10:08 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Analüütika
lühendatud link
200 0 0

Kõigepealt uudised. Facebook kehtestas uued reeglid, et muuta end veelgi läbipaistvamaks. 

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Sotsiaalne võrgustik piirab edaspidi materjalide levitamist, mille "sõltumatud faktikontrollijad valeks on tunnistanud". 

Leheküljed, mis "sõltumatud kontrollijate" poolt tõele mittevastavaiks tunnistatakse, satuvad tagakiusamise alla.

Võrgustik ise kirjeldab seda nii: "Esiteks, sellise materjali levikut piiratakse.

Sellise "sisu" jagamisel näevad inimesed, et kirjutatu kohta on lisateavet. Sarnase teate saavad nad ka siis, kui jagavad loetut enne, kui "faktide kontrollimise ekspert" seda hindas.

Samuti rakendab Facebook meetmeid lehekülgede ja domeenide suhtes, mis levitavad süstemaatiliselt "vale" kategooriasse liigitatud üllitisi.

Mida sagedamini sellised leheküljed või domeenid reegleid rikuvad, seda vähem lastakse nende infol levida. Reeglite süstemaatilise rikkumise korral jäetakse nad ilma võimalusest materjalide abil raha teenida ja enda lehekülgedele reklaami paigutada. '

Samal ajal antakse Facebooki "tõeekspertidele" kõige suurem vabadus tunnistada tõe rikkumiseks kõike, mis neile pähe tuleb.

Näiteks määratlus "Vale": "sisu peamised väited ei vasta faktidele."

Hinnang "Segu": "sisu või peamised väited on segu usaldusväärsetest ja mitteusaldusväärsetest faktidest, eksitav või ei kajasta fakte täielikult".

Hinnang "Eksitav pealkiri": 'artikkel sisaldab tõde, kuid pealkirjas toodud faktid on ebatäpsed.'

On kerge mõista, et ei leidu artikleid, uudiseid ega telesaateid, mida ei saaks süüdistada vähemalt selles, et ta "ei kajasta fakte täielikult". 

Kes keda: Sputnik ja Postimees vastamisi, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Libauudised ja desinformatsioon >>

Sest ükski artikkel ei kajasta fakte täielikult. Sealhulgas muidugi ka see, mida te praegu loete.

See tähendab, meil on lihtne selgitus: iga meediaväljaannet ja kõiki inimesi, kes "ülima tõe valdajaid" ärritavad, hakatakse nüüdsest peale sotsiaalvõrgustikes vaenama. Ja kaevata pole kuhugi, sest see on mõttetu.

Muide, kes on need ülima tõe eksperdid?

Venemaa Facebooki osas andmed puuduvad, kuid näiteks Prantsusmaal on selleks France-Presse (AFP).

Seesama, mis tuli paar päeva tagasi välja pealkirjaga 'Blokaadimurdmise mälestuseks korraldatud paraad tekitab Peterburis raevu.'

Või mis levitas libauudist ühe Kesk-Aafrika huvigrupi väidetava ultimaatumi kohta nõudega 'Vene väed välja viia".

USAs on absoluutne tõde muidugi Reutersi käes ja nii edasi.

Selliste tõevalvuritega on muidugi kurikuulsa 'vaenuliku meedia' nagu RT ja Sputnik materjalid automaatkorras represseerimisele määratud. 

Ja nende asemele tuleb tõeline, sertifitseeritud tõde - kuna ta pärineb nendelt, kes on määratud tõe tsensoriteks ja kohtunikeks.

... Mis selle kõige juures tegelikult oluline on.

Seda, et pärast sotsiaalvõrgustike (ja üldse interneti) potentsiaali mõistmist riikide poolt järgneb paratamatult kruvide kõige tõsisem pingutamise periood, ennustati juba ammu.

Täna näeme me ainult selle paratamatut ellurakendamist. Tugevad riigid, kui nii öelda võib, natsionaliseerivad oma meediaruumi - ja püüavad loomulikult võimaluse korral ka teiste ruumi hõivata ja kontrollida.

Mäletate aegu, mil progressiivne inimkond itsitas 'suure Hiina tulemüüri' üle, mille taga elab omamoodi suveräänne Hiina internet - oma otsingumootorite, sotsiaalvõrgustike, tsensuuri ja muu sellisega?

Noh, nii. Nüüdseks on ilmne, et Hiina lihtsalt ennetas ülejäänud progressiivset inimkonna mitme aastaga ja nüüd püütakse talle kiiresti järele jõuda.

Facebooki ja Google'i juhte kutsutakse ülekuulamiseks USA Kongressi, sundides neid tõestama, et nad on 'vaba maailma poolel' (me ei mõelnud seda välja, tegu on kongresmen McCarthy tsitaadiga). 

Nad peavad vanduma, et "on Läänemaailma tõe poolel". Selle kinnituseks kustutatakse "vabaduse vaenlastest" blogipidajad, kes liiga populaarseiks said - isegi ameeriklased ise, nagu Alex Jones – "vabade" rahvusvaheliste sotsiaalvõrgustike inforuumist.

Vene meedia ja kasutajate karistuste ja blokeerimiste arvu üle ei pea keegi enam arvestust.

Järeldus on lihtne: iga riik, kellel on iseseisvustahe, on lähitulevikus paratamatult sunnitud kas 'rahvusvahelisi võrgustikke' oma reeglite järgi mängima sundima, või need sulgema ja oma sügavalt rahvusliku interneti looma.

On selge, et see on lõputult kaugel kahekümne aasta tagustest ilusatest inspireerivatest prognoosidest, mille kohaselt 'Internet on tõelise ja piiramatu vabaduse ruum'.

Loomulikult ei saanud võrgustik pikaks ajaks selliseks jääda: niipea kui sai selgeks, et tegu on relvaga ja teda saab kasutada, pidid paratamatult ilmuma nii kurjategijad, politseinikud kui riiklikud küberväed.

Ja lõppude lõpuks, küberpiirid koos patrullidega, kes piiririkkujad maha lasevad.

Praegusel etapil võib ehk veel rõõmustada, et meie riik (Venemaa – Toim.) ei kuulu väikeste ja nõrkade hulka, keda hiiglased ignoreerida võiksid.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Trump annab välja "libameedia aastaauhinnad"
Kas Eesti suudab valimistesse sekkumist tõrjuda
Tagid:
tõe-järgne ajastu, internet, meedia, tsensuur

Peamised teemad