02:16 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Analüütika
lühendatud link
14921

Kolm rõõmsat sündmust, mis seda artiklit kirjutama ajendasid, on olulised mitte ainult sellepärast, et nad paljastavad Venemaa kohta levitatavat valet, vaid ka seetõttu, et nad võimaldavad vaadata maailma suurpoliitikale ilma alusetu optimismi või lootusetu pessimismi läätsedeta ja teadvustada tegelikkuse kogu keerukust, kirjutab autor.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Eelmisel nädalal teatas Venemaa välisministeerium lühidalt ja diplomaatiliselt kuivas keeles selle aasta jaanuari alguses Guinea lahel piraatide poolt pantvangi võetud Venemaa kodanike vabastamisest. Ajakirjanike palvele rääkida vahejuhtumi üksikasjadest vastati keeldumisega, kuid avaldati tänu kõigile, kes venelaste vabastamisele kaasa aitasid.

Kahe päeva eest tuli nagu välk selgest taevast rõõmustav uudis laeva "Nord" kapteni Vladimir Gorbenko tagasipöördumisest, kes tema sõnul oli lihtsalt võtnud Venemaa passi ja sellega üle piiri tulnud. Tõsi, Ukraina piirivalvurid eitavad kategooriliselt, et kapten piirikontrollpunkti läbis.

Lääne meedia: mis on Putin Venemaast 2019. aastaks teinud >>

Kui Kremlil paluti seda väga põnevat lugu kommenteerida, piirdus presidendi pressiesindaja väga laialivalguva avaldusega, et üksikasjadest "kuuleme me kas kunagi hiljem, või ei kuule üldse", mis tugevdas avalikkuse kahtlusi, et toimunu võiks saada "nähtamatu rinde võitlejate" tegevusest jutustava seiklustrilleri aluseks.

Venemaa suursaatkond Eestis
© Sputnik / Денис Грабусов

Samal päeval tuli veel üks hea uudis. Moskvasse toimetati kaks Moldova kodakondsusega pilooti, kes olid olnud kolm ja pool aastat Afganistanis Talibani vangistuses. Nende vabastamine sai võimalikuks pärast Moskva sekkumist, mida oli palunud Moldova Vabariigi president Igor Dodon. Lendurid viibivad praegu Moskva haiglas, kuid saavad peagi koju.

Kõik need rõõmsad sündmused on otseselt seotud ühe olulise ja väga valulise mütoloogilise teemaga, mis on loodud Venemaa ümber. Tegemist on väga laialt levinud ettekujutusega Venemaa väidetavalt ükskõiksest suhtumisest konkreetsete inimeste eludesse. "Nemad seal" päästavad reamees Ryanit aga "meie siin" anname käske "sõdureid mitte säästa, küll naised neid veel sünnitavad".

Ja polegi oluline, et see Žukovile omistatud fraas on juba ammu tunnistatud võltsinguks ja et keegi vähegi tähelepanuväärsetest ajaloolastest ei ole seda väitnud, peetakse just "seda üldiselt tõeks".

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

Neil seal tungisid Ühendriigid 1989. aastal Panamasse, et karistada seda riiki USA kodaniku vägistamise eest (ja-jah, on inimesi, kes usuvad siiani sellisesse sündmuste versiooni). Meil siin aga ei liiguta Kreml sõrmegi, et päästa Ukraina julgeolekuteenistuse SBU vangistustest tuhandeid Kiievi režiimi vastaseid, sealhulgas sadu venelasi.

Seda müüti iga inimelu kalliks pidavast humanistlikust, päikeselisest Läänest ja ebainimlikust, kogu oma ajaloo inimluudel üles ehitanud Venemaast on loodud mitte aastakümneid, vaid sajandeid.

Kusjuures on iseloomulik, et see müüt on tegelikult võrdsel määral levinud nii meie riigis (Venemaal), kui ka välismaal. Tuleb tunnistada, et nüüd pole see enam nii kaljukindel kui varem. Viimastel aastatel on seda aktiivselt purustatud kõikidest suundadest.

Tänapäev on lõhkunud Lääne suhtes roosad prillid enamikul meie kaasmaalastel. Suure poliitika julmus, küünilisus ja verisus on muutunud tavaliste kodanike jaoks liiga ilmselgeks, et säilitada illusioone Ameerika Ühendriikide või Euroopa kõrge moraali ja inimlikkuse kohta.

Ka tänapäeva massikultuur on idealistlike ettekujutuste lammutamisele Lääne poliitika suhtes oma käe külge pannud, esitledes seda viimasel ajal järjekindlalt paljudes telesaadetes ja filmides väga ebamugavas valguses. Siiski ei saa öelda, et see oleks eranditult positiivne protsess.

Mõru küünilisus ja ette teada pettumus mistahes "valitsevates kihtides" ei ole sugugi vähem ohtlik kui pime-optimistlik usk nendesse. Just seepärast peetakse mainitud müüti Venemaa "kannibalismist" õigustatult oluliseks osaks Venemaa-vastases propagandas, mille peamine eesmärk on murendada Venemaad seestpoolt, läbi ühiskonna usu õõnestamise oma riiki.

Kolm rõõmsat sündmust, mis seda artiklit kirjutama ajendasid, on olulised mitte ainult sellepärast, et nad paljastavad Venemaa kohta levitatavat valet, vaid ka seetõttu, et nad võimaldavad vaadata maailma suurpoliitikale ilma alusetu optimismi või lootusetu pessimismi läätsedeta ja teadvustada tegelikkuse kogu keerukust.

Selles tegelikkuses peab Venemaa alati oma hätta sattunud kodanikke meeles. Ta teeb jõupingutusi nende päästmiseks, kuid sakraalne fraas poliitikast kui "võimalikkuse kunstist" pole ilusad tühjad sõnad, vaid objektiivne reaalsus, millega peame silmitsi seisma.

Mõnikord lükkub pääsemine edasi. Mõnikord jäävad kõik jõupingutused asjatuks või hilinevad. Valeri Ivanovi hiljutine surm Ukraina vanglas on selle kibedaks kinnituseks.

Kuid Nigeeriast päästetud Vene meremehed ja "Nordi" kapteni koju tagasi pääsemine kinnitavad, et Venemaa ei unusta kedagi ja, nagu praegu tavatsetakse öelda, inimesed töötavad. See aga annab lootust neile, kes ootavad jätkuvalt, millal Venemaa neile appi tuleb.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Medvedev nimetas Venemaa strateegilise arengu sihid
Venelased on "normaalsed inimesed!" Mis Prantsuse jalgpallisõpru kõige rohkem üllatas?
Tagid:
poliitika, analüütika, Ukraina, Aafrika, Venemaa

Peamised teemad