12:03 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
12040

Kõigepealt uudiseid. BBC produtsent Riam Dalati kirjutas Twitteris üht-teist ülearust ja sulges siis selle väljastpoolt.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Meenutame, et see Briti ringhäälingu töötaja säutsus hiljuti Twitteris paar korda Douma gaasirünnakust.

Neile, kes unustanud on - see rünnak toimus möödunud kevadel. Ühinenud Lääne versiooni kohaselt puistasid Süüria sõjaväekopterid linnale, mida kontrollis relvarühmitus Jaysh al-Islam*, "kaks konteinerit kloori" või "kaks klooripommi" või isegi "sariinimürske" (sõltuvalt allikast). 70 inimest suri.

BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest >>

Kuriteo tõendina esitas organisatsioon "White Helmets" (Valged kiivrid) südantlõhestava filmistseeni haiglast, kus arstid uhtusid mürgitatud lapsi nende elu päästa üritades veega. Sellest kuriteost pasundasid umbes nädal aega pealkirjad, mida ilmestasid "kiivrite" tehtud kaadrid surnud maimukestest.

BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto
© AFP 2019 / Mohamed al-Bakour

Sellest rääkisid karmilt ja kalgi hukkamõistuga maailma vabaduse liidrid - alates Trumpist kuni viimase Macronini. Kättemaksuks andsid Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik nädala pärast Süüria pihta sõbraliku raketilöögi, mis sai samuti kuulsaks selle poolest, et Süüria ja Venemaa versiooni kohaselt oli see täielik läbikukkumine, Ameerika Ühendriikide versioonis aga äärmiselt edukas.

Veel kümme päeva hiljem saabus Haagi Douma kuulsa filmimeeskonna 17-liikmeline delegatsioon, kelle hulgas oli ka üks kaamera ees mürgistamisest surev poiss. Osalejad rääkisid, et rünnakut ei olnud, oli film. Poiss rääkis, kuidas tol ajal linna valitsenud terrorivõitlejate sõbrad, onud "Valgetest kiivritest", ta viigimarjade eest palkasid ja kuidas nad teda millegipärast haiglahoones veega üle valama hakkasid. 

Kuid seda esitlust ignoreerisid kõik arenenud riigid, sest selle korraldas valelik Venemaa.

Süüria 11-aastane poisike jutustas kuidas temast "keemiarünnaku ohver" sai >>

Möödusid kuud ja nüüd tunnistas BBC produtsent Dalati ettevaatlikult: "Pärast kuue kuu pikkust uurimist võib kahtlusteta öelda - haiglastseen oli lavastatud. Keegi seal ei surnud. Tõsi," lisas ta kiiresti. "Rünnak ise toimus. Sariini ei kasutatud. Tuleb ära oodata OPCW (Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon) lõpparuanne, mis tõestab kloori kasutamist või veel midagi."

Siis taipas ta kiiresti, et isegi seda oli ta kirjutanud ilmaasjata ja tema Twitteri konto muutus hetkega "privaatseks". BBC vastas Vene meedia küsimustele läbi hammaste, et "see oli nende töötaja isiklik arvamus".

...Ja nüüd kõige tähtsamast. See on ka kõige kurvem.

Produtsendi avameelsusest teatas, kui Google News'i uskuda:

  • Vene meedia;
  • RT;
  • Sputnik;
  • mõned väikesed Horvaatia, Serbia ja Pakistani võrgulehed.

Ja rohkem mitte keegi.

Muidugi jääd mõtlema: libauudis. Mõtleks: ja selle pärast tulistati selle niigi paljukannatanud riigi pihta sadu rakette. Selline asi kunagi tõesti juhtus. Avalikkust see enam ei huvita, avalikkus tahab värskemaid uudiseid. Kunagi purustati ühe teise võltsingu tõttu terve Iraak, mis siis nüüd teha.

Kuid asi on selles, et BBC oleks võinud oma töötaja uurimuse tulemused avaldada näiteks kusagil arvamusveerus. Sama oleksid aasta tagasi võinud teha ka kõik Putini ja Assadi koletust kuriteost kuulutanud teabekanalid.

See justkui ümberlükkamine ei oleks mingil moel maailma juhtivate meediakanalite teabe- ja propagandapilti kahjustanud. Sellepärast, et me elame ajastul, mil aastatetaguste sündmuste kajastuste "ümberlükkamised" meedias on nüüd juba lihtsalt ebaolulised ja mõttetud.

Kaugel 20. sajandil, kui keskmine kodanik tellis ainsat päevalehte (Times või Vremja, Zeitung või Le Temp), võis selles kõigepealt ilmuda pealkiri "Petrov tappis Ivanovi", järgmisel hommikul aga õiendus: "Ivanov ei tapnud Petrovi". Ivanov sai linnas ringi käia teadmisega, et tema kaaskodanike ülekaaluka enamuse silmis on tema hea nimi puhas.

Venemaa välisministeerium hindas BBC ütlusi võltsingu kohta
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Nüüd aga on tõde meedia käes nagu plastiliin, hullemgi veel. See on samaaegselt nagu liivaloss ja selle seinu pidavalt uhtuvad lained. Masslugeja jaoks "eksisteerib" vaid see, mida talle pidevalt sisendatakse. Kui seda veidigi lõdvemaks lasta, kaob mälust isegi see, mille unustamine tunduks võimatu.

Ja vastupidi: pommitage mõned aastad, ütleme, Ukrainat vabastanud Nõukogude sõdurite järeltulijad fantaasiate ja kunstliku reaalsuse okstega ja nad hakkavad suure uhkusega end banderalasteks nimetama.

Kas rünnak Douma's oli lavastus? Püüdke peatada Euroopa linna tänaval inimest, kes 2018. aasta aprillis teleri ees ohkas: "Küll see Assad on ikka värdjas," ja öelge talle seda. Tõenäoliselt, küsib vastu: "Douma? Vabandage, kus see üldse asub?"

Tema mälus on üldised teadmised: "Süüria türann Assad pommitab oma kodanikke sariiniga." Nii enne, kui pärast "Valgete kiivrite" võltsinguid räägiti talle sellest kümneid kordi ja korratakse seda nüüdki igast triikrauast.

Otseöeldes on "21. sajandi relv" üksikkodaniku teadvusesse juhitav infovoog. Kui inimese meel ja maailmavaade ei kuulu enam talle, vaid saadetakse talle kui abonendile teabevooga, on see põhimõtteliselt ohtlikum kui mistahes "kliimamuutus".

Muide, ei maksa arvata, et meie siin (Venemaal) oleme vastavalt tellijate soovile kujundatud "mnemoonilise relva" eest kaitstud. See ei ole nii. Meie riigil on loomulikult omad vaenuliku teabetõrjevahendid, kuid neid kasutatakse ainult suurte sihtmärkide vastu.

Rünnak Süüria vastu toimus libaettekäändel >>

Samal ajal sosistatakse igale meie kaasmaalasele vähemalt kord päevas kõrva: "Ära kuula Kremli propagandat - see valetab. Ära loe riigimeediat – see valetab. Ära usu seda. Usu mõnelt anonüümselt autorilt pärinevaid sensatsioone, mille saatsid su sõbrad sotsiaalvõrgustikest. Nemad juba ei peta."

Loomulikult oleks rumal väita, et "Vene meedia räägib alati tõtt." Niikaua, kui föderaalsetes kanalites liiguvad ringi ekstrasensid Egiptuse püramiididega ja ilmuvad fuflomütsiini ja kontaktitu võitluse meistrite reklaamid, oleks selline avaldus naeruväärne.

Kuid Venemaa vähemalt ei pommita kedagi mingi keskpärase telesaadete pärast. Ja selle peamise faktiga ei ole võimalik vaielda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal keelatud terroriorganisatsioon

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

„Poisike Aleppost" - kõige hullem libauudis Süüria kohta
Valged Kiivrid tarnisid taas Süüria terroristidele mürkaineid
Vähemasti Oscar jääb kätte - Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud
"Valged kiivrid" fabritseerisid Süüria keemiarünnaku tagajärjed
Oscari asemel kodakondsus – Suurbritannia võtab Valgeid Kiivreid avasüli vastu
Valged Kiivrid valmistavad Aleppos ette uut provokatsiooni keemiarelvaga
Tagid:
lavastaja, raketilöök, mürkaine, Süüria, Venemaa, BBC

Peamised teemad