04:35 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
12831

Justiitsminister Urmas Reinsalu leiutab eelseisvate parlamendivalimiste eel üha uusi viise, kuidas valijatele oma ägedat kommunismivastasust ja kooparussofoobiat näidata.

Nikolai Filonov, Sputnik Eesti kolumnist

Kõigepealt otsustas Reinsalu nõuda Venemaalt harjumuspäraselt "Nõukogude okupatsiooniga tekitatud kahju" hüvitamist. Tartu rahulepingu sõlmimise aastapäeva eel süüdistas minister Nõukogude Liitu taas 1920. aasta lepingu tingimusi rikkudes Eesti okupeerimises, ja märkis, et Venemaa peab NSV Liidu õigusjärglasena seda tunnistama ja sellega tekitatud "kahju" hüvitama.

Moskva Tallinnale: miljardist võite vaid und näha >>

Kuna siiani ei ole Eesti rahvusvahelisel areenil Venemaalt raha saamiseks mingeid praktilisi samme astunud, võib seda üleskutset pidada üksnes kodutarbijale (valijale) mõelduks.

Kas selleks on mingeid võimalusi

Eestil ei ole mingit võimalust Venemaad mõjutada, sest tänapäeva maailmas ei ole kohtuorganit, mis võiks mingit riiki midagi tegema sundida. On küll rahvusvahelised kohtud, kuid nad kõik saavad oma pädevust teostada ainult olemasolevate konventsioonide ja rahvusvaheliste õigusaktide alusel, millest kaugeltki mitte kõik ei ole ratifitseerinud nii Venemaa kui ka Eesti poolt.

Подайте на компенсацию за оккупацию
© Sputnik /
"Annetage, palun, "okupatsiooni" ohvrite heaks!"

Lisaks on iga kohtuvaidluse alustamiseks vajalik mõlema poole nõusolek ja Venemaa on korduvalt kinnitanud, et ta ei kavatse arutada üksikute Balti poliitikute poliitilisi soove ning peab hüvitise küsimust lõpetatuks.

Peamine on trendis püsida

Reinsalule isiklikult on Venemaa mistahes arvamus kindlasti miinusmärgiga. Asi läheneb juba absurdile – justiitsminister kutsus samal päeval oma isiklikus blogis üles ühinema ameeriklaste positsiooniga Venezuela küsimuses, süüdistades Eesti välisministeeriumi tegevusetuses ja õigustas seda kõike ikka sama kommunismivastase võitlusega.

Avatud ja pühitsetud: Tallinnas on nüüd monument "kommunismi ohvritele" >>

"Kommunistliku diktaatori legitiimsuse suhtes vaikimine pole küll meie välispoliitiline pealiin. Hirm, et kaotame mõne ebademokraatliku kolmanda maailma riigi hääle julgeolekunõukogu ajutise liikme koha kampaanias, ei peaks olema meie välispoliitika determinant," kirjutas Reinsalu oma Facebooki kontol, enne kui välisministeerium mõne Euroopa riigi eeskujul Venezuela ajutise presidendina Juan Guaido'd tunnustas.

Ma ei tea, kas mõni riik Reinsalu avalikule, suveräänseid riike oma äranägemisel rühmadesse jagavale snobismile (peenutsemisele – toim.) ka reageerib, kuid miski ütleb mulle, et sellised passaažid võivad kahjustada Eesti mainet mitte ainult hääletustel ÜROs. Siin tuleks hüvitist juba Eesti ministrilt nõuda.

Ja kui meenutada, kuidas Reinsalu ajas Eesti peaaegu tülli Kreekaga, kelle minister keeldus järsult osalemast Eesti kolleegi kokku kutsutud kommunismi hukkamõistu konverentsil, siis on aeg mõelda, kelle huvides Eesti poliitik tegutseb.

Anna mu kühvel tagasi

Mõnikord jääb mulje, et mingi vene poiss võttis lapsepõlves Reinsalult liivakastis tema lemmikmänguasja ära. Ja ta on sellest ajast peale viha pidanud kogu Venemaa peale.

On arusaadav, et valimiskampaania Eestis on täies hoos ja Reinsalu partei vaagub Riigikogusse pääsemise piiril, kuid vähemalt midagi poliitiku tsiviliseeritusest peab jääma!

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Kreml kommenteeris Eesti ja Läti plaani "nõukogude okupatsiooni" eest kahjutasu nõuda
"Nõukogude okupatsiooni" tasaarvestus
Tasu "okupatsiooni" eest: Eesti valitsus Panikovskina
Tagid:
poliitika, kommunism, okupatsioonikahjud, Justiitsministeerium, Urmas Reinsalu, Riigikogu

Peamised teemad