02:05 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Saksa armee tunnustati ajaloo kõige nõrgemaks, ilustreeriv foto

Hukas Bundeswehr - Saksa armee tunnustati ajaloo kõige nõrgemaks

© AFP 2019 / BAD REICHENHALL
Analüütika
lühendatud link
15912

Pole isikkoosseisu ega lahingutehnikat, ja võitlusvaimuga pole ka asjad korras. Mõnes kasarmus on moraaliga päris hullusti. Süüdlasele pole vaja isegi näpuga näidata, kõik teavad teda niigi.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Achtung, Achtung! Siin Saksamaa. Täna pole siin Bundeswehrisse enam ei usku, lootust ega armastust. Pole isegi mingit sõda vaja - Saksa sõjavägi purustati rahuaja seadustega. Bundestagi kaitseküsimuste volinik Hans-Peter Bartels märkis oma iga-aastases aruandes, et riigi relvajõud on kõige nõrgemad riigi ajaloos.

"Äärmuslik allakäik," olid tema sõnad.

Hea, et Lääne-Saksamaa on okupeeritud. Kui oleks veel soovijaid, oleksid nad kerge vaevaga Berliini jõudnud. Sellist asja pole siin möödunud sajandi neljakümnendatest aastatest saadik juhtunud, et taganetakse kõigil rinnetel korraga.

Bundeswehr on võitluseta puruks löödud. Millele Balti liitlased loodavad? >>

Pole isikkoosseisu – värbamine on rekordmadal, pole mõistlikke ohvitsere – ühed läksid ära, teised ei vea. Pole lahingutehnikat. Vähem kui 50% tankidest, lennukitest ja laevadest on võimelised lahinguülesandeid täitma. Ülejäänut ei kõlba isegi õppustele saata. Ainult dekoratsiooniks ja sedagi kaotatud lahingule.

Kuigi tarned käivad endiselt, siis ainult kolmandik sellest, mis 2017. aastal relvaladudesse, garaažidesse ja angaaridesse toodi, on kasutuskõlblikud. Üldiselt - pole ei jõudu ega vahendeid. Ja võitlusvaimuga pole ka asjad päris korras. Mõnedes kasarmutes lõhnab moraal päris halvasti.

"Sõjavägi, mis ei sõdi, käib alla," hoiatas Bismarck juba ammu. Tõsi, ta ei osanud isegi arvata, et ühel heal päeval ei ole sõjaväel seda isegi millegagi teha. Võib vaid ette kujutada, kuidas ta hauas ringi keerab.

Ja pole enam vaja näpuga näidata, kelle pärast see kõik nii on. Igaüks teab niigi, et süüdi on kaitseminister Ursula von der Leyen. Mis sellest kasu on? Kui kantsler on endiselt Merkel - nad on sõbrannad.

Ta räägib justkui õiget militaristlikku juttu, et tegutseda tuleb jõupositsioonilt. Aga tehakse ikka, nagu parasjagu välja kukub. Kahe aasta jooksul on sõjaväes üle viiesaja seksuaalse vägivalla juhtumi. Kasutatakse riistu mis käepärast on. Muid riistu pole. Ja ikka pole veel selge, millega nad riigipööret korraldada kavatsesid. Endiselt pole seegi selge, kes on need "need".

Bundeswehri ohvitserid kavandasid vandenõu: kuidas on see võimalik? >>

On vaid teada, et mingite ohvitseride "natsimässukatse" hävitati eos. Ega siis ilmaasjata pole Ursula elukutselt günekoloog. Ta teab, kuidas fantoomrasedust korraldada ja kuidas sellest edukalt vabaneda.

Refleksidega ei suuda isegi tema toime tulla. Psühholoogia ei ole tema eriala. Neid aga suisa kisub kuriteopaika. Tagasi sinna, kust nüüd keegi kindlasti ära ei aja. Ollakse jälle, nagu kunagi, otsaga Baltikumis.

Saksa sõjaväel pole NATO missiooni jaoks tanke ja muud põhivarustust, illustreeriv foto
© AFP 2019 / CHRISTOF STACHE

Kuigi justkui ollakse aga ei olda ka. Esiteks on see praegu täiesti ohutu - venelased maaslamajat ei löö. Teiseks, Baltimaade taustal paistab ka von der Leyen väejuhina. Maailmas on vähe alles jäänud riike, kus Saksamaad veel sõjaliseks jõuks peetakse.

Üks selline koht, tõsi küll, leiti veel. Berliin on valmis saatma oma sõjalaevad Mustale merele, et aidata Ukrainal "Venemaa agressiooni deeskaleerida ja tõkestada", ütles keegi Zilbert Saksa välisministeeriumist. Ta vastutab neil nõukogude-järgse ruumi eest.

Ei teagi, kas ta jättis suhtlemise tõttu Kiievi kõneisikutega Bundestagi relvajõudude voliniku ettekande tähelepanuta, või ei tea neil parem käsi, mida vasak teeb. Või lendab neil ühest kõrvast sisse ja teise kõrvani ei jõua, et need on nende viimased laevad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Bundeswehri kasarmute etteteatamata kontroll
Bundeswehri piloodid lahkuvad, sest ei taha Venemaaga sõdida
Bundeswehri ülem läheb... umbkaitsesse
Bundeswehri raport: EL võib laguneda lähikümnenditel
Tagid:
sõjavägi, armee, Saksamaa, Bundeswehr

Peamised teemad