20:07 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
34526

Moskva võib kasutada juba olemasolevaid õiguslikke mehhanisme, et esitada Eestile arve iga teise maailmasõja ajal natside käsilaste poolt tapetu eest – ajalehe Komsomolskaja Pravda ümarlaua eksperdid soovitavad teema Euroopas arutlusele võtta.

TALLINN, 24. jaanuar - Sputnik, Maria Šeludjakova. Natside käsilased Eestis osalesid natside karistusoperatsioonides, kuid Balti riikides ei arvata, et nad endise NSV Liidu territooriumil toime pandud natsi-Saksamaa kuritegudes süüdi oleksid. Enamik Läti leegionäre ei kandnud selle eest mingit karistust. 

Lisaks tegeleb Eesti nn. "Nõukogude okupatsioonist" tuleneva kahju arvutamisega. Tallinnas hinnatakse Moskvale esitatava nõude kogusummaks 49 miljardi dollarit. Summa on ennekuulmatu - võrdluseks maksis Hitleri Saksamaa NSV Liidule hüvitistena ja reparatsioonidena "vaid" 15,5 miljardit dollarit.

Venemaa võib omakorda nõuda, et Eesti maksaks oma "rahvuslike kangelaste" kuritegude eest Teise maailmasõja ajal. Eksperdid arutasid ajalehe Komsomolskaja Pravda Moskva pressikeskuses võimalikke viise, kuidas Balti riike selle eest vastutusele võtta.

Kas Eesti on Venemaa vaenlane?

Balti riigid positsioneerivad end jätkuvalt Hitleri Saksamaa liitlasriikidena. Ajaloolane Aleksandr Djukov tõi sellise "ohtliku positsioneerimise" kohta ka näite. 

© Фото : Михаил Фролов
Ajaloolane Aleksandr Djukov.

"Eesti presidendi veebisaidil kuulub Eesti riigijuhtide nimekirja Jüri Uluots. See poliitik on tuntud 1944. aastal Eesti noori SS-leegionisse astuma õhutamisega. Uluotsa kuulumine nimekirja näitab, et Eesti on selle mehega seotud mineviku üle uhke," ütles ta.

Djukovi sõnul jätkab Balti riikide juhtkond avalikku natside heroiseerimise poliitikat - nende riikide endiseid leegionäre ei ole vastutusele võetud, vaid nad saavad hoopis sotsiaaltoetusi. Alates 1994. aastast Riias peetavad iga-aastased Waffen-SS rongkäigud näitavad nähtuse järjepidevusele ka Lätis. 

Väide, et need inimesed võitlesid "Nõukogude okupatsiooni" vastu, ei kannata kriitikat - võitlusel "okupatsiooni" vastu ei peaks olema mingit seost juutide massilise tapmisega karistusoperatsioonide ajal.

"Eesti, Läti ja Leedu on ise endale augu kaevanud. Kehtiv rahvusvaheline õigus jätab Venemaale suure võimaluste ringi," rõhutas ajaloolane.

Tehtu eest vastutamine

Eesti poliitikute avaldused rahvusliku identiteedi osas ja püüded näidata maailmasõja ajal toimunut "valge ja puhtana", kujutavad endast "ajaloo kohalikku versiooni", sest selliseid signaale ei edastata Lääne-Euroopa suunal, selgitas riigiduuma saadik Aleksander Hinštein. 

© Фото : Михаил Фролов
Riigiduuma saadik Aleksandr Hinštein

Ta märkis vajadust viia arutelu üle rahvusvahelistele platvormidele.

Rahvusvahelised organisatsioonid ei taha neonatsismiga võidelda >>

"Ohvrite ja kannatanute sugulastel peaks olema võimalus nõuetega Eesti vastu pöörduda. Kohut tuleb pidada mitte ainult Balti riikides, vaid ka Euroopas. Sellise mehhanismi puhul on eurooplased sunnitud kompromisse otsima," ütles Venemaa poliitik.

Saksamaa maksab natsismiohvritele riigieelarvest hüvitisi. Nende saamiseks piisab tõestusest, et isik asus sõja ajal natside poolt okupeeritud territooriumil või oli sunnitud oma alalisest elukohast evakueeruma. Jutt on umbes nelja tuhande euro suurusest summast.

Hinštein esitas küsimuse: "Miks mitte sama praktikat ka Balti riikides kasutada?" Lõppude lõpuks võitles NSV Liit mitte ainult Saksa fašistlike sissetungijate, vaid ka riigi kodanike hulgast pärit reeturite vastu.

© Фото : Михаил Фролов
Ajalehe Komsomolskaja Pravda ümarlaud.

"Venemaal on õigus esitada hagisid mitte ainult massimõrvades osalenud inimeste, vaid ka natsismi ülistamist toetavate riikide vastu. Kui riigid annavad sellele kodanike kategooriale sotsiaalseid garantiisid, võivad ohvrite järeltulijad hagisid esitada," teatas poliitik.

Soomes tegutseb koolipoiste "natsigrupeering" >>

Ajaloolane Aleksandr Djukov avaldas 2018. aasta detsembris aruande "Teise maailmasõja pärand Balti riikides: kuidas taastada õiglus natsikuritegude ohvritele", millest järeldub, et Balti riike võib Teise maailmasõja ajal toimunud kuritegude eest vastutusele võtta.

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Eesti Antifašistlik Komitee: aga kui keegi tahab järsku püstitada koolimajja Stalini büsti?
Franciscus tuletab baltimaalastele meelde nende patte ja ohvreid
"Al-Jazeera" leidis Ukraina eliidi hulgast natse
Tagid:
juudid, Teine maailmasõda, reparatsioon, Adolf Hitler, neonatsid, natsid, Waffen-SS

Peamised teemad