20:55 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Analüütika
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
18410

Suure Isamaasõja üht süngemat etappi - Leningradi blokaadi – meenutati Eestis unikaalse dokumentaalfilmi esitlusega.

TALLINN, 24. jaanuar – Sputnik, Deniss Pastuhhov. Dokumentaalfilmi "Laadoga" esitlus, kus räägitakse üle järve kulgenud "Elu tee" abil hoitud elutähtsast ühendusest Leningradi ja ülejäänud riigi vahel, toimus kolmapäeval, 23. jaanuaril Tallinna Vene kultuurikeskuses.

Ürituse korraldasid ühiselt Blokaadiaegse Leningradi elanike Tallinna ühing ja sõja-ajalooühing Front Line. Ta ajastati Leningradi blokaadi täieliku likvideerimise 75. aastapäevaks, mis toimus 27. jaanuaril 1944.

Front Line"i juht Andrei Lazurin märkis, et "Laadoga" kinokroonikat ei valitud juhuslikult aastapäeva sündmuste algusse: film vändati juba 1942. Aastal, kuid see viibis 75 aasta vältel täielikus unustuses.

"Laadoga" olemasolust saadi teada Laadoga flotilli ühe komandöri mälestustest, kellele meenus, et lahinguepisoodid jäädvustati Leningradi dokumentalistide poolt. Filmi koopia leiti lõpuks Moskva oblasti Krasnogorski linna arhiivist, misjärel see digitaliseeriti ja anti vabasse kasutusse kingituseks kõigile tolle aja kurbade sündmustega seotud isikutele.

Filmi esitlust külastanud Vene suursaadik Aleksandr Petrov ütles Sputnik Eestile antud kommentaaris, et iga kroonika on juba iseenesest huvitav, olles mõnikord isegi palju parem kui kunstiline film, sest annab konkreetsest olukorrast täpse ettekujutuse.

"On hämmastav, et need kaadrid filmiti 1942. aastal, 1945. aasta maikuuni oli jäänud veel väga palju aega, kuid isegi siis olid inimesed sissetungijate purustamises kindlad.

Vene saatkonna üheks ülesandeks Eestis nimetas Petrov vajadust rääkida noortele Nõukogude rahvale osaks saanud karmidest katsumustest - ajal, mil eri rahvusest inimesed (sh ka eestlased) võitlesid ühise vaenlase - Saksa fašismi vastu.

На показе документального фильма Ладога
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov

Vajalikud on igakülgsed jõupingutused - see puudutab kogu maailma üldsust - et vältida ülemaailmse katastroofi kordumist.

Sellega seoses märkis Vene diplomaat rõõmustavat asjaolu, et paljud Eesti elanikud, sealhulgas Riigikogu liikmed, mõistsid hukka Eesti ajakirjaniku Vahur Kooriti provotseeriva artikli, kus soovitati tuua Eestisse raketid ja need Peterburile suunata: "See näitab, et inimesed saavad toimunust hästi aru ja oskavad provokatsioone tegelikkusest eristada."

Blokaadi üleelanud sattusid mälestuste haardesse

Filmi tuli vaatama palju endiseid blokaadiaja leningradlasi, kes jälgisid kinokroonika mustvalgeid kaadreid erilise tähelepanuga. Tundus, et mälestused sellest raskest ajast elavad endiselt nende südameis. 

Lõppude lõpuks näitab film, kuidas üle Laadoga järve transporditi mõlemas suunas mitte ainult igasuguseid kaupu (toidust kuni sõjalise varustuseni), vaid ka lapsi, vanureid ja puuetega inimesi, keda kaugele tagalasse evakueeriti.

Blokaadiaegse Leningradi elanike Tallinna ühingu aseesimees Tamara Smirnova märkis kommentaaris Sputnik Eestile, et talle avaldas erilist mõju filmi episood, kus näidatakse laste evakueerimist Leningradist. 

Жительница блокадного Ленинграда Тамара Павловна Смирнова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Blokaadiaegse Leningradi elanike Tallinna ühingu aseesimees Tamara Smirnova

"Kui meid välja viidi, oli umbes kakskümmend kaatrit, kuid tagasi vastasrannikule jõudis neid ainult 6-7, sealhulgas see, kus olin mina. Meid pommitati kohutavalt... Olin juba kaheteistaastane ja mäletan kõike väga hästi.

Kaatrid sõitsid kohe meie kõrval ja vajusid kohe vee alla, kostsid karjed. Meil, lastel, ei lubatud seda vaadata, kuid ikkagi oli kõik nähtav. Seega, kui film lõppes, oli raske isegi püsti tõusta – mälestused olid sedavõrd rasked," ütles Smirnova.

Blokaadiaegne leningradlane Jevgeni Aleksandrov jutustas, et viieaastase poisina evakueeriti temagi Leningradist üle Laadoga järve. Aga oma teekonda üle vee ta ei näinud. 

Блокадник Евгений Александров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Blokaadiaegne leningradlane Jevgeni Aleksandrov

"Midagi ei olnud näha, sest me olime trümmi suletud. Mällu jäi ainult see suur trümm, kaater ise, õõtsumine ja asjaolu, et oli väga palju inimesi ja asju. Nii sõitsime me turvaliselt trümmis istudes üle kogu järve," – jagas oma mälestusi Sputnik Eestiga Aleksandrov, keda film samuti ükskõikseks ei jätnud.

Sputnik Eesti juba kirjutas, et peamine samm Leningradi blokaadirõnga täielikuks murdmiseks tehti 18. jaanuaril 1943.

Selleks läbi viidud sõjalise operatsiooni nimi oli "Iskra", milles osales üle 300 tuhande Nõukogude sõduri ja ohvitseri, umbes viis tuhat kahurit ja miinipildujat. 

Saksa kalmistu Vjasmas
© Sputnik / Виктор Кинеловский

Leningradi blokaadi murdmine võimaldas taastada linna maismaaühenduse ülejäänud riigiga. Lõplikult suruti vaenlane põhjapealinnast eemale alles 27. jaanuaril 1944.

Tänaseks kahjuks juba meie hulgast lahkunud Isamaasõja veteran, endine luureametnik Karl Rammus, pidas blokaadi veel hirmsamaks kui sõjalist tegevust.

"Seal oli kohutav nälg - üritati süüa kõike - putukatest liimini, täiesti antisanitaarsed tingimused, puudus taristu – vett - ka joogi tarbeks, tuli tuua Neeva jõest. Rindel anti vähemalt putru ja 100 grammi viina," jutustas Rammus.

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Peterburi on üks Euroopa nooremaid suurlinnu
Petrograd nimetati ümber Leningradiks
Leningradist sai taas Sankt Peterburg
Tagid:
sõjaveteran, veteranid, evakueerimine, blokaad, Suur Isamaasõda, Leningrad

Peamised teemad