15:22 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
18130

Berliin, Pariis ja London kas tekitavad Washingtonile kollektiivse allumatuse pretsedendi ja alandavalt avalikult Ameerika diplomaatiat ja kogu Trumpi administratsiooni või Trumpi administratsioon "pöördub tagasi Euroopa vasallide hulka", kes liiga palju vabadust tahtsid.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

Paar päeva enne seda, kui Euroopa Liit kinnitas ametlikult selle operatsiooni toimumist Ühendriikide vastu, kirjutas Ameerika auväärne Fortune, et "Euroopa Liit ajab peagi Trumpi raevu" ja ametliku Washingtoni reaktsioon kinnitab seda hinnangut igati.

Berliin, Pariis ja London lõid Iraaniga arveldamiseks spetsiaalse mehhanismi>>

Võiks arvata, et Euroopa Liit lõi äsja kõigest ametliku kanali USA poolt Iraani suhtes kehtestatud sanktsioonidest kõrvalehiilimiseks, kuid mõlemal pool Atlandi ookeani on kõigile selge, et see ei puuduta ainult Iraani, vaid et EL on heitnud USA-le kahekordse väljakutse - ühelt poolt dollarisüsteemile ja teiselt poolt USA kontrollile Euroopa riikide välispoliitika üle. Sümbolite keeles väljendudes võiks öelda, et kui Ameerika kotkal "sanktsioonide küünised" ära lõigata, siis saame üsna naljaka, kuigi agressiivne kana, ja sellepärast on Iraani sanktsioonidest kõrvalehoidmise küsimus nii põhimõtteliseks muutunud. Selle lahenduse autorid - Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik – sättisid asja nii, et vastutus oleks kollektiivne.

See tähendab, et sellel olukorral võib olla ainult kaks arengut - Berliin, Pariis ja London kas tekitavad Washingtonile kollektiivse allumatuse pretsedendi ja alandavalt avalikult Ameerika diplomaatiat ja kogu Trumpi administratsiooni või Trumpi administratsioon "pöördub tagasi Euroopa vasallide hulka", kes liiga palju vabadust tahtsid.

Nn INSTEX (Instrument In Support Of Trade Exchanges – kaubavahetuse toetamise rahastamisinstrument – toim.) on Saksa-Prantsuse-Briti finantsmehhanism, mis võimaldab Euroopa ettevõtetel Iraaniga äri ajada dollareid kasutamata ja Iraani struktuuridega otsetehinguid tegemata, mida USA riigidepartemang jälgida ja blokeerida saaks. Sellest on juba palju kirjutatud ja räägitud, kuid on mõned olulised punktid, mis väärivad erilist tähelepanu.

Esiteks tuleb märkida, et selle mehhanismi loomisel ühendasid Berliin ja Pariis oma jõud Londoniga ning see ühine Ameerika-vastane töö viidi läbi vaatamata ägeda konfliktile Ühendkuningriigi ja ülejäänud Euroopa Liidu riikide vahel tulevase Brexiti kontekstis. See on paradoksaalne ja uskumatu, kuid faktid näitavad, et soov Trumpi administratsiooni "karistada" on Euroopa pealinnades nii tugev, et isegi "skandaalne lahutusprotsess" Ühendkuningriigi ja EL vahel selle idee ümber liitumist ei takistanud.

Praeguse olukorra teine oluline aspekt - eurooplased on näidanud seni ebaloomulikku kangekaelsust ja valmisolekut jätkata sõltumatut poliitikat, hoolimata Trumpi administratsiooni otsestest ähvardustest, mida väljendatakse USA uudisteagentuuride infolekete ja tõenäoliselt ka Berliini, Pariisi ja Londoni diplomaatiliste kanalite kaudu.

