09:07 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
24114

Neutraalne Rootsi ei kavatse NATOga ühineda. Kuid Ameerika Ühendriikide surve all ja naabrusesasuvate Baltimaade militaristlikust vaimust nakatatuna liitub seegi riik Venemaa piiridel korraldatava provokatiivse tegevusega.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja Sputnikule

Seeläbi vähendavad Rootsi partnerid piirkondliku julgeoleku taset veelgi ja sunnivad Venemaad Kaliningradi piirkonna kaitset tugevdama.

Luurelennuk Il-20
© Sputnik / Александр Тарасенков

Venemaa Föderatsiooni õhu- ja kosmosejõudude hävitaja Su-27 võttis Läänemere neutraalvete kohal Venemaa piiride lähedal kontrolli alla Rootsi õhujõudude luurelennuki Gulfstream 4SP (pardanumbriga 102002) ning eskortis kutsumata külalise Kaliningradi rannikust eemale.

On murettekitav, et Rootsi luurelennuk sõitis pimedal ajal ilma transpondrit sisse lülitamata (selles "patus" süüdistab Lääs regulaarselt Vene lendureid).

Viimaste kuude jooksul on välismaiste luurelennukite ja UAVde tegevus Venemaa piiride lähedal märkimisväärselt kasvanud.

Mida aeg edasi, seda enam muutub Läänemeri NATO laeva- ja lennukigrupeeringute aktiivseks tegevuspiirkonnaks, kust luuratakse Venemaa mereväe, õhujõudude ja maavägede jõudude järel, töötades välja raketirünnaku teostamise taktikat.

Juba mitu päeva eskordivad Venemaa Balti laevastiku laevad kaht Ameerika hävitajat (Gravely ja Porter), kelle pardal on rakettrelvad.

Tasub märkida, et Rootsi luurelennukil Gulfstream on tehniline võimekus edastada saadud luureandmeid reaalajas Läänemere lõunaosas triivivatele ameeriklastele, sealhulgas ka nende rakettide sihtmärkidele juhtimiseks.

Gulfstream ei ole ainult ärilennuk

Rootsi õhujõudude raadioluurelennukid teostavad regulaarselt lende Kaliningradi piirkonna lähedal, edastades kogutud teavet NATO-le.

Rootsi ostis kaks Gulfstream-IV baasil ehitatud elektroonilise kaugluure lennukit. Mõlemad lennumasinad kuuluvad 73-sse elektroonilise luure eskadrilli, mis paikneb Rootsi edelaosas.

Gulfstream'i reaktiivlennukeid iseloomustab kõrge kvaliteet, lennulagi (kuni 15 tuhat meetrit) ja suur lennuulatus (kuni 14 tuhat kilomeetrit). Mudelile Gulfstream - G650ER kuuluvad mitmeid maailma kiirusrekordid.

See tähendab, et Gulfstreami luurelennuk suudab pikka aega Läänemere kohal "rippuda", kahjustades Venemaa Föderatsiooni julgeolekut ning seda sõjaotstarbelist äriklassi sõidukit ei saa alahinnata, eriti komplektis Ameerika raketilaevadega.

USA mereväe hävitajad võivad siseneda avatud Läänemerele piiranguteta. Aasta algusest on see juba ameeriklaste teine külastus Kaliningradi oblasti rannikule (10. jaanuaril käis seal samuti Gravely).

Vene laevadel on õigus neid vastu võtta ja neid saata, samuti siseneda näiteks Põhja- või Kariibi merele (Ühendkuningriigi või Ameerika Ühendriikide ranniku läheduses). 

Mereväe ja õhujõudude ohutut käitumist sellistes olukordades reguleerib NSV Liidu ja USA vahel 1972. aastal allkirjastatud protokoll intsidentide ennetamise kohta avamerel ja õhuruumis.

Kaks USA Arleigh Burke tüüpi ründelaeva on relvastatud Tomahawk tiibrakettidega, laevatõrjerakettidega GM/RGM/UGM-84 Harpoon, vertikaalstardiga allveelaevavastaste rakettidega RUM-139 ASROC, kuid sõjalisest seisukohast nad endast suurt ohtu ei kujuta.

Vajadusel sulgeb Venemaa Balti laevastik potentsiaalselt ohtlikud mereala. Lisaks asuvad Kaliningradis ründelennukid, Läänes laialdaselt tuntud Iskander-M raketikompleksid, õhutõrjesüsteemid S-400, elektroonilise sõjapidamise kompleksid ja laevastiku-vastased rannakaitsesüsteemid (BRK), mis annavad usaldusväärse mitmetasemelise kaitse nii heades kui ka halbades ilmastikutingimustes, päeval ja öösel.

Näiteks suudab mobiilne rannakaitsekompleks "Bastion" tabada mereväe sihtmärki 500 kilomeetri kauguselt. "Bal-i" laevatõrjerakett H-35 on ette nähtud territoriaalvete, mereväebaaside, rannikualade infrastruktuuri kaitsmiseks ja vastase dessandi purustamiseks, hävitades sihtmärke kuni 250 kilomeetri kauguselt – täiesti autonoomse sihtmärgile juhtimisega ka vaenlase tõrjetule ning elektroonilise segamise tingimustes. Gulfstream luurelennukist ei ole siin mingit abi.

Imelik seisukoht

Vaatamata traditsioonilisele neutraalsuse põhimõtetele kindlaksjäämisele ja NATOga liitumise kavatsuste puudumisele, harjutavad Rootsi relvajõud aktiivselt Venemaa-vastase vaenutegevuse ettevalmistamist ja läbiviimist.

Nii toimusid oktoobri lõpul Norras, Soomes ja Rootsis õppused Trident Juncture - suurimad NATO sõjalised manöövrid alates 1991. aastast, kus osales ligi 50 000 alliansi ja Rootsi sõjaväelast, 65 laeva ja 150 lennukit.

Rootsi ja selle lähim naaber Soome moderniseerivad oma relvajõude NATO standarditele vastamiseks ning allkirjastasid eelmise aasta juunis lepingu oma armeede osalemiseks Suurbritannia juhtimise all olevates ühendatud ekspeditsioonijõududes (faktiliselt NATO kiirreageerimisjõududes).

Balti saba liputab NATO koera >>

Eelmisel kevadel allkirjastasid Ameerika Ühendriikide, Rootsi ja Soome kaitseministrid sõjalise koostöö laiendamise deklaratsiooni. Varem sõlmisid Soome ja Rootsi NATO vägede toetamise lepingu, mis lubab alliansil oma jõud sõja ajal riikide territooriumile paigutada ning neid transiitterritooriumina kasutada – nii sõja kui rahu ajal.

Tuleb märkida, et Rootsi ametlik "neutraalsus" ja Balti riikide liikmelisus üksteisest praktiliselt ei erine. Loomulikult ei too see piirkonda rohkem rahu ega stabiilsust. Kas on vaja lisada, et viis Vene "Topol" tüüpi raketti suudavad "NATO ülekaalu Euroopas" mõne minuti jooksul kõrvaldada?

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Niinistö hoiatas oma uusaastakõnes soomlasi muutustest halvema suunas
Milleks peaksid USA ja Eesti sõjaväelased Soome hädaorus valmis olema
Soome võtab Baltikumi suhtes sama positsiooni, mis Rootsil oli Soome suhtes Talvesõja ajal
Tagid:
sõjaväeluure, luurelennuk, luureinfo, luure, provokatsioon, Kaliningrad, NATO, Rootsi

Peamised teemad