23:57 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
135 0 0

Ukraina presidendikandidaat, üks valimisvõitluse liidritest, koomik Vladimir Zelenski teenib raha Venemaal - sellest teatasid uurimise läbi viinud Ukraina ajakirjanikud.

TALLINN, 22. jaanuar - Sputnik. Ühest küljest on Zelenski tegevus seaduslik, teisalt on ta varem väitnud, et ta lõpetas oma ärid "agressorist riigis". Varem sattus sarnaste rünnakute alla riigi praegune president Petro Porošenko, vahendab RIA Novosti.

Vaatajale vastu vahtimist anda

Mõni aeg tagasi kaebas Zelenski avalikult, et tema sissetulek langes "pärast majandustegevuse lõpetamist Venemaal". Sellegipoolest kinnitas stuudio "Kvartal 95" jurist Ivan Bakanov, et Zelenskiga seotud ettevõttele "Green Films" laekub "agressiivsest riigist" raha.

Ukraina meedia andmeil sai ettevõte aastatel 2014 kuni 2017 Venemaalt 13 miljonit dollarit. "Kahjuks sõlmiti need lepingud aastani 2021-2023. [Nad] puudutavad autoritasusid 2010-2014 vändatud filmide eest," selgitas Bakanov.

Ta avaldas kahetsust selle üle, et ülalmainitud sissetulekuallikat ei saa kuidagi sulgeda. "Ettevõtte kavatseti likvideerida, kuid Vladimiri ja "Kvartali" vastu algatati Vene Föderatsioonis kriminaalmenetlus ning sinna ei ole võimalik minna," lisas Bakanov õigustuseks. Zelenski teatas, et ta lahkub "Green Films"i" osanike ringist.

Seejärel teatas Ukraina ajakirjandus, et 2017. aastal sai "Green Films" Venemaa Kultuuriministeeriumilt umbes pool miljonit dollarit toetust. Vahendid eraldati filmile "Allapoole". 

Ukraina endine välisminister süüdistas Porošenkot suhete teravdamises Venemaaga >>

Selles pole midagi ebaseaduslikku. Aga valimiskampaanias toetab koomik täielikult Kiievi ametlikku liini. Ühes intervjuus rääkis Zelenski, kuidas ta läks alla saali, et "anda vastu vahtimist pealtvaatajale", kes võttis välja Venemaa lipu ja ütles Ukraina kohta "midagi vastikut".

Ilmselt tunnistas Zelenski ennetavalt tegutsedes üles, et kohtus eelmise aasta lõpul presidendiadministratsiooni algatusel Porošenkoga. "Mina vähemalt üritan, teie aga naljatate," väljendas Porošenko Zelenski naljasoone üle pahameelt. Humorist rääkis vestlusest presidendiga ise, järgmist skandaali ära ootamata.

Zelenski ehitab valimiskampaaniat oma sarja "Rahva teener" kangelase kuvandile - lihtsale õpetajale Vassili Goloborodkole, kellest sai president.

Goloborodko ei tee põhimõtteliselt ametnikega kompromisse, ei osale korruptsiooniskeemides. Zelenskit sümboliseeriv persoon väljendas osa valimisprogrammist teleekraanil kirglikus ja ebatsensuurses monoloogis.

"Kahest ped*****-st (inimesest, kel on madalad moraalsed põhimõtted – umbes, Toim.) valime vähemvastiku ja niimoodi 25 aastat järjest! Me valime uuesti pe *****! Kui mind sinna saadetaks, kasvõi üheks nädalaks, võtaksin ma neilt rais**** limusiinid ja eskordid, kur**** erisoodustused ja suvilad, et õpetajad elaksid nagu presidendid, aga kur*** presidendid nagu õpetajad! " - lubab Goloborodko. (Filmist "Rahva teener", "Zelenski sõimab valitsust" – Toim.) 

Zelenski toetab osavalt illusiooni, et presidenti mängiv näitleja pole samuti "selline", nagu tavapoliitikud.

