21:38 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Analüütika
lühendatud link
89 0 0

Maailma ajakirjandus ei jätnud kesk- ja lähimaa rakettide lepingu katkemise tõttu pingestunud olukorda tähelepanuta.

TALLINN, 3. veebruar - Sputnik. Reedel, 1. veebruaril teatas USA riigipea Donald Trump, et Ameerika Ühendriigid taganesid lepingust, vahendab RIA Novosti.

Venemaa president Vladimir Putin kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseministri Sergei Šoiguga
© Sputnik / Алексей Никольский

Riigisekretär Mike Pompeo sõnul lõpetatakse INF-leping "kui Venemaa ei naase kuue kuu jooksul lepingu täieliku ja kontrollitava täitmise juurde."

Kohe peale seda teatas president Vladimir Putin, et ka Venemaa peatab omapoolse lepingus osalemise. See samm oli sümmeetriliseks vastuseks Ameerika Ühendriikide tegevusele, lisas Vene riigipea.

Venemaa president nõudis, et USAle ei tehtaks rohkem desarmeerimisettepanekuid, kuid märkis, et kõik Moskva senised ettepanekud antud küsimuses "jäävad lauale".

Vladimir Putin lisas, et Venemaa, nagu ka USA, hakkab intensiivselt uute relvaliikide arendamisega tegelema, kuid ei kavatse kallis võidurelvastumises osaleda.

Putin tuumasõja ohust: ärgu pärast vigisegu >>

Lääne-ajakirjanikud lähenesid olukorra kirjeldamisele ühekülgselt: nende materjalid kordasid Ameerika ametlikku seisukohta, mainimata Moskva vastuväiteid.

"Kolmas maailmasõda"

Briti tabloid Daily Express avaldas artikli pealkirjaga "Kolmas maailmasõda: tuumarelvastuse võidujooks on juba alanud, sest Venemaa rikub peamist tuumarelvi käsitlevat lepingut." 

Taotluses väidetakse, et pärast seda, kui Venemaa teatas INF-lepingu peatamisest, tekkis hirm ülemaailmse konflikti ees, kuigi USA oli esimene, kes kokkuleppe katkestas.

Alles teises lõigus kirjutab autor, et Moskva otsus oli vastuseks Washingtoni analoogsele sammule. Sellegipoolest näeb ajakirjanik "ähvardust" ainult Venemaa seisukohas.

"Ei ole veenev"

Kanada agentuur La Presse Canadienne kirjutab, et Washingtoni otsus lepingust taganeda "ei ole üllatav, kuna USA diplomaatilised jõupingutused veenda Venemaad lepingu tingimustest kinni pidama ei kandnud vilja." 

Artikli autor jättis mainimata, et Ameerika pool ei esitanud mingeid tõendeid selle kohta, et Venemaa rakett 9M729 tõesti INF-i tingimusi rikub. Katsetustel ei ületanud tema lennu pikkus lubatud 500 kilomeetri juures kordagi 476 kilomeetrit.

Kaitseministeerium korraldas infotunni, kus sõjaväelased näitasid kokku tulnud ekspertidele raketti ja rääkisid selle omadustest, kuid Ameerika Ühendriigid ignoreerisid ootuspäraselt oma väiteid kummutavat sündmust.

Kelle raketid Euroopas asuvad?

Slovakkia ajalehes DennikN ilmunud INF-lepingut puudutav artikkel kaebas Moskva poolt rakettide Euroopasse paigutamise üle. 

"Kui Venemaa jätkab kesk- ja lähimaa rakettide Euroopasse paigutamist, siis ei ole see mitte ainult sõjaline, vaid ka poliitiline väljakutse," öeldakse materjalis.

Seda, millisesse riiki Moskva täpsemalt oma raketid "paigutab", ajakirjanik ei täpsustanud. Ta oli tõenäoliselt nördinud, et nad asuksid Venemaa Euroopa-osas.

Tegelikult paigutab oma rakette Euroopasse just USA. Seda fakti püüab Lääne meedia aga varjata.

Niisiis kirjutab The Sun, et Washingtonil ei ole Euroopas tuumarakette, ja väidab, et viimased neist viidi ära kooskõlas INF-lepinguga. 

Venemaa välisminister Sergei Lavrov rõhutas fakti, et Ameerika pool on INF lepingut rikkunud juba alates 1999. aastast, mil ta hakkas katsetama mehitamata droone, mille omadused kattusid lepingus keelatud maapealsete tiibrakettide omadega.

Lisaks hakkas Washington 2014. aastal Euroopasse paigutama laskeseadmeid Mk-41, mis sobivad ka tiibrakettide Tomahawk tulistamiseks. Seegi oli INFi otsene rikkumine.

"Nüüd on sellised stardiseadmed juba Rumeeniasse paigutatud ja neid valmistatakse nii Poola kui ka Jaapani jaoks," selgitas Lavrov.

Samal teemal

Venemaa välisministeerium kommenteeris ÜRO Peaassamblee hääletust INF resolutsiooni üle
Läänega kokku leppida: kuidas ja millises järjekorras tuleks alistuda
Rooda: kuidas USA Venemaa uutest rakettidest pääseda loodab
Tagid:
lähi- ja keskmaaraketid, keskmaa tuumarelvastuse piiramise lepe, keskmaarakett, INF

Peamised teemad