04:53 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
23940

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros kasutas oma esinemist Davose foorumil, et korraldada võimas meediarünnak Hiina Rahvavabariigi presidendi Xi Jinpingi ja kogu riigi juhtkonna vastu tervikuna.

Ivan Danilov,  RIA Novosti

Paljud maailma ajakirjanduses ilmunud kommentaarid juhtisid publiku tähelepanu peamiselt Ameerika oligarhi poolt Hiina kommunistliku partei juhtkonnale heidetud "kinda" globaalsetele  aspektidele, kuid Sorose ja Xi konfliktil ei ole mitte ainult poliitilised, vaid ka väga tõsised majanduslikud motiivid.

Oleks väga naiivne vaadata olukorda vaid ideoloogilise vastasseisu vaatenurgast, kui konflikti sügavamad aspektid on ilmselgelt seotud võitlusega kõige tõsisemate rahavoogude eest.

Väga konservatiivsete hinnangute kohaselt on Sorose poolt Davosis tõstatatud küsimuse "jackpoti" suuruseks 251 miljardit dollarit. Ja seda ainuüksi siis, kui piirduda planeerimisperioodiga aastani 2025.

Kui vaadata olukorda pikemas perspektiivis, on summad lausa  astronoomilised.

Eriti kui võtate arvesse tohutuid teenimisvõimalusi, mis avanevad neile, kes võidavad konkurentsivõitluse USA oligarhi kõnes mainitud olulisimate tehnoloogia ja taristuprojektide üle.

George Sorose kõne Davose foorumil oli pühendatud Venemaa president Putini, Hiina presidendi Xi ja Hiina tehnoloogiaettevõtete kritiseerimisele.

Oluline erinevus Ameerika oligarhi eelmistest vihapursetest seisneb prioriteetide muutumises: kui varem oli peamiseks vaenlaseks ja ohuks Vladimir Putin, siis nüüd on Sorose tähelepanu pööratud eelkõige Hiina juhtkonna ja Hiina tehnoloogiaettevõtete vastu.

Muide, oma "osa" sai ka Ameerika Ühendriikide president: Trumpi süüdistati kaubandussõja pidamises kogu maailmaga, selle asemel, et keskenduda kaubandussõjale Hiina vastu.

Peamine tsitaat Sorose kõnest, millele kogu maailma ajakirjandus tähelepanu pööras, tundub ainult esmapilgul poliitilisena: "Hiina ei ole ainus autoritaarne režiim maailmas, kuid ta on kõige rikkam, tugevam ja tehnoloogiliselt arenenum."

Seda öeldes lisas Soros, et need asjaolud muudavad Hiina riigipea "avatud ühiskondade kõige ohtlikumaks vastaseks", sest “tehisintellekti abil väljatöötatud kontrollivahendid "annavad" autoritaarsele režiimile eeliseid.”

Antud juhul ei ole võtmesõnaks mitte "autoritaarne" (režiimi mõttes), vaid "eeliseid" (tehnoloogilise ülekaalu mõistes).

Tegelikult on kõige olulisem tsitaat oligarhi kõnest hoopis mujal ja see on seotud tema isikliku solvumise ja ärihuvidega: "Eelmisel aastal uskusin ma veel, et Hiina peaks olema ülemaailmsete juhtimisstruktuuridega rohkem seotud, kuid sellest ajast peale on president Xi käitumine minu arvates muutunud. 

Minu nüüdne seisukoht on: selle asemel, et pidada kaubandussõda praktiliselt kogu maailmaga, peaks USA keskenduma Hiinale. Hiina firmad ZTE ja Huawei pääsesid kergelt – USA peaks neile rohkem survet avaldama.

Kui need ettevõtted hakkavad 5G turul domineerima, on tegu vastuvõetamatu riskiga ülejäänud maailma jaoks."

Väärib rõhutamist, et ainus konkreetne ja realiseeritav nõue, mille oligarh Davosis esitas, oli see, et Hiina tehnoloogiaettevõtete suhtes kohaldataks täiesti turuväliseid administratiivseid ja konkurentsi piiravaid meetodeid.

Peab olema äärmiselt naiivne, uskumaks tõsimeeli, et professionaalset finantsspekulanti Sorost, kes on tuntud oma oskuste poolest teenida raha erinevate riikide majandusprobleemide arvelt, huvitab vähimalgi määral võitlus planeedi tavakodanike kaitsmise nimel riigipoolse, kõrgtehnoloogia abil teostatava kontrolli eest.