Üldiselt on "ebatäpsused" presidendikandidaatide varade ja sissetulekute osas Ukraina puhul tavalised. Korruptsiooni ennetamise riiklik büroo osutas mitmes deklaratsioonis esinevatele tõsistele vigadele.

"Ukraina presidendikandidaatide Igor Ševtšenko, Sergei Kaplini, Valentina Nalivatšenko, Vitali Skotsiku ja Andrei Sadovoi deklaratsiooni täpsustav erikontroll viidi läbi ameti käsutuses oleva teabe ja kümne andmebaasi alusel," teatas büroo.

Mingeid praktilised tagajärgi leitu avalikustamisele ei järgnenud. Seaduse järgi tuleks ebatäpsused ja vead parandada, kuid seda ei peeta kandidaadi registreerimisest keeldumise piisavaks põhjuseks. See ei põhjustanud ka erilist meediakära, sest tegu oli valimisvõitluse liidritega.

Vastavalt Avalik-poliitiliste uuringute ja kommunikatsioonistrateegiate agentuuri andmeile on 15,5 protsenti riigi kodanikest valmis hääletama Batkivštšina juhi Julia Timošenko poolt. Zelenskile annaks hääle 11,9 protsenti, assotsiatsiooni "Opositsiooniplatvorm – Elu eest" kaasesimees Juri Boikole - 9,5 protsenti. Porošenkot toetab vaid 8,2 protsenti vastanutest.

Välisminister Sven Mikser kohtus Ukraina president Petro Porošenkoga
© Фото : Estonian Foreign Ministry

Juhid ei kiirusta end keskvalimiskomisjonis registreerima, sest ametlikel kandidaatidel on kohustus maksta reklaami eest spetsiaalselt kontolt, samuti komisjonile aru anda. Igaüks, kes korraldab kampaaniat "partisanina", neid nõudmisi täitma ei pea.

Porošenko Panama paberid

Praegusel presidendil tuli samuti üle elada mitmeid varadega seotud skandaale. Näiteks avaldas rühm ajakirjanikke 2016. aasta aprillis nn. Panama dokumendid.

Nendest selgus, et Porošenko asutas talle kuuluva ettevõtte ümberkujundamiseks kolm offshore-firmat. Riigipead kritiseeriti ka Rošeni Lipetski tehase üle.

2018. aasta lõpus esitatud andmete põhjal kasvas Porošenko sissetulek aastaga 12 korda. Vara müügist ja dividendidest teenis ta 197 miljonit grivnat (6,2 miljonit eurot).

Lõviosa tulust saadi investeerimisfondist "Prime Assets Capital", kuhu kuulub Rošen, "5. Kanal", põllumajandusettevõtted ja pank. Lisaks müüs riigipea Ukraina endisele asepeaministrile Sergei Tigipkole Kiievis asuva "Leninskaya Kuznja" tehase.

Lisaks, nagu räägitakse, teenib Porošenko isegi oma isiklikult PR-kampaanialt. Ukraina ajakirjaniku Aleksandr Dubinski sõnul president tegelikult ostab hääli. 

Seda tehakse küsitluste varjus, valimisstaabile on antud ülesanne "katta ühest kuni poolteise miljoni valijani. "Porošenko laekurid hindavad "iga hääle maksumuseks" hinnanguliselt kümme tuhat grivnat (314 eurot - Toim).

Altkäemaksu summa ületab kümmet miljardit grivnat, millest vaid tagasihoidlik miljard jõuab majandusse, st kodanikeni," selgitab Dubinski küsimuse rahalist poolt.

Putin andis Porošenko režiimi religioossele eksperimendile hinnangu
© Sputnik / Алексей Никольский

Ta on kindel, et selle maksavad kinni teised oligarhid. "Oma valimiskulusid ei maksa Porošenko ise, vaid tema kaasosalised, kes on sunnitud Pjotrit valimistel rahastama, sest nad teenisid oma miljardid presidendi toel. Umbes miljardi varastavad Porošenko ja tema kaaskond lisaks endale, mida võiks nimetada oligarhidelt saadavaks cash-backiks.

