10:33 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Analüütika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
9510

Euroliidu vajadus gaasi järele kasvab, oma riikide toodang aga väheneb pidevalt. Saksamaa juhtiv ajaleht Die Welt märgib, et Euroopa peab suurendama ostusid mitte ainult Venemaalt, vaid ka USAst.

TALLINN, 31 jaanuar — Sputnik. Ameerika kildagaasi tootjad on juba tunnistanud: nad ei saa kunagi  Venemaa tootjate asendajaiks. Sellest, kui palju gaasi Vana maailm vajab ja mida seal kardetakse, lähemalt RIA Novosti vahendatud artiklis.

Kasvav nõudlus ja tootmise kahanemine

2018. aastal moodustas Euroopa nõudlus importgaasi järele 390 miljardit kuupmeetrit. Venemaa toodang rahuldas sellest poole - Gazpromi tarned jõudsid rekordilise 201,7 miljardi kuupmeetrini.

Euroopa peamiseks gaasiprobleemiks on kodumaise toodangu vähenemine nõudluse kasvu tingimustes. Madalmaade suurimas - Groningeni leiukohas, kust saadakse pool Hollandi gaasist, väheneb tootlikkus juba alates 2014. aastast.

Seetõttu muutus Holland, olles Norra järel suuruselt teine gaasitootja Euroopas, 2017. aastal sinise kütuse netoimportijaks.

Zahharova andis hinnangu USA suursaadiku kirjadele Nord Stream 2 kohta >>

2030. aastaks on plaanis Groningen täielikult sulgeda. Kohalikud omavalitsused ütlesid: gaasi pumpamine põhjustab sagedasi maavärinaid. Die Welt lisab: maailma suuruselt kümnenda gaasivälja sulgemine mõjutab kogu Euroopat.

Groningeni gaas moodustas kogu ELi gaasitootmisest kuuendiku (2017. aastaks vähenes Vana Maailma kogutoodang 128 miljardi kuupmeetrini aastas). 

Ka Norra, Euroopa suuruselt teise gaasitarnija võimalused on piiratud.

Norra riikliku nafta direktoraadi prognooside kohaselt võib tänavune rekordiline 120 miljardi kuupmeetrine eksport järgmise kolme aasta jooksev kasvada vaid 121,4 miljardini.

Maagaasi tootmine Euroopas on langusele määratud tänu ressursibaasi vananemisele ja ammendumisele, märgib Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA).

Krooniliselt suurenevat lõhet oma toodangu ja sinise kütuse nõudluse vahel Euroopas on võimeline vähendama Venemaa. Kuid selle hinnaks on Euroopa Liidu veelgi suurem sõltuvus Moskva gaasist.

Vedelgaas ei ole konkurendiks

Ülalmainitud sõltuvuse vähendamiseks suurendab Euroopa eelkõige LNG importi Ameerika Ühendriikidest. Die Welt märgib, et eurooplased on valmis ostma rohkem vedelgaasi USA-st ja ka teistest riikidest. 

Oktoobris-jaanuaris suurenesid Reutersi sõnul LNG tarned USAst Euroopasse eelmise aasta sama perioodiga võrreldes enam kui neli korda - 4,45 miljardi kuupmeetrini. 

Seega saavutas Ameerika vedelgaas Katari järel Euroopa turul teise koha. Ameerika LNG suurimad tarbijad on riigid, kus Vene gaasi osakaal on väike - Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Madalmaad ja Hispaania.

Saksamaa selgitas: me ei loobu USA pärast Vene gaasist >>

Tulevikus on LNG-l üha keerulisem olemasolevate maagaasitorustikega kütuse hinnas konkureerida.

Erilist ohtu kujutab endast rajatav Nord Stream 2 torujuhe, hoiatab IEA.

Seda mõistes avaldab Trump Saksamaale jätkuvat survet, nõudes projekti peatamist. Ameerika riigipea kardab, et trassi käivitumine võimaldab Berliinil saada kuni 60–70 protsenti vajalikest energiaressurssidest Venemaalt.

Valge Maja tuletas meelde: Saksamaa soovib, et Washington jätkaks riigi kaitsmist "idast ähvardava ohu eest". Seetõttu on niisugune olukord vastuvõetamatu: EL peab ostma vedelgaasi USAst – see olevat "tema enda huvides".

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi, illustreeriv foto
© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government

Tundub, et Euroopa suurim gaasitarbija on oma valiku juba teinud - Venemaa kütuse kasuks. Juba eelmisel aastal ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel, et Ameerika Ühendriikide vedelgaasi tarnijad on konkurentsivõimetud. Ookeanitagune vedelgaas on Venemaa torugaasist peaaegu 30 protsenti kallim.

Ostavad veel rohkem gaasi

Tänavu Davosis selgitas Merkel lõplikult Saksamaa seisukohta: soov tarneid mitmekesistada ei ole kuhugi kadunud, kuid riik ostab endiselt Venemaalt maagaasi ning järgnevatel aastakümnetel mängib see Kesk-Euroopa energiavajaduste rahuldamisel olulist rolli.

Kinnitades veel kord, et erinevalt Poolast ja Leedust ei ole Euroopa majanduse vedur nõus gaasilepinguid politiseerima.

Asjaolu, et USA LNG tootjate võimalused Euroopa turul on vägagi piiratud, tunnistavad ka ameeriklased ise. Cheniere Energy strateegia-asepresidendi Andrew Walker nentis Euroopa gaasikonverentsil, et Vana maailm vajab jätkuvalt tarneid Venemaalt. Tema arvutuste kohaselt kasvab Vene kütuse osakaal Euroopa turul vähemalt 2035. aastani.

Hetkel saadab Gazprom oma toodangut Euroopa Liitu mitut marsruuti pidi: transiidina läbi Valgevene, Poola ja Ukraina, samuti otse Läänemere kaudu.

Turkish Streami ja Nord Stream 2 käivitamine tõstab aastase ekspordivõimekuse ligi 290 miljardi kuupmeetrini. 

Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile  Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni
© Sputnik / Михаил Климентьев

Gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitaja teatas sel nädalal, et uut trassi on paigaldatud juba üle 500 kilomeetri, mis moodustab enam kui 40 protsenti trassi kogupikkusest - 1220 kilomeetrist.

Nord Stream 2 operaatorfirma finantsdirektor Paul Corcoran ütles Euroopa Gaasikonverentsil, et esimene haru valmib käesoleva aasta novembris, teine aga detsembris.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri prognooside kohaselt ei kata isegi uued Venemaa gaasitrassid täielikult Vana maailma täiendava gaasi vajadusi. Sinise kütuse nõudluse tipuks prognoosib IEA 2025. aastat - tasemel 409 miljardit kuupmeetrit gaasi.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Ülemraada saadik rääkis Euroopa gaasipettusest
Leedu üritab osta LNG-terminali, mida ta ei vaja
Kolm peamist projekti, mis suurendavad Venemaa mõju Euroopas ja Aasias
Poola gaasigambiit
Tagid:
Venemaa, Euroopa Liit, gaasitoru, vedelgaas, gaasijuhe, torugaas, maagaas, gaas

Peamised teemad