Enamgi veel, Ameerika oligarhi katse tõmmata joont "autoritaarse Hiina järelevalve" ja "avatud Lääne ühiskondade vahele" on naeruväärne, sest täieliku reaalajas toimuva seire seisukohast ületavad nn "vabad Lääne riigid" sageli George Orwelli kõige julgemaidki fantaasiaid. 

Selles kontekstis võime meenutada Edward Snowdeni juhtumit ning kui ka hiljutisi intsidente: näiteks äsjane juhtum Ühendkuningriigist, kus "poliitiliselt mittekorrektse" luuletuse "laikimisele" järgnes kohene politsei külastus

Sorose seisukohtade palju ratsionaalsem selgitus on seotud asjaoluga, et uuringutefirma Netscribes hinnangul jõuab 5G võrgu turumaht 2025. aastaks 251 miljardit dollarini, kusjuures see ei ole veel kõige optimistlikum hinnang.

Veelgi enam, nagu Soros ise tunnistas, käitus ta alles eelmisel aastal tegelikult Pekingi lobistina, toetades Hiina kasvavat juurdepääsu erinevatele rahvusvahelistele struktuuridele, ning tol ajal polnud Ameerika oligarhil Huawei või ZTE suhtes mingeid etteheiteid ega pretensioone. 

On ilmselge, et Hiina juhtkonna poliitikas ei toimunud möödunud aasta jooksul mingeid radikaalseid muudatusi, mille üle Soros kaebab, seega jääb vaid üks loogiline selgitus: nad ei tahtnud temaga oma kasumit jagada, mille eest ta nüüd lihtsalt kätte maksab – üritades seda teha oma lemmikettekäändel – end vabaduse ja inimõiguste eest võitlemise lipu sisse mähkides.

On raske vabaneda mõttest, et miljardärist spekulant on tõenäoliselt juba ostnud nende Ameerika või Euroopa ettevõtete aktsiaid, mis hakkavad  teenima kümneid miljardeid dollareid, kui Huawei ja ZTE totalitarismi vastu võitlemise loosungite all maailmaturult välja tõrjutakse.

Arvestades Sorose enda karjääri, oleks imelik, kui ta mingil muul viisil tegutseks, eriti arvestades, et 5G standardvõrgust saab omamoodi “võti” tuleviku internetile, täisväärtuslikule "asjade internetile" ja paljudele teistele digitaalsetele teenustele, mis on hetkel veel võimatud, kuid toovad tulevikus tohutut kasumit.

Kahjuks on Sorosel vähemalt lääneriikide turgudel kõik võimalused oma eesmärk saavutada: tema ja ta liitlased võivad tõepoolest Hiina kõrgtehnoloogiaettevõtted oma  kauplemisplatvormidelt välja suruda ning nüüdseks on juba selge, et Huawei ja ZTE-ga kampaania ei piirdu.

Venemaal tuleb toimuva teha toimuva osas oluline järeldus: kõik projektid, sealhulgas riiklikul tasandil plaanitavad, mis põhinevad kõrgtehnoloogiliste ettevõtete loomisel plaaniga Lääne turgudel raha teenida, on sisuliselt perspektiivitud ja mitterealiseeritavad – Lääs ei vaja konkurente.

Läänes keelustataks mitte ainult Hiina Huawei, vaid ka Venemaa Gazprom, kuid see pole võimalik, sest Venemaa gaasi (ja naftat) ei saa ilma tõsiste majanduslike tagajärgedeta embargo alla seada.

Tuleb meeles pidada, et globaalse turumajanduse ajastu läheneb lõpule ja lähiaastatel lammutavad "meie Lääne partnerid" kogu globaalsete turgude süsteemi.

See tähendab, et keegi ei oota meid Euroopas ega Ameerikas ja me peame juba aktiivselt tegelema maailmakaubanduse alternatiivsete süsteemide ehitamisega, hoolimata asjaolust, et kõik maailma Sorosed sellele kaikaid kodaratesse pilduda püüavad.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Milline nutitelefon osta koolinoorele
Trumpi kukutamine: Washingtoni ilmus "president Bolton"
Trumpi ultimaatum – Hiina peab uuesti mahajäänuks muutuma
Tagid:
5G, Huawei, Venemaa, Hiina, George Soros

Peamised teemad