11:54 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
22840

Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Lääne reaktsioon Vladimir Putini esitatud seisukohtadele tuleb eriti karm ja agressiivne muuhulgas sellepärast, et kui vaadata Moskva plaane läbi LKA analüütikute prisma, selgub, et Venemaa riigipea kinnitas äsja Ameerika spioonide kõige sügavamaid hirme.

Saksamaa kansler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Avalikkus mäletab LKA, FBI ja USA rahvusliku julgeoleku direktori ühist aruannet Senatile peamiselt seoses puhkenud skandaaliga - Ameerika luuretalituste juhid ei nõustunud president Trumpiga terves reas olulistes maailmapoliitika küsimustes - alustades KRDV tuumadesarmeerimise väljavaadetest ja lõpetades olukorraga Süürias ning Iraanis.

Selle skandaali varjutasid aga Ameerika luurevaldkonna juhtide palju huvitavamad avaldused, mis võimaldavad saada aimu, mida nemad tunnetavad Ameerika Ühendriikide ja selle ülemaailmse domineerimise eksistentsiaalsete ohtudena.

Äriuudiste agentuur Bloomberg koostas peamistest ohtudest omalaadse pingerea - ja juhtis tähelepanu sellele, et Washingtonil on lähitulevikus väga hea põhjus oma agressiivset Venemaa-suunalist poliitikat jätkata - Vladimir Putini sõnavõtt suurendab tõenäoliselt CIA ja FBI analüütikute hirme veelgi.

Tihenevad suhteid Hiina ja Venemaa vahel.

Esimesel kohal Ameerika Ühendriike ähvardavate ohtude järjestuses ei ole enam terrorism ega globaalne soojenemine, vaid hoopis Venemaa ja Hiina koostöö: "Esimene (oht - Toim.) hõlmab üha tihedamaid suhteid Hiina ja Venemaa vahel.

Pikkade aastate jooksul on Washingtoni suhted Pekingi ja Moskvaga halvenenud ning see ohtude hinnang annab võimaluse mõista, kuidas luurekogukond toimuvale vaatab.

"Venemaa on hääbuv, kuid agressiivne mängija, kes tõenäoliselt intensiivistab sekkumist kõikidesse valimistesse ja "infosõdade pidamist" USA ja teiste demokraatiamaade vastu."

"Hiina ei ole mitte ainult revisionistlik jõud, vaid riik, mis järgib pikaajalist strateegiat ülemaailmse ülemvõimu saavutamiseks"

Nad (Venemaa ja Hiina - Toim.) saavad tõenäoliselt veelgi lähedasemateks, kuna neid ühendab antagonism "demokraatlike väärtuste" ja USA unipolaarse domineerimise vastu."

Ilma piparkookideta, kuid vitstega: Ameerika "demokraatia" kool >>

On lihtne ette kujutada, kuidas reageerib Ameerika luurekogukond, kes põeb üheaegselt nii süvenenud sinofoobiat kui ka raskekujulist russofoobiat, Venemaa presidendi sõnumi järgmisele lõigule:

"Meie võrdõiguslikud ja vastastikku kasulikud suhted Hiinaga on tänapäeva globaalsetes küsimustes stabiliseerivaks teguriks, Euraasia julgeoleku tagatiseks, näidates eeskuju viljakast majanduslikust koostööst."

On ilmekas fakt, et idee väidetavalt eksisteerivast vihast "Ameerika demokraatlike väärtuste" vastu ei ole uus. 

Джорж Буш на траурной церемонии в Далласе.
© AFP 2019 / MANDEL NGAN
George W. Bush

Sõjaliste avantüüride pooldajad on seda pikka aega kasutanud - võime meenutada George Bushi kuulsat fraasi, mis selgitas ameeriklastele, miks neid Lähis-Idas vihatakse ja miks seal sõda alustada tuleb: 

"Ameeriklased küsivad, miks nad meid vihkavad? Nad vihkavad seda, mida me näeme siin, sellessamas ruumis - demokraatlikult valitud valitsust. Nad vihkavad meie vabadusi - meie usuvabadust, sõnavabadust, vabadust hääletada, kokku tulla …"

Kuna paljude ameeriklaste arvates pöörleb kogu maailm ümber Ameerika ja "maailma naba" asub Washingtoni Kapitooliumikünka läheduses, siis toimib selline propaganda hästi ja paljud ei esitagi loogilist küsimust - miks peaksid venelased, hiinlased või Lähis-Ida elanikud Ameerika elukorraldusele nii teravalt reageerima.

Venemaa ja Hiina väidetavast "vihast Ameerika demokraatlike väärtuste suhtes" äratab tähelepanu eelkõige seetõttu, et Ühendriikide praktikas on niisuguste argumentide esitamine eelviimane etapp enne sõjalise jõu kasutuselevõttu. 

© REUTERS / Axel Schmidt

Just selleks, et meie "Ameerika partnerid" antud joont ei ületaks, soovitas Venemaa riigipea neil nii aktiivselt esmalt uute Vene relvasüsteemide lennuaegu arvutada.

Osa Vene läänemeelsest publikust reageeris kuuldule iroonia ja ärritusega: sotsiaalvõrgustikes ja telegrammikanalites võis näha kommentaare, et "taas siirdus president sotsiaaltoetustelt oma lemmikteema – rakettide juurde."

Kuid asi on selles, et ilma nendesamade rakettideta ei ole varsti üldse mingeid toetusi ja ka riigi jätkuv eksistents muutuks üsna kaheldavaks.

Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise >>

See tähendab, et Venemaa on just see maa, kus sotsiaalne riik on ilma äärmiselt tõsise sõjalise jõuta võimatu, sest vastasel juhul lakkaks riik ise lihtsalt eksisteerimast.

"Ameerika loodud liitude kriis maailmas".

Bloombergi koostatud ohtude nimistus asetati luureasutuste juhtide avalduse analüüsi järel teisele kohale "Ameerika loodud liitude kriis maailmas".

Agentuuri sõnul on "liitlased hakanud Ameerika Ühendriikide tegevust kahtluse alla seadma."

Sellega seoses tasub meenutada mõjuka poliitanalüütiku Jan Bremmeri hinnangut, kes kirjutas Münchenis toimunud julgeolekukonverentsi lõppedes, et isegi pärast Trumpi lahkumist ei ole vana maailmakorra taastamine seniste liidritega eesotsas enam võimalik. Ometi usub Washingtoni eliit endiselt vastupidist. 

Tasub meenutada Angela Merkeli fraasi, mille kohaselt ei tohiks Venemaad "Hiina embusse tõugata." Tõdemus toodi kuuldavale samuti Müncheni konverentsi poodiumilt, kui kõne all oli USA nõue keelata Nord Stream 2 ehitamine.

© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government
G-7 vs USA

See näide toonitab erinevust Euroopa ja Ameerika suhtumises Venemaasse.

Euroopa riigijuhtide vandenõu Ameerika Ühendriikide vastu "ajab Trumpi raevu" >>

Seal, kus pragmaatilised Euroopa poliitikud, nagu Merkel, püüavad leida lähenemise ja koostöö punkte, nõuavad ameeriklased sanktsioone ja on seejärel üllatunud, et Venemaa ja Hiina konfliktse Washingtoni taustal üksteisele lähenevad.

Paraku ei õpeta see negatiivne kogemus neile midagi ning LKA "mõttekojad" soovitavad probleemi lahendada klassikaliste jõumeetoditega – suurendades veelgi Venemaale avaldatavat survet.

Euroopa - ja mitte ainult Euroopa - liitlaste "usaldamatus Ameerika Ühendriikide tegevuse vastu," mille üle luureteenistuste juhid kaebavad, on tekkinud suuresti sellesama irratsionaalse ja ohtliku käitumise tõttu.

"Uued ja läbimurdelised tehnoloogiad"

Bloombergi sõnul on kolmas tõsisem oht seotud "uute ja läbimurdeliste tehnoloogiatega".

Meie vastased teavad hästi, et isegi ühe tõeliselt läbimurdelise avastuse rakendamine Hiinas või Venemaal võib osutuda "mustaks luigeks" (st ettearvamatuks katastroofiks), millest Ameerika Ühendriigid enam kunagi ei taastu. 

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Washington reageerib Hiina edusammudele 5G-tehnoloogia valdkonnas väga närviliselt ja püüab seetõttu niisuguseid ettevõtteid, nagu Huawei, igal viisil lämmatada.

Venemaa puhul võime aga juba öelda, et presidendi avaldusi põhimõtteliselt uute relvasüsteemide - eriti üliheliraketi "Tsirkon" teemal - tõlgendatakse just olukorrana, kus läbimurdeline tehnoloogia on Moskva kätes - mis on "Ameerika julgeolekule" (domineerimisele ja karistamatusele – Toim.) otseseks ohuks.

Kui vaadata USA meedia reaktsiooni Venemaa presidendi sõnumile, võib märgata, et just tema sõnad Ameerika Ühendriikide otsustuskeskustele suunatud Vene relvadest juhul, kui Ameerika oma raketid Euroopasse paigutab, põhjustas seal oodatult suurima resonantsi.

Elada Vene ülihelirakettide sihtmärkidena ei ole kuigi meeldiv – eurooplastest ja asiaatidest "liitlaste" mured ja hirmud neile sedavõrd korda ei lähe.

Kuid meie "Ameerika partneritele", seda ka tavaliste valijate tasandil, tuleb aeg-ajalt meenutada, et nende eksklusiivsus ja kõrgendatud enesehinnang ei tähenda veel haavamatust ega surematust.

Tegu võib olla ainsa viisiga ookeanitaguste poliitikute ja nende vasallide tuisupäid vähemalt veidigi jahutada.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga ühtida.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Soros on paanikas: Euroliitu ootab NSV Liidu saatus
Davos tegi majandusmeestele kõvasti tuska
USA uus küberstrateegia: varjamatu ülemvõim maailmas
"Meie inimesed" Washingtonis: LKA-d juhib "Kremli salaagent"?
Tagid:
relvad

Peamised teemad