"Valge Maja hoiatab eurooplasi, öeldes, et kui nad püüavad Ameerika Ühendriikide sanktsioonidest Iraani vastu mööda hiilida, kohaldatakse neile suuri trahve ja karistusi. EL järgib rahulikult oma plaani, mis võib elluviimisel atlandiüleseid suhteid veelgi teravdada," kirjutas Associated Press.

Juhtivate Euroopa riikide järjepidevus ja julgus on eriti hinnatav seetõttu, et Iraaniga tehtavate tehingute kolmepoolse mehhanismiga ühinemisest loobusid sellised traditsioonilised Euroopa finants- ja panganduskeskused nagu Austria ja Luksemburg ning keeldumise põhjuseks oli just Ameerika Ühendriikide surve.

Kuid ilmselt osutus küsimus niivõrd oluliseks, et ELi juhtivad liikmesriigid otsustasid asja enda kätte võtta ja jagada vastutuse kolmepeale - struktuur ise asub Prantsusmaal, selle juht on Saksa pangandusspetsialist ja organisatsiooni järelevalvenõukogu asub Ühendkuningriigis. On võimatu jätta tähelepanuta, et Ameerika diplomaatia on selle mänguvooru täielikult kaotanud ja Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi juhtide Euroopa-meelsuse tõsiduses mõistmatust ilmutanud.

Eelmisel aastal tähistas USA suursaadik Saksamaal võitu, kui Saksa pangad keeldusid koostööst Teheraniga ja Lääne meedia kirjutas, et Euroopa mehhanismi loomine Ameerika sanktsioonide vältimiseks on vaevalt võimalik.

Tavaliselt on idee, et Euroopa riigid ei suuda keerulises küsimuses kokku leppida, hea idee, kuid seekord seisab Ameerika välispoliitika silmitsi erandiga sellest reeglist.

Kui vaadata asjadele küüniliselt, siis võib öelda, et Trumpi administratsioon on teinud Euroopa Liidu ühtsuse nimel rohkem kui kõik Euroopa Komisjoni ametnikud. Veelgi enam, kui see "Iraani vandenõu" eurooplastel nüüd läbi läheb, siis on USA välispoliitika peamine vahend kasutu ja ei pea olema prohvet, et selle mängu järgmist käiku ette näha.

Kui Washington püüab Nord Streami 2 suhtes sanktsioonid kehtestada, laiendatakse sama mehhanismi koostööle Venemaa ettevõtetega, mis muudab sanktsioonid üldjoontes mõttetuks. Loomulikult on Trumpi administratsiooni "viimane argument" endiselt piirangute kehtestamine mitte ettevõtetele, vaid Saksamaale, Prantsusmaale ja Ühendkuningriigile riikidena, kuid kui USA presidendil on julgust selline hull samm astuda, siis ootavad teda ees tõsised sisepoliitilised probleemid ja Euroopa Liidritel saab olema täiuslik ettekääne mistahes vastumeetmete rakendamiseks, kusjuures need meetmed pälvivad isegi avaliku heakskiidu.

Paradoksaalselt on sanktsioonidest kõrvalehoidmise skeemi kõige haavatavam osa Iraan ise, kellele ei meeldi Euroopa sanktsioonide probleemi lahenduse piiratus. Ametliku Tehrani ärritust ja närvilisust võib mõista - tema majanduslik olukord on keeruline, sisepoliitiline olukord samuti, eurooplased rikkusid sanktsioonidest kõrvalehoidmise mehhanismi loomise tähtaegu (see oleks pidanud olema valmis mullu novembris) ja nüüd tuleb seda veel täiustada. Tõenäoliselt võtab see veel mitu väärtuslikku kuud aega.

Kuid kõige olulisem on juba toimunud - vana Euroopa on näidanud tahet vabaneda Ameerika Ühendriikide diktaadist ja millises vormis see tulevikus realiseerub, ei olegi nii tähtis - oluline on, et Washingtonile selline Euroopa vabadus ei meeldi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
Donald Trump, Euroopa, Iraan, EL, USA

Peamised teemad