Siin pole midagi kuritegelikku, lihtsalt poliitika

"Venemaal äri tegemises ei ole midagi kriminaalset, samuti mitte praeguse presidendiga kohtumises. Zelenski lihtsalt positsioneerib ennast sellisena, kes ta tegelikult ei ole," arvab Kiievi sotsiaalse kommunikatsiooniagentuuri direktor Sergei Belaško.

Tähelepanu keskmes olles, kui ajakirjanikud hakkavad näitama reaalset inimest, mitte filmikangelast, puruneb see pilt nagu seebimull. Zelenski näitab end Ukraina patrioodina, teeb Vene-vastaseid, mõnikord solvavaid avaldusi, kuid see ei takista teda Venemaal raha teenimast."

Zelenski juristi väited, et "agressiivse riigi" rahavoogu "ei saa peatada," peab RIA Novosti allikas "naeruväärseks". Täna on Zelenski avalik seisukoht ligikaudu selline: "Need vastikud venelased sunnivad meid võtma oma määrdunud raha, kuid niipea, kui lepingud lõppevad, muutume me ideaalseks patriootideks."

Neid "skelette" võinuks kapist juba varem eemaldada. Lõppude lõpuks tegi ta otsuse poliitikasse minna juba pikka aega tagasi - seriaal "Inimeste teenija" ei ilmunud sugugi juhuslikult. Kuid Zelenski ei pidanud selle eest hoolitsemist vajalikuks.

Võibolla on seepärast, et ta põlgab oma publikut, uskudes, et tema vaatajatel ja valijatel on lühike mälu. Ta räägib laval suurest ja puhtast armastusest Ukraina vastu - kuid võrdleb järgmisel hetkel oma riiki hooraga. Siin ei ole tegu mitte vastuolu, vaid küüniliste arvestustega.

Zelenski töötab publiku laiendamise nimel. Tema ülesanne on meeldida võimalikult suurele hääleõiguslike inimeste hulgale: nii Ukraina patriootidele, praeguse režiimi vastastele ja ka absoluutselt apoliitilistele kodanikele. Ta on andekas näitleja, kuid veelgi andekam ärimees," ütleb Belaško.

Politoloogi arvates on ka kahtlused, et Porošenko teenib omaenda valimiskampaania pealt, üsnagi põhjendatud.

"Porošenko ei ole ärimees, ta on klassikaline oligarh. Tema jaoks oli poliitikasse minek püüdeks kasumit maksimeerida, kusjuures igati õnnestunud. Ta on üldiselt edukas nii presidendi, ärimehe kui ka oligarhina.

Mõnele ei pruugi meeldida kurss, millel Ukraina liigub, kuid Porošenko tegi kõik selleks, et tagada sellele kursile maksimaalne toetus nii riigisisesel kui ka rahvusvahelisel tasemel.

Praeguse poliitilise režiimi paradigmas on tema valikud oma ametikohal küllaltki piiratud: kõigi olemasolevate ressursside endale allutamine ning nende põhjal tõhusate ärilis-poliitiliste ühenduste loomine," märgib ekspert. 

Агитационный плакат кандидата в президенты Украины Юлии Тимошенко на одной из улиц Львова. Выборы президента пройдут на Украине 31 марта.
© Sputnik / Стрингер
Liidrikohal asuv presidendikandidaat Julia Timošenko

Ainus kandidaat, kes ei ole veel tõsisemasse varade skandaali sattunud, on Timošenko. "Erinevalt Porošenkost ja Zelenskist, ei suutnud tema puhul keegi midagi dokumenteeritut ja olulist esitada.

Jah, Briti eksperdid hindasid tema varade suuruseks kuus miljardit dollarit, kuid arvamusi ei saa "toimikusse köita." Timošenko hakkas "otsi vette peitma" küllaltki ammu ja üsna edukalt, "võtab Belaško öeldu kokku.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Venemaad jagatakse Soome, Ukraina ja Hiina vahel
Muinasjutt lõhkisest künast: kuidas Kiiev Gazpromi karistada tahtis
Tagid:
Pjotr Porošenko, presidendivalimised, presidendikandidaat, presidendiralli, president, valimised, Kiiev, Ukraina

Peamised teemad