20:21 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
14220

Rahvusvaheline reitinguagentuur Moody's tõstis taas Venemaa riigireitingut, seekord algselt Ba1-lt tasemele Baa3.

Dmitri Lekuhh, RIA Novosti

Seejuures tõsteti "investeeringukõlblikkuse tasemele" nii Venemaa Föderatsiooni kui "pikaajalise emitendi", samuti aga ka "prioriteetse tagamata võla" reitingud. 

Prognoos muutus aga positiivselt stabiilseks. Kõige naljakam on viis, kuidas Moody"s ise toimunut, (sealhulgas oma eriti aeglast otsuste vastu võtmist) on selgitanud.

Selgituses on palju väga erinevaid sõnu, kuid peamine on rahvusvahelise reitinguagentuuri väitel "viimaste aastate poliitika positiivne mõju", mille peamiseks eesmärgiks riigi rahanduse usaldusväärse tõstmine ja muude väliste näitajate tugevdamine.

Teisest küljest viidatakse "Venemaa haavatavusele väliste šokkide suhtes", näiteks sanktsioonidele ja hindadele naftaturgudel.

Seda lihtsalt peab tsiteerima: "Jätkuv haavatavus edasiste väliste šokkide suhtes, nagu jätkuv - ehkki vähenenud - sõltuvus naftahindadest ja endiselt suurtest geopoliitilistest pingetest, on investeeringukõlbliku reitingu taastumist aeglustanud."

"Sõltuvus naftahinnast" on siin Moody"se seisukohast ilmselt "määravaks".

Kuid on üks probleem. Mõnda aega tagasi süüdistas Venemaad (ja Saudi Araabiat) päris kõvasti, võib lausa öelda, et jõhkralt Donald Trump. Ta väitis, et just Venemaa ja Saudi Araabia kontrollivad OPEC+ institutsioone kasutades maailmaturgudel nafta hinda.

Kaasa arvatud nende taseme tõstmine, mis osutub maailma "kõige arenenumale" majandusele küllaltki ebamugavaks.

Ameerika presidendi terava reaktsiooni tulemus oli, kuigi mitte täiesti kõigi jaoks nähtav, kuid lihtsalt väljaselgitatav, nagu öeldakse, iga hoolika vaatleja poolt.

Vene Föderatsioonil, Saudi Araabial ja põhimõtteliselt OPEC+ mittekuuluval USA-l – otsustades vaikuse järgi ka Trumpi Twitteri-kontol - õnnestus kokkuleppele jõuda.

Ehkki tootmine vähenes, jäid hinnad siiski kõigi jaoks enam-vähem sobivale tasemele.

Kuid olulisem on lähenemisviiside erinevus. "Naftahindade juhtimine" ja "neist sõltumine" on kaks väga erinevat asja, juhuks kui Moody"s seda ei tea.

Rahvusvahelise reitinguagentuuri analüütikutel peaks selle mittemõistmine üsna keeruline olema.

On raske mitte nõustuda Venemaa majandusministri Maksim Oreškini hinnanguga, kes teatas otse, et juhtumi põhjus oli lihtne: Moody"s ammendas kõik, isegi kõige fantastilisemad argumendid, mis ta Venemaa riigireitingu tõstmise vastu välja suutis mõelda.

Siiski on ka teine seisukoht. Nii näiteks ütles Venemaa Föderatsiooni peaministri asetäitja, Lääne-meelne rahandusminister Anton Siluanov, et agentuur, mis Venemaa reitingut tõstis, hindas seeläbi Moskva majanduspoliitika saavutusi. Lisades ootuspäraselt, et peab Moody"se otsust õiglaseks.

Eelkõige rõõmustab Siluanovit, et kõik kolm USA reitinguagentuuri soovitavad nüüdseks Venemaale investeerida.

Liitmise ja korrutamise ülesanded: Venemaa ja Hiina kaubavahetusest, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Демьянчук

Näiteks kinnitas Standard & Poor"s jaanuaris Venemaa suveräänse reitingu välisvaluutades samuti investeerimisväärsele tasemele "BBB-", jättes prognoosi "stabiilseks".

Ka Fitch kinnitas Venemaa pikaajalise krediiditaseme investeerimiskõlblikuks "BBB-" koos positiivse prognoosiga.

Näiteks märgib Fitch eraldi, et positiivne väljavaade peegeldab "jätkuvat edu majanduspoliitika aluste tugevdamisel, paindlikku vahetuskurssi, tugevat pühendumist inflatsiooni piiramisele ja hästi läbimõeldud eelarvestrateegiat."

Viimastel aastatel on meie majanduse riigireitingud püsinud stabiilsena või isegi veidi tõusnud, kuid rahvusvahelist investeerimisaktiivsust need näitajad peaaegu ei mõjuta.

Ei, loomulikult tuleb raha Venemaa majandusse ja sageli palju rohkem, kui märgata võib. Erinevus on selles, et niisugune raha läheb otseinvesteeringutena reaalmajanduse sektoritesse.

Ning reitingud, isegi riigireitingud, ei ole konkreetsetesse projektidesse tehtavate otsepaigutustega üldse seotud, selleks on teised, politiseerimata otsuste langetamise mehhanismid.

Rahvusvaheliste reitinguagentuuride hinnangud mõjutavad aga kiiret kasumit otsivate spekulantide portfelle, kes globaalse majanduse rahavoogusid juhivad. Need poisid vaatavad esmalt just "sanktsioone". Ja alles seejärel kuulatakse reitinguagentuure.

Ei ole teada, kuidas Venemaa "positiivne riigireiting" neid mõjutab, kui näiteks Ameerika Ühendriigid veel mõne oma järge ootava "drakoonilise sanktsiooni" kehtestavad.

Nagu eelmised "kohutavad sektoripõhised piirangud" näitasid, ei ole nad Venemaa majandust kuigivõrd mõjutanud - riik on sellega juba kohanenud. Kuid reitingute "investeeringukõlbulik tase" seda tõenäoliselt üle ei ela.

Seetõttu: härrad, olgem kuidagi rahulikumad. Jah, Moody"s positiive hinnang Venemaa "hävitatud" majandusele on kindlasti meeldiv.

Samas on Venemaa majanduse ja ülemaailmsete reitinguagentuuride ees seisvad sihtmärgid olnud algusest peale täiesti erinevad.

Ja hindeid nende ülesannete lahendamise eest, millega rahvamajandus silmitsi seisab, ei pane mitte Moody"s ega Fitch.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

USA Senat kiitis heaks uued Venemaa-vastased sanktsioonid
Tagid:
Venemaa, riigireiting, reiting, Fitch Ratings, Moody's

Peamised teemad