Bill Gates kutsus Valget Maja üles tuumaenergia arendamisele keskenduma – see olevat parim vahend kaitseks globaalse soojenemise vastu. Microsofti asutaja on kindel, et tänu "teadlastele, ettevõtjatele ja investeerimiskapitalile" saavad Ameerika Ühendriigid selles valdkonnas liidriks.

TALLINN, 21. jaanuar – Sputnik. Sellest, miks ta eksib ja kuidas ameeriklased Rosatomi abil oma tuumatööstuse tapsid – räägib meile RIA Novosti.

Otsisid kõige odavamat 

Vana-aasta õhtul avaldas miljardärist filantroop Bill Gates oma veebilehel avaliku kirja talle muretvalmistavatest probleemidest. Üks neist on globaalne soojenemine. Tema arvates suudab selle väljakutsega toime tulla tuumaenergeetika.

"Tuumatehnoloogia on kliimamuutustega võitlemiseks ideaalne, sest tegu on ainsa skaleeritava energiaallikaga, mis on kättesaadav 24 tundi ööpäevas ja ega tekita kasvuhoonegaase," selgitab Microsofti asutaja. "Kaasaegsete reaktorite probleemid, sealhulgas õnnetuste oht, on lahendatavad innovatsiooni abil."

Miljardär usub, et just Ameerika Ühendriigid saavutavad selles valdkonnas silmapaistvaid saavutusi "tänu oma teadlastele, ettevõtjatele ja maailmatasemel investeerimiskapitalile."

Paraku Gates eksib: viimase kahekümne aasta jooksul on Ameerika aatomitööstus täiesti mandunud. Selles mängisid peamist rolli kasumijaht ning Rosatom.

Kõik algas 1980ndate lõpus. NSV Liitu peeti uraani tsentrifuugide abil rikastamise vallas õigustatult maailma liidriks. Ameerika Ühendriikides kasutati tuumakütuse tootmiseks ebatõhusat ja kallist gaasidifusiooni tehnoloogiat. Piisab, kui öelda, et see nõuab ainuüksi elektrit 50 korda rohkem kui tsentrifuugide kasutamine. 

Учебная установка ядерных центрифуг
© Sputnik / Андрей Соломонов
Tsentrifuugide õppeseade Siberi Elektrokeemilises kombinaadis

Seetõttu hakkasid ameeriklased kohe pärast külma sõja lõppu oma tuumaelektrijaamadele Venemaalt rikastatud uraani ostma, mis oli umbes 12 korda odavam. Nõukogude Tehsnabeksporti tarned algasid 1987. aastal, mahud kasvasid pidevalt. 

Nõukogude väherikastatud uraani ülejäägid lõppesid kiiresti, kuid tänu tuumarelvade arsenali vähendamisele tekkis Venemaal 500 tonni tuumarelvadest üle jäänud kõrgrikastatud uraani. 

Mõlema riigi spetsialistidel sündis mõte uraani 30 korda "lahjendada" ja Ameerika tuumaelektrijaamade kütuseks muuta.

1994. aastal sõlmisid nad lepingu, mille kohaselt osutas Venemaa Ameerika Ühendriikidele teenust 500 tonni relvakvaliteedi taseme uraani lahjendamiseks elektrijaamadele sobivaks kütuseks -tehnoloogia töötasid välja Uurali Elektrokeemilise kombinaadi spetsialistid. Ameeriklaste USEC kohustus tuumkütuse siseturul maha müüma, tasudes seejärel Tehsnabekspordile.

© AP Photo / Dmitry Lovetsky
Tuumakütuse konteinerid Peterburi saadamas ärasaatmist ootamas.

1995. aasta mais läksid Peterburi sadamast teele HEU-LEU ("kõrgrikastatud uraan - madalrikastatud uraaniks") tehingu esimesed 24 tonni energeetilist uraani, mida nimetati ka "Megatonnid Megavattideks".

Võitja võtab kõik

2013. aasta novembris saadeti välja relvavarudest toodetud viimased 60 tonni tuumakütust. Selleks ajaks on Tehsnabexport (mis kuulub nüüdseks Rosatomi struktuuri) ja USEC juba alla kirjutanud uue pikaajalise uraani rikastamise lepingu USA tuumaelektrijaamade tarvis.

Loodusliku uraani tarnimine USA-st Venemaale on endiselt keelatud, mistõttu mõtlesid ameeriklased ise välja alternatiivse skeemi. Rosatom omandas Washingtoni (Hillary Clintoni – Toim.) aktiivse abiga Kanada ettevõtte Uranium One, mis tegelebki tuumamaterjalide ekspordiga, sest loodusliku uraani eksport USAst Kanadasse on lubatud. 

Rosatomi esimese ujuva tuumajaama ehitus
© Sputnik / Алексей Даничев

Me rõhutame: selle firma näol ei ole üldse tegu "riiuliettevõttega." Uranium One omab mitut uraanikaevandust Ameerika Ühendriikides, samuti Austraalias, Kanadas, Kasahstanis, Lõuna-Aafrikas, ja Tansaanias. Seega sai Rosatom mitte ainult võimaluse täita ameeriklastega sõlmitud lepingut, vaid omandas lisaks oma vajadustele vastava võimsa toorainebaasi.

Venemaa aatomitööstuse jaoks osutus uraani tarnimine Ameerika Ühendriikidele HEU-LEU lepingu alusel 1990. aastate majandusliku kaose ajal päästerõngaks. Selle tulemusena säilitas ja suurendas Venemaa uraani rikastamise võimsused, suurendas tööstusharu kaadripotentsiaali, rahastas uusi tehnilisi lahendusi nii rahumeelse kui ka sõjalise aatomiteatuse valdkonnas.

Kuid Ameerika Ühendriikide kui riigi jaoks ei ole kakskümmend aastat kestnud koostöö Venemaaga tuumaenergiasektoris nii roosiline. Ühelt poolt teenisid USA energiaettevõtted lepinguga kümneid miljardeid dollareid, ostes Venemaalt odavat tuumakütust.

Teisest küljest, kuna Techsnabexport täitis lõviosa Ameerika tuumaelektrijaamade uraani rikastamise vajadustest, kaotasid ameeriklased selles valdkonnas peaaegu täielikult oma pädevuse.

Tõendiks selle kohta on firma Centrus (endine USEC) suutmatus ehitada esimest Ameerika tehast uraani rikastamiseks tsentrifuugide abil. 2016. aasta veebruaris teatasid nad ametlikult projekti lõpetamisest. 

Vene teadlased avastasid, millised mikroobid suudavad radioaktiivsed jäätmed kahjutuks teha, illustreeriv foto
© Sputnik / Виктор Толочко

Hetkel rikastatakse põhiosa Ameerika Ühendriikide uraanist endiselt gaasidifusioonitehnoloogiat kasutavas Piketoni tehases Ohios. 

Rahvusvaheline Aatomienergia agentuuri andmetel on Ameerika Ühendriigid rikastamisvõimsuste poolest maailmas viiendal kohal, jäädes kaks korda alla nii Prantsusmaale kui Hiinale ning kolm korda Urenco konsortsiumile. Venemaa hoiab maailmas juhtpositsiooni, edestades Urencot peaaegu kaks korda ja Ameerika Ühendriike - kuus korda.

Lisaks sõltuvad ameeriklased täielikult loodusliku uraani impordist: USA Energeetikainfo ameti andmetel suudavad nende oma leiukohad rahuldada vaid 11% aatomitööstuse ja energeetika praegustest toorainevajadustest. Nii jäävad Bill Gatesi ideed ülemaailmsest juhtpositsioonist tuumaenergia vallas ka edaspidi vaid unistusteks.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Venemaa ja Soome presidendid kohtuvad Sotšis
Venemaa ja Ungari teevad teoks 10-miljardilise tuumaprojekti
Tagid:
uraanirikastustehas, vaesustatud uraan, uraaniäri, Venemaa Teaduste Akadeemia aatomienergia ohutu arengu instituut, aatomielektrijaam, tuumajaam

Peamised teemad