17:22 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Analüütika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
12020

Tuleb tunnustada Ameerika ajakirjanikke, nad on üsna elegantselt lahendanud ebameeldiva ülesande - selgitada lugejatele, miks Angela Merkel, hoolimata Donald Trumpi ja kogu vaba maailma survest, kaitseb jõuliselt Nord Stream 2, keeldudes tegemast Saksamaa energiaturul ruumi demokraatliku Ameerika LNG-le.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Pärast seda, kui Nord Stream 2 ehitust ei suudetud blokeerida ega Müncheni julgeolekukonverentsi skandaali vältida, hakkas Ameerika diskursus Venemaa gaasist Euroopas tegema huvitavaid muutusi. Endine optimism Gazpromi Euroopa turult väljatõmbumise võimalikkuse ja soovitavuse suhtes on asendatud väitega, et Saksamaale on mõistlik ja ta on suisa sunnitud rohkem Vene gaasi ostma, olenemata sellest, mida Donald Trumpi administratsioon sellest arvab või teeb, kirjutab Ameerika agentuur Bloomberg.

Ameerika ärimeedia elab Ameerika ettevõtetele alati kaasa ja ilmutab oma sponsorite ja reklaamitellijate väljavaateid kirjeldades sageli põhjendatut optimismi. Seda hinnalisemad on need harvad juhud, mil Ameerika Ühendriikide veeldatud maagaasi (LNG) eksportijate ja Venemaad alistada püüdva Ameerika diplomaatia poolehoidjad tunnistavad, et pikk sõda Euroopa energiaturu pärast on tegelikult kaotatud. Ameerika kaotusele sobiva ja mitte nii alandava seletuse leidmine on omamoodi boonuseks ja kinnituseks, et vähemalt propagandatasandil on Venemaa oponendid peatse võidu kuulutamiselt üle läinud selgitusele, et nad ei kaotanud Gazpromile, vaid nii lihtsalt "kukkus välja". Või, nagu Bloombergi ajakirjanikud kirjutavad, "kliima on muutunud".

Tuleb tunnustada Ameerika ajakirjanikke, nad on üsna elegantselt lahendanud ebameeldiva ülesande - selgitada lugejatele, miks Angela Merkel, hoolimata Donald Trumpi ja kogu vaba maailma survest, kaitseb jõuliselt Nord Stream 2, keeldudes tegemast Saksamaa (ja kaudselt ka Euroopa) energiaturul ruumi demokraatliku Ameerika LNG-le. Põhjendus, et Venemaa gaas on odavam, ei sobi. USA ettevõtted ja Ameerika investorid maksavad makse ja pumpavad raha lobitööks kogu maailmas, et siis osaleda ausas konkurentsis Gazpromiga?

Ka versioon, et "Angela Merkel distantseerub tahtlikult USAst ja edendab Euroopa sõltumatust (peaaegu juba endisest) maailma hegemoonist" ei sobi, sest sellest järelduks täielik pettumus mitte ainult Trumpi administratsioonis, vaid ka Ameerika tulevikus tervikuna. Välistamise meetodil leiti Saksamaa kõigutamatuse põhjuseks Vene gaasi importimisel... Saksamaa armastus ökoloogia ja rohelisest energia vastu, mis sõna otseses mõttes tõukas Angela Merkeli Venemaa gaasihiiglase embustesse.

Bloomberg teatab: "Gaas on kantsler Angela Merkeli üks peamisi hoobasid poole riigi elektrienergiast tootvate söe- ja tuumaelektrijaamade sulgemiseks. Samal ajal, kui valitsus püüab edendada taastuvenergia kasutamist, räägivad valdkonna juhid, energeetika prognoosi eksperdid ja investorid, et kui tuule- ja päikeseenergiajaamade võimsus väheneb, läheb (riigi) energiasüsteemi tasakaalustamiseks vaja rohkem gaasi. Selline arusaamine aitab selgitada, miks Merkel lubas Venemaal gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamist ja stimuleeris veeldatud maagaasi importimiseks uute tootmisvõimsuste loomist."

Sellest järeldub, et ilma Vene torugaasita ei ole Saksamaal üleminek rohelisele energiale võimalik. Tähendab, ökoloogia (tänapäeva Lääne tavainimese ja isegi ärimehe jaoks on ökoloogia püha) nimel tuleb Nord Stream 2 ja "noore Ukraina demokraatia" sissetulekute järsku langust Vene gaasi transiidilt taluda - ökoloogia on Ukraina eelarvest palju olulisem. Tuleb välja kena pilt: Washingtoni-Berliini teljel polegi konflikti, on ainult Saksamaa järjekindel soov viia oma majandus üle rohelisele energiale, mis, nagu selgub, ei saa toimuda ilma nn dubleeriva võimsuseta, see omakorda aga nõuab tohutus koguses (soovitavalt soodsa hinnaga - seega Venemaa) maagaasi. Puhta rohelise energia räpane saladus seisneb selles, et ta ei ole elujõuline ilma dubleeriva võimsuseta, st ilma tavapäraste energiaallikateta, mida saaks lihtsa "nupulevajutamisega" sisse lülitada, et kompenseerida rohelise energia tootmise vältimatud kõikumisi.

Sellisel retoorika muutumisel võivad olla poliitilised tagajärjed. Kui Bloombergi narratiiv peaks muutuma Lääne infoväljas domineerivaks, siis tuleb välja, et Nord Streami 2 toetajad ei ole mitte Putini-meelsed, vaid planeedi päästjad globaalsest soojenemisest. See on hea uudis. Oleks naljakas, kui sama diskursust hakkaks kasutama ka Venemaa diplomaatia, mis võimaldaks näiteks süüdistada Donald Trumpi valitsust soovis takistada Saksamaa energeetika keskkonnasõbralikumaks muutmise plaane.

Nord Stream 2>>

Loosung "Päästa planeet, osta Gazpromi gaasi!" tundub Venemaa gaasihiiglase rahvusvahelisele kaubamärgile üsna paljutõotav. Kui Bloombergi artiklis toodud hinnangud Saksamaa maagaasi impordivajaduse kasvu kohta on kasvõi osaliseltki põhjendatud, siis keskpikas ja pikas perspektiivis tagab Berliin Nord Stream 2, analoogselt Nord Stream 1-le täieliku koormatuse, vaatamata Trumpi vastupanule ja Euroopa Komisjoni direktiividele.

Kuid isegi sellise stsenaariumi korral võivad Ameerika LNG investorid loota teatud positiivsetele arengutele - USA eksportijad saavad selle turuosa, kuhu Venemaa gaasi lihtsalt ei jätku. See on muidugi pisiasi, kuid Donald Trump saab sellelt pinnalt endale kõvasti reklaami teha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
gaas, Donald Trump, Angela Merkel, Nord Stream 2

Peamised